Volgens een Engelsnh communiqué werd hei vliegveld A alborg Zaterdagavond door de .Britten gebombardeerd gaan spreken over het onderstelde geval, dat de andere partij ons aanvalt. Wij steunen, voor zoover het menschen betreft, uitsluitend op onszelf. Bovendien hebben wij van beide zijden de ver zekering ontvangen, dat onze neutraliteit zal wor den ontzien, zoolang wij haar zelf handhaven. Omtrent dit laatste is iedere twijfel uitgesloten. Reeds daarom hebben wij aan afspraken geen be hoefte, en schuwen wij die, daar zij aan onze neu traliteit zouden tekort doen. De. plichten, aan onze neutraliteitspositie verbon den, zijn voor de regeering even heilig als de rechten, eruit voortvloeiende. Daarom wijst de regeering af iedere, hulp of bescherming van derden, onverschillig of zij van de eene of van de andere zijde komt, en onverschillig of zij daadwerkelijk zou worden opge drongen dan wel in een belofte zou worden neergelegd. Dit geldt ook voor onze overzeesche gebiedsdeelen. REDE VA1\' MINISTER CROSS De Britsche minister van economische oorlog voering, ('ross, heeft vanavond het woord gevoerd over de sterke pro-Duitsche houding van de Italiaan - sche pers in de laatste dagen, en zeide, dat de toon van deze pers bepaald „vijandig" was. ,.lk ben van meening," aldus de minister, „dat Italië als een neutrale staat behandeld wenseht te worden, maar Italië moet zicli dan ook als neutrale staat gedragen. De toon van de Italiaansche bladen is in den laatsten tijd vijandig ten opzichte van Engeland. Wij twisten niet met Italië en we wen schen vrienden te zijn. maar wij zijn een oprecht en openhartig volk en wenschen te weten, hoe wij met Italië staan." Minister Cross richtte voorts een waarschuwing tot Zweden en voorspelde, dat Duitschland binnen een maand Zweden kan binnenvallen om zich van het. Zweed sche ijzererts meester te maken. „Wij zijn be reid," zoo zeide Cros, „Zweden te helpen, maar Zweden moet ook bereid zijn, zichzelf te, helpen." In zijn redevoering bevestigde de minister, dat de Engelschen wel degelijk Narvik bezet houden. In Zuid-Noorwegen staan de Noren er niet, gunstig vooreen groot aantal troepen is over de Zweedsche grens getrokken. Kongsvinger is door de Duitsehers bezet, de spoorweg van Drontheim door Midden- Noorwegen naar de Zweedsche grens eveneens, zoodat het land nu in twee stukken gedeeld is REDE VAIV MINISTER GOEBBEES In het Sportpaleis heeft dr. Goebbels over de resul taten gesproken van de eerste Winterhilfe-campagne in oorlogstijd. Hij zei o.a.: De oorlog is nu in een beslissend stadium ge komen. Het succes van onze strijdkrachten bij het beschermen van de Deensche en Noorsche neutra liteit heeft hen in een situatie gebracht om den oorlog tot een succesvol einde te brengen. Schipper P. van Leeuwen, die hedenmiddag met zijn treiler „Prinses Beatrix" de haven van IJ muiden is binnengekropen, heeft verklaard, dat Vrijdagmid dag Engelsche bommenwerpers op eenigen afstand van zijn schip bommen hebben geworpen. De schip per kon niet met zekerheid zeggen of de bommen voor zijn schip bedoeld waren of voor een onderzee boot in de nabijheid. Dontlertlag 18 April Het werkcomité van het Congres van Britsoh- Indië heeft, besloten alle congrescommissies in geheel Indië op te dragen zich voor te bereiden op het pröciameeren van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Dit besluit werd genomen na vier dagen van bespre kingen, waaraan Gandhi heeft deelgenomen. Naar aanleiding van het gepubliceerde aangaande het onderhoud, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, dezer dagen met den Nederlandschen gezant te Tokio heeft gehad, heeft de Nederlandsche regeering aan de Japan sche regeering doen weten, dat zij niet voornemens is eenige vreemde mogenheid te vragen, in geval Nederland in Europa onverhoopt in een oorlog mocht worden gewikkeld, om bescherming van Nederlandsch-lndië, noch dergelijke bescherming, mocht zij worden aangeboden, te aanvaarden, onder opmerking, dat de regeering van Neder landsch-lndië in het onderstelde geval zoowel in feite als rechtens in staat is het bestuur over die gewesten in vollen omvang te verzekeren en de orde aldaar te handhaven. Vrij flag 19 April De vroegere premier van Joego-Slavië, Stojadino- witsj, is vanmorgen in