De auto's voor het eerste Fransch-Engelsche ambulance-corps, opgesteld in de Cour d'honneur van het, HStel des Invalides te Parijs. benzol, gasolie en smeerolie doen opstellen om in staat te zijn op korten termijn een verbruiks- beperking van deze producten in te voeren. Omtrent bet onderhoud, dat minister Arita met den Nederlandsehen gezant te Tokio had, wordt nader vernomen, dat dit slechts ten doel had, dezen in te lichten omtrent Japans opvattingen ten aanzien van de algemeéne situatie in Oost-Azië. Ten aanzien van deze kwestie legde de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken nog een verklaring af, waarin hij o.a. zei: Interventie, in de binnenlandsche aangelegenheden van Nederlandse!)-Indië of eenige verandering in zijn status quo door andere dan vreedzame middelen zou afbreuk doen aan de stabiliteit, den vrede en de vei ligheid, niet alleen in het gebied van Nederlandsch - Indië, maar in het geheele gebied van den Stillen Oceaan. Huil zei verder, met belangstelling kennis te hebben genomen van de verklaring van den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken, Arita, waarin deze uitdrukking geeft aan Japans bezorgd heid over de handhaving van den status quo van Nederlandsch-Indië. Klke verandering, aldus Huil. raakt rechtstreeks de belangen van vele landen, want Ned.- Indië is zeer belangrijk voor de internationale verhoudingen in den Stillen Oceaan. Het is ook een belangrijke factor in den wereld handel en producent van belangrijke hoe veelheden van den wereldvoorraad van essentieele grondstof fen, zooals rubber, tin, kinine, copra. Voor sommige Van die grondstoffen zijn vele landen in belangrijke mate van die produc- ^mng HaakanvanNoorwe- p, 1 qen vaardi ode op 15 Ap n l een tie afhankelijk. "proclamatie aan z'n volk uit. Verandering van den status quo zou afbreuk doen aan de stabiliteit van den vrede. Voor deze stabiliteit staan de Ver. Staten op de bres. De Britsclie admiraliteit deelde mede, dat het vliegveld te Stavanger vanmorgen een uur en twintig minuten door vlootstrijdkrachten werd gebombar deerd. Tijdens dit bombardement werd één kruiser door een bom getroffen. Het schip werd wel bescha digd, doch zette de reis naaT zijn basis voort. Volgens de Duitschers werden drie kruisers geraakt, waarvan één onmiddellijk zonk. De andere twee zouden zeer zwaar gehavend zijn. De Britsclie admiraliteit deelt mede, dat de duik boot .Thistle", die op de Noordzee in actie is ge weest, reeds zoo lang over tijd is, dat zij als verloren moet worden beschouwd. Van officieele zijde uit Noorwegen wordt verno men, dat de Britsclie troepen nu in contact zijn met de Noorsche legereenheden. Hier is voorts uit Narvik bericht ontvangen, dat in de stad Narvik zelf hevige gevechten aan den gang zijn. Terugtrekkende Duitsche soldaten worden over een afstand van twintig kilometer achtervolgd door het geschut van de diep in de fjorden liggende Britsche oorlogs schepen. en in de gezamenlijke welvaart, maar ook aan leiding geven tot een ongewenschten toestand, gezien van het standpunt van den vrede en de stabiliteit in Oost-Azië. Met het oog op deze overwegingen kan de Japan- sche regeering slechts diep bezorgd zijn over iedere ontwikkeling van den oorlog in Europa, waarmede een agressie zou gepaard gaan, die van invloed zou kunnen zijn op den status quo van Nederlandseh Oost-Indië. Dinsdag 16 April De Noorsche regeering heeft te Stockholm een uitvoerige verklaring welke eigenlijk den vorm van een witboek heeft gepubliceerd, waaruit blijkt, welke eisclien Duitschland aan Noorwegen, kort na den inval, gesteld