PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Finland heeft het voorbeeld gegeven aan alle neu tralen hoe zich te gedragen. Denemarken heeft be wezen, dat tractaten en beloften, maar bovenal het onverdedigd laten van zijn grondgebied, geen waar borgen bieden tegen de Duitscke veroveringszucht. Het zijn niet de misdaden van één man, maar van een geheel volk, welke ik zoo juist heb aangehaald. Vijfentwintig jaar geleden kwamen de Duit- schers na hun nederlaag hullend en weenend tot Maandag 22 April Ondanks de onvermoeide aanvallen der Duitsche vliegtuigen gaan de geallieerden voort troepen aan land te zetten, niet alleen om Drontheim te omsinge len. maar ook om versterkingen te zenden naar het gebied ten noorden van Oslo, waar de Duitschers nog steeds in den aanval zijn. Het Britsche ministerie van oorlog deelt hierover officieel het volgende mede: „Tot steun van de Noren zijn onze troepen op vele plaatsen aan land gezet. Zij hebben, ondanks de groote moeilijk heden, groote successeri behaald. Zij hebben het contact met de Noorsche troepen tot stand gebracht en geven hun allen steun, die in hun macht ligt. Uit een mededeeliug van het Duitsche opperbevel blijkt, dat de Duitschers gebruik maken van pantser wagens. Zij zouden van Oslo uit gestadig oprukken naar Drontheim en eiken dag vorderingen maken. Ook de Engelschen melden vorderingen. Zeshonderdtien zeeheden waarvan honderdvijf tig Zweden en Nederlanders en vierhonderdzes tig Duitschers, zijn de Zweedsche grens over getrokken. Een onder zoek is op het oogen- blik aan den gang en aan de hand van het resultaat daarvan zal beslist worden wat er met hen gebeurt. De zeeheden, allen in burgerkleeren gestoken, kwamen van Narvik en passeerden de grens bij Riksgraensen, vanwaar zij verder reisden in een specialen evacuatie- trein. Honderdvijftig hunner konden met him papieren bewijzen, dat zij van Nederlandse}) e of Zweedsche nationaliteit zijn en van neutrale Generaal Carton de Wiart, bevelhebber der Britsche troepen in Noor wegen. Een Duitsch verken ningsvliegtuig voor lange- afstandsvluchten maakt een landing op het water. koopvaarders afkomstig, die in de haven van Narvik gezonken zijn. AEDEREAflDSCH SCHIP INI iMARVIK-FJQRP GEZONKEN Het blijkt, dat de Bernisse (951 ton), die in de haven van Narvik lag, tijdens de zee gevechten aldaar, gezonken is. De bemanning is gered. Voorts kwam vandaag bericht bin nen. dat de Uibelle, een vrachtscheepje uit Delfzijl van 338 ton, op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig is aangevallen en beschoten. Een der opvarenden werd licht aan zijn arm gewond. Dinsdag 23 April De Noorsche schrijfster. Sigrid Undset, heeft een oproep tot haar landgenooten gericht, waarin zij zegt„Wij hebben in onze historie bewezen, dat wij weten te vechten, als het moet. Enkelen individuen moeten wij leeren, met schaamte en verontwaardiging in te zien, dat diegenen zich vergissen, die denken van den ouden Noorschen leeuw een waakhond voor de dictatuur te kunnen maken." DRIE STRIJDTOOIMEEEEIM I1M flOORWEGElM Afgezien van bij enkele andere, door de Duitschers bezette plaatsen concentreert zich de strijd in Noor wegen voornamelijk op a. het gebied van Drontheim. b. het front ten noorden van Oslo. c. het gebied van Narvik. Ten noorden van Drontheim worden blijkbaar hevige gevechten geleverd. Canadeezen en Fransche Alpentroepen trachten naar het zuiden op te rukken. Ten noorden van Oslo zetten de Duitschers hun op- marsch voort, kennelijk om Drontheim te bereiken. In het gebied om Narvik is het betrekkelijk stil, wel hebben Britsche zeestrijdkrachten de haven in de stad beschoten. Volgens berichten uit Kowno worden op het oogen- blik aan de Duitsche Oostzeekust tal van militaire voorbereidingen getroffen. Groote troepenmassa s, wapens en munitie komen in de havens van Memel en Oost-Pruisen uit andere deelen van Duitschland aan. Burgers hebben in deze havens, die streng worden bewaakt, geen toegang meer. Het doel van deze voorbereidingen, zoo voegt de correspondent aan zijn bericht toe, is onbekend. Duitschlands naburen in de Baltische staten blijven kalm, overtuigd als zij zijn, dat, tegen hen geen actie beoogd wordt. De opperste oorlogsraad is gisteren en vandaag aan den Quai d'Orsay voor de achtste maal in ver gadering bijeen geweest. Hij heeft besluiten genomen, welke beoogen de doeltreffende samenwerking tus- sclien de geallieerden te waarborgen. Uit de bewoordingen van het na afloop uitgegeven communiqué blijkt, dat tijdens de zitting van den oppersten oorlogsraad de Poolsche minister-president, generaal Sikorski, en zijn minister van buitenland- sche zaken, Zaleski, aan de besprekingen hebben deelgenomen. Ook Noorwegen was vertegenwoordigd, in den persoon van den gezant te Parijs, Baclike. De Fransche, de Engelsche en de Poolsche premier hebben hun bewondering uitgesproken voor den held- haftigen weerstand van het Noorsche volk onder leiding van koning Haakon VII; van zijn kant sprak de Noorsche gedelegeerde zijn dank uit voor de snelle, doeltreffende hulp der geallieerden. f In zijn in het Lagerhuis ingediende begrooting heeft minister Sir John Simon medegedeeld, dat ten einde aan de groote uitgaven, die door den oorlog ont staan zijn, tegemoet te komen, verschillende belasting- verhoogingen noodzakelijk zijn Inkomstenbelasting, bierbelasting en tabaks belasting zullen worden verhoogd, evenals de ta rieven voor het postverkeer. Minister Simon raamde de oorlogsuitgaven van het belastingjaar, dat in Maart 1941 eindigt, op twee milliard pond sterling. In plaats van Churchill sprak Duff Cooper vanmiddag op een lunch ter eere van St. Joris. Hij zei o.a. De geheele schuld van dezen oorlog rust op Duitschland. De aanblik van Europa op het oogenblik is droevig. In ieder land waar de Gestapo heerscht eerst Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, daarna Polen en thans Denemarken en Noorwegen heerschen wanhoop en ellende. Vier Duitschers, gevangenen van de Britsche duik boot Snapper, worden aan land gebracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14