zijn woning te Belgrado gear resteerd. Volgens een nader bericht zou de premier, die als een vriend van Duitschland bekend staat, naar een afgelegen dorp ten zuiden van Belgrado zijn overgebracht om daar geïnterneerd te worden. REDE VAfl MINISTER DE GEER Minister de Geer heeft vanmiddag voor de radio de volgende redevoering gehouden; hierin zei hij o.a. Waarde luisteraars in Nederland en in de over zeesche gebiedsdeelen Nu de spanningen, waarmee het wereldgebeuren ons sinds September j.l. vervult, sedert kort weer zijn toegenomen, wil ik een enkel woord tot u richten. En wel in de voornaamste plaats om u op te wekken tot koelbloedigheid en vertrouwen. Koelbloedigheid is niet in strijd met de waakzaam heid, die thans van ons wordt geëischt, maar versterkt haar. Een uit zijn evenwicht geslagen volk zal in de ure des gevaars niet zijn volle, kracht kunnen inzetten. Bovendien trekt nervositeit het gevaar aan. Wie voortdurend in den afgrond kijkt,, waarlangs zijn weg voert, wordt gemakkelijk duizelig en stort, omlaag. Iets dergelijks geldt hier. Reeds hebben wij gezien, hoe overmatige beduchtheid, dat onze neutraliteit zal worden geschonden, de neiging deed opkomen, haar vrijwillig prijs te geven door het maken van afspraken met belligerenten. Al zulke onrustigheid moeten wij verre van ons houden. Het zal ons het gemakkelijkst vallen, indien wij een juist begrip hebben van onze positie. Ieder volk heeft evenals ieder mensch zijn eigen roeping in deze wereld. De roeping van ons volk is er thans een van dienende neutraliteit. Wij staan buiten het conflict en wij zijn te allen tijde bereid, aan de oorlogvoerende mogendheden, indien zij dit wederzijds wenschen, onze diénsten ter beschikking te stellen, tot afwending van de onmetelijke ramp, die hen allen bedreigt, indien zij tot, het bittere eind dezen strijd voeren. Ons Vredespaleis staat voor hen open. En onze vredesgedaehte vergezelt hen. En wel alle gelijkelijk. Er is geen sprake van, dat wij met beide, Iaat staan met een van beide partijen, vertrouwelijk zouden De plichten, waarom het hier gaat, zijn velerlei. De regeering begrijpt er ook, en wel in de aller eerste plaats, onder: het tot den hoogsten graad opvoeren, met alle beschikbare middelen, van de weerkracht der natie. Sinds September heeft zij hieraan dagelijks haar krachten gewijd en daarbij niet verzuimd gebruik te maken van de natuurlijke hulpmiddelen, welke de bodemgesteldheid van ons land in zoo rijke mate biedt. Het resultaat is hierdoor bereikt, dat geen enkele oorlogvoerende mogendheid vrees behoeft te koesteren, over ons grondgebied onverhoeds te worden aangevallen. Wie ons land binnenkomt om van hier den achter- liggenden vijand te bestoken, zal zich den weg op de meest drastische wijze zien versperd. Bovendien kan ik in dit verband meedeelen, dat de regeering, ten einde deze haar gedragslijn nog steviger te verankeren, besloten heeft, de afkon diging van den staat van beleg, die te voren reeds voor tal van streken heeft plaats gehad, tot hef geheele land uit te breiden. De bevolking in het algemeen zal daarvan even weinig bemerken als zij tot dusver bemerkt heeft van het feit, dat de staat van oorlog overal en de staat van beleg in een groot deel van het land gold. GEHEEE \EDERI A\D ll\ STAAT VAM BEEEG In liet heden uitgegeven staatsblad 183 is opge nomen het koninklijk besluit tot verklaring in staat van beleg van het geheele grondgebied des rijks. Uit het betreffende kon. besluit blijkt, dat de staat van beleg is afgekondigd met ingang van heden. Niet alleen gelden onder den „Staat van Beleg" al de thans in het openbaar aangekondigde bepalingen van den staat van oorlog, maar tevens moeten alle besturen en ambtenaren het militair gezag gehoor zamen, volgens instructies, door de regeering vastge steld. Het militair gezag is dan bevoegd: te regelen den toegang tot of het verlaten van het in S. v. B. zijnde gebied; te verbieden eventueel alle openbare bijeenkom sten of optochten, behalve wettelijk geoorloofde liet aanplakken der afkondigingen van den staat van beleg. ^^fAN OORLOG OF BELEG VOCi TAIi> _J STAAT VAN BELEC. Ste 1 De Burgemeester van meente bij Koninklijk besluit in staat van beleg Verkleerd. Pttl"tTT"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 22