ifcii*!** En hier worden sjaals yt breid op de rachelmachine. Wm» «j het breien verworven worden, zoodat in de meer gemechaniseerde bedrijven na dezen leertijd een arbeidcr(ster) in staat is drie tot vijf machines te bedienen. Nog steeds bestaat ook hier een chronisch tekort aan geschoolde of geroutineerde vakarbeiders (sters) en het is een van de grootste zorgen van de industrie, in deze leemte te voorzien. Het maken van ontwerpen en het samenstellen van de stalencollecties, waarop verkocht moet worden, vraagt elk seizoen van het bestuur, het technisch en het leidend personeel der bedrijven een groote inspanning en studie, waarbij aan de hoogste eischen van koopmanschap en vakbekwaamheid moet worden voldaan. Want het succes van den verkoop hangt in de eerste plaats af van het slagen in de goede samenstelling van de reiseollecties. Naast de behandelde weverijen en breierijen bestaan er ook enkele fabrieken van wollen stoffen, die zeer grootsch en modern zijn opgezet. Een keur van costuumstoffen wordt hier op de meest moderne machines gemaakt. De Zeeuwsch-Vlaamsche Vereeniging van Breigoed fabrikanten en de Zeeuwsch- Vlaamsche Vereeniging van Weefgoederenfabrikanten vor men een krachtige organisatie. Het dagelijkscli bestuur dezer vereenigingen werd in handen gelegd van den heer F. P. O. M. Koch, die het initiatief genomen had tot het stichten van deze bonden en tot voorzitter geko zen werd van de beide fabri kanten vereenigingen, bijgestaan door den heer J. de Bruyne als secretaris van de Vereeniging van Breigoedfabrikanten en den heer mr. H. de Eechter als secretaris van de Vereeniging van Weefgoe derenfabrikanten. De vereenigin gen streven ernaar, de industrie uit te bouwen en tot verderen bloei te brengen, niet alleen in 't belang barer leden, maar ook in dat van Zeeuwsch-Vlaanderen. De spoelmachines zijn in een wollenstojfenweverij weer van 'n ander soort. Een breister aan de zoogenaamde handbreimachine. De scheerrekken en een scheermachine van een weverij. Sollen worden voor het strijken op houten vormen gezet. Toch blijft er ook voor handwerk nog plaats bij de kousenjabricuge

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 13