had. Deze eischen zijn, zooals bekend, verworpen. Bij de verwerping van de voorwaarden der Duit schers heeft minister Koht den Duitschen gezant herinnerd aan de rede, waarin Hitler had ge zegd, dat een land, dat zonder zich te verzet ten nederig het hoofd buigt nog voordat een gewelddaad gepleegd is, niet verdient te leven. De militaire situatie in Noorwegen wordt er niet duidelijker op. Geallieerde troepen zouden op zes ver schillendeplaatsen aan de Noorsche westkust geland zijn, verder werd het vliegveld liij Stavanger voor de Caricatuur va n de n Bel - zooveelste maal be- gischen minister van Buiten - stookt,Het schijnt, ^-ndsehe Zaken. P. Spaak. dat de Duitschers succes hebben in Midden-Noorwegen en daar reeds een plaatsje bereikten, dat slechts op 5 km van de Zweedsche grens is gelegen. Kongsvinger zou dooi de Noren verlaten zijn. Van Duitsche zijde wordt voorts gemeld, dat een afdeeling van de Duitsche troepen, die in en 0111 Narvik gelegerd zijn, langs den erts-spoorweg van Narvik naar Zweden de Zweedsche grens bereikt heeft, Noorsche strijdkrachten, die zich tegen de Duitsche troepen verzetten, werden na een korten strijd, die met verliezen voor de Noren eindigde, teruggeslagen Reuter meldt echter, dat genoemde troepen uit Narvik gevlucht zijn, toen de Britsche expeditie troepen de haven bezetten. In officieele Duitsche kringen spreekt men echter de bezetting van Narvik door de Engelsehen tegen. Deze laatsten zouden te Harstad, ten noorden van Narvik, geland zijn. FARÖER-EILAIMDEN DOOR ENGELSCHEN BEZET De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Butler, heeft lieden in het Lagerhuis medegedeeld, dat Britsche strijdkrachten op de Faröer zijn ont scheept. Op 10 April jongstleden heeft de gouverneur van de Faröer in antwoord op een boodschap van de Britsche regeering medegedeeld, dat hij er onder de huidige omstandigheden in toestemde, dergelijke faciliteiten te verleenen, daar de Britsche regeering mogelijker wijs zou willen beletten, dat de Duitschers de Faröer zouden bezetten. Butler zeide ten slotte, dat hij ten aanzien van Groenland geen verklaring had af te. leggen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, hield in het parlement een rede, waarin hij o.a, zei: De eenige omstandigheid waarin wij de hypothese en de mogelijkheid zouden aanvaarden aan den oorlog mee te doen wat wij overigens tot eiken prijs wenschen te vermijden is deze, dat wij verplicht zouden zijn onze onafhankelijkheid te verdedigen, want boven de neutraliteit en de liefde voor den vrede staat de vrijheid, die ons voor alles heilig is. Het Duitsche ministerie van Arbeid heeft ver- orderd, dat een nieuw apparaat, een z.g. vetafschei- der. in alle pasgebouwde slachthuizen, restaurants en winkels, die dagelijks veel vetafval verspoelen, ge ïnstalleerd moet worden. De betrokken eigenaars moeten dit apparaat, dat een standaardmodel heeft, op eigen kosten aanschaffen. Bovendien heeft de minister het recht om het apparaat te laten aan brengen, daar waar hij dit noodig oordeelt. Woensdag 17 April Hoewel de benzinesituatie van ons land voor hét oogenhlik geen aanleiding geeft tot het nemen van bijzondere maat regelen, heeft de regeering, welke ook op een minder gunstige ontwikke ling van den toe stand moet zijn voorbereid, 'n rege ling voor een even- tueele distributie van benzine, en, voor zoover betrek - king hebbende op het motorwegver- keer, ook voor Verschillende een heden van de Duit sche marine in de haven van Oslo. Op den achtergrond het stadhuis van Oslo.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 21