HET INFORM ATI E BUREAU VAN HET NED. ROODE KRUIS te Den Haag IT^n"" J| Aan den arbeid in het Informatiebureau. vervulde het Informatiebureau een niet onbelangrijke taak, nl. het op nemen der belangen van Nederlanders, die tijdens de gevechten in Spaansche concentratiekampen waren beland. Het bureau is samengesteld uit vier afdeelingen. De eerste af deeling (be treffende de Nederlandsche krijgslie den) heeft o.a. 'n onderafdeeling die de aangelegenheden behandelt van en inlichtingen geeft omtrent de zieke, gewonde en overleden Nederlandsche krijgslieden. Deze onderafdeeling is in bedrijf. De tweede afdeeling heeft betrekking op vreemde krijgslieden, die in Neder landsche handen zijn gevallen; zij is belast met de belangen der geïnter neerden en het geven van inlichtingen aan hun familieleden. Bij de conventie van Genève van den 27sten Juli 1929 werd bepaald, dat dadelijk bij 't begin van vijandelijkheden alle oorlogvoe rende partijen evenals de onzijdige mogendheden, die oorlogvoerenden hebben opgenomen, een officieel bu reau zullen instellen voor inlichtingen over de krijgsgevangenen, die zich op hun gebied bevinden. Van hier te lande geïnterneerde vreemde krijgslieden wordt eveneens een kaartsysteem aangelegd, hetgeen navraag na jaren mogelijk maakt. De derde afdeeling is de z.g. „gravendienst", de vierde behandelt het zenden van liefdegaven aan de in handen van den vijand gevallen Nederlandsche krijgslieden en vreem de krijgslieden, die in Nederlandsche handen vielen. Al deze gegevens worden ter kennis gebracht van het Centraal Registratie bureau van het Departement van Defensie, waar de geheele weermacht geregistreerd wordt. Herhaaldelijk komen, vooral in deze dagen, brieven uit onderscheidene landen bij het bureau binnen, om inlichtingen. Menigeen zal wellicht ten on rechte overigensde meening toe gedaan zijn, dat dit bureau grooter nut afwerpt voor administratieve doel einden dan voor de praktijk. Wie kennis heeft kunnen nemen van de hartroerende brieven van moeders, vaders, vrouwen, over een geliefd familielid, wie het schrijnende leed en de groote smart, die hieruit spreken, gelezen heeft, krijgt de overtuiging, dat hier eén uiterst menschlievend werk verricht wordteen humanitaire arbeid in den besten zin des woords l)e kolonel-directeurgep. kolonel Het gebouw waar't Informatiebureau van het Ned. Boode J. van Arkél. Kruis aan den Zwarteweg 75 te Den Haag is gevestigd. Een belangrijk onderdeel in het kader van werk zaamheden van het Nederlandsche Roode Kruis vormt het Informatiebureau, dat ge vestigd is in een schoolgebouw aan den Zwarteweg te 's-Gravenhage, en aan het hoofd waarvan als directeur staat de gep. kolonel van het Kon. Ned.- Indische Leger, J. van Arkel, oud-burgemeester van Amboina. De naam „Informatiebureau" geeft als het ware reeds aan, waartoe dit bureau dient: hier kan men inlichtingen krijgen over vermisten en zieken van de krijgsmacht der geheele wereld. Het Informatie bureau dagteekent, voor wat zijn practisehe werk zaamheden betreft, uit de jaren der eerste mobili satie, toen er in Nederland tienduizenden geïnter neerden, in het bijzonder Belgen, Engelschen en Duitschers, vertoefden. Hier moest, gezien de velerlei belangen, welke eraan verbonden waren, „ordenend" opgetreden worden, wilde men niet het gevaar loopen, dat zeer ongewenschte toestanden zouden intreden, welke gemakkelijk konden leiden tot een chaos, waaruit men geen weg meer zou weten. In theorie was 't betrekkelijk eenvoudig, om aan zulk een warwinkel te ontkomen, in praktijk gaf het een ongekenden administratieven arbeid. Immers, wilde het Informatiebureau goed werken, dan was eerste eiscli: een uitgebreid en tot in bijzonderheden bij gehouden kaartsysteem. Vóór den lsten Augustus 1914was het bureau volkomen pasklaar en voldoend voorbereid ge maakt, om zijn taak in vollen omvang te aanvaarden. Toen de buitenlanders binnen de Nederlandsche grenzen kwamen, werden allen in een kaartsysteem gebracht, dat na het sluiten van den vrede in 1918 intact is gebleven. Herhaaldelijk werden en worden aan de Belgische regeering, via de Belgische legatie in Den Haag, inlichtingen gegeven over medische behandeling, welke de Belgische geïnter neerden hier tijdens den wereldoorlog ondergingen. Dit geschiedt vecjal in verband met een pensioenaanvrage, eventueele uitkeering e.a., wegens ziek ten, in die jaren opgedaan. Ook tijdens den oorlog in Spanje Het eontroleeren der kaarten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17