DE LAATSTE KOPERSMID in Friesland Ken vierkant stukje ■plaatkoper wordt met behulp van tang en hamer opgerold; op deze wijze ontstaat een klinknagel van eigen fabrikaat. Het grootste afzetgebied voor de kunstnijverheids- producten van den kopersmid is tegenwoordig de antiquiteitenwinkel. Ken prachtige foto van een wer kelijk schilderachtige uitstalling fn het duizendjarige stadje Workum, dat daar zoo stilletjes te droomen ligt aan de Friesche kust, leeft en werkt nog een der laatste meesters in het edele ambacht van kopersmid, .Tohan Bijvoets. Gedempt- valt het zonlicht door de kleine, vier kante ruitjes naar binnen en onder de roetzwarte balken van zijn werkplaats hanteert Bijvoets het gereedschap, dat ook gebruikt werd door zijn vader, zijn grootvader en zijn overgrootvader, die allen het beroe.p van kopersmid uitoefenden. In deze lage ruimte klinkt en versterft onmiddellijk weer het geluid der regelmatige slagen met. den polijsthamer. Als de koperen plaat voldoende gehard en glad- geklopt is, waardoor de frissolie en toch warme kleur te voorschijn komt, bewerken de krachtige handen van den ruim zeventigjarigen Frieschen kopersmid 't buigzame, materiaal; met veilen en hamers geeft hij er vorm aan en geleidelijk ontstaan dan de prachtige Friesche melkemmers, de mat- glanzende koffie kannen en tabakspotten, de blinkende tuitiampen en doofpotten, de fraaie komforen en theestoven. Een eeuw geleden waren al deze voorwerpen nog in gebruik op de Friesche boerderijen, doch tegen woordig ziet men ze. slechts in musea en bij verzame- Bechts Johan Bijvoets, de laatste kopersmid in Friesland, bezig met het harden en polijsten van een plaat rood koper. Hier laat. hij .zien op welke manier de bodem in een melkemmer moet worden vastgeklonken. Voor dit werk gebruikt hij uitsluitend zelfvervaardigde, ge rolde klinknagels. laars en worden ze gekocht door handelaars in antiquiteiten. Kopersmid Bijvoets is een van de weinige vaklie den, die in staat zijn hun producten (tot zelfs de na gels waarmede de bodem in een melkeinmer wordt vastgeklonken) heelemaal uit de hand te vervaar digen. Voor den kopersmid zijn de mogelijkheden tegenwoordig beperkt, want zijn producten zijn geen gebruiksartikelen meer, en 'het edele handwerk is ook hier grootendeels verdrongen door de machine.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 18