BREIGOED 't Zeeuwsch-Vlaamsche TIW&MZi ÉMP< De tweede tak van de textiel-industrie in Zeeuwseh-Vlaanderen, de mechanischebreierij, neemt niet de kleinste plaats in met haar twin tigtal grootere en kleinere bedrijven. Ze bestaat al van 1906, maar de laatste zeven jaren is deze nijverheid vooral zeer uitgebreid. In de fabrieken van de trico tage-industrie worden vele soorten goederen gefa briceerd op machines van zeer uiteenloopenden aard. Men maakt er fijne dameskousen op groote moderne eottonmachines, fijne en grove rechte kousen op vlakbreimachines, sportkousen op rond- breimachines, pullovers, vesten, sjaals en andere fantasiestoffen op machines van velerlei andere soort. In de confectieafdeelingen van deze fabrieken spoelen gewikkeld. Het kettelen eischt van de meisjes al een behoorlijke vaardigheid en accuratesse. breimachines wordt machinaal op ])e brciwol voor Uier ziet w op den voor grond confectiemachines voor gebreide goederen. worden de gebreide fan tasiestoffen volgens de mo dellen en patronen van de laatste mode geknipt of soms ook mechanisch ge sneden om verder door een reeks van diverse opeen volgende confectiemachines tot kleedingstukken te wor den vermaakt, waarna nog de verdere opmaak en na bewerking geschieden. In deze nijverheid be staan door hare veelzijdig heid eenige tientallen ca tegorieën van vakarbeid. Oin zich in een categorie tot de vereischte vakbe kwaamheid te specialisee- ren, heeft een arbeider of arbeidster meerdere jaren leertijd noodig. Hier ook vergt de opleiding vooral van de fabrikanten aan zienlijke kosten en van het personeel veel tijd en moeite. In drie of vier jaar kan meestal de vol ledige vakbekwaamheid in De vlakbreimachine levert weer andere soorten wollen tricotage. Hoe de Zeeuwseh- VUtamsclie mechanische breierij zich van lieverlede ontwikkeld heeft, loonl zoo'n overzieM in een grootbedrijf: de breizaal van een der grootere mechanische tricotage-fabr teken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 12