Wo hti ninginricnung E is EEN PRAATJE OVER ShElL j II 36 .if (SLOT) Mogen wij, in aansluiting aan ons artikel van de vorige week, tlians eenige meer speciale wen ken geven in direct verband met de meubi leering van de kamers zelf Laat ons dan beginnen met de entrée van het huis. Deze is, vooral bij ouderwetsche woningen, dikwijls stiefmoederlijk behandeld. Ze maakt een ongezelligen indruk, verhouding en indeeling zijn niet practisch, terwijl de kleur van de verf vaak lang niet onberispe lijk mag worden genoemd. De eerste indruk wordt in veel gevallen al bedorven door de glazen toehtpui, het gasmeterkastje, het electriseh schakelbordje en dergelijke. Gelukkig valt hier met eenvoudige middelen al heel wat verbetering aan te brengen. Het houtwerk kan licht, worden geschilderd en de met groote krul len versierde ruit uit de tochtdeur kan worden ver vangen door 'n gewone of 'n ruit van dun spiegel glas, 't zoogenaamde imitatie-spiegelglas, waarachter dan een vroolijk gordijntje op halve hoogte komt, zoo dat er toch nog voldoende licht in de achtergang valt. Bij den nieuwbouw is de situatie gewoonlijk gunsti ger. Ofschoon gebrek aan ruimte voor den ontwerper meestal een ernstige handicap betee- kende, is er toch vaak een zeer aardig resultaat bereikt- De tegenwoordige verhoudingen nood zaken ons meestal, de hall, zooals de entrée gewoonlijk genoemd wordt, te gelijk als garderobe te gebruiken. Wel nu, voor het opbergen van hoeden, jassen en mantels enzoovoort vindt men diverse modellen kapstokken. De nieuwste zijn de metalen exemplaren met op roeden schuivende haken, ter wijl een glasplaat op metalen consoles een berging voor hoeden, handschoenen en dergelijke attributen biedt. Anders dient een kapstok wel watervast gelakt of beter nog goed geschilderd te zijn. De wand, waartegen de natte over- kleeding moet hangen, mag niet afgeven en moet tegen watervlekken bestand zijn. Een Japansche mat, een stof- bespanning, een sarong of bekleed ing met lincrustawalton, ziedaar eenige mo gelijkheden. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat een dergelijke beklee ding de eenheid van de wanden breekt en de ruimte nog kleiner doet schij nen. Aesthetisch gunstiger, om een def tig woord te gebruiken, zal het zijn om 't vak achter den kapstok met tegen vocht bestande wasverf in de kleur van wanden en plafond te behandelen. Goed is ook een houten raamwerk van platte, houten lijstjes, water vast geverfd, hetgeen ruimte tusselien muur en kleercn vrij houdt. Is er nog ruimte over om een klein zitbankje onder te brengen, des te beter, het is zoo ge makkelijk voor een bezoeker, dien men niet direct kan binnenlaten of om even op te zit ten om overschoenen aan te trekken en dergelijke. Een spiegel mag natuurlijk niet worden ver geten en het is verstandig voor een goede ver lichting te zorgen. Wat de trap betreft, deze wordt in verre weg de meeste gevallen natuurlijk van een looper voorzien. Voor onze kleine trappen moeten wij geen loopers met zware patronen kiezen, doch bijvoorbeeld een effen exemplaar, eventueel met een gekleurden rand. Moquette of bouclé is een uitstekend materiaal, hoewel er natuurlijk nog meer mogelijkheden zijn. Tegenwoordig neemt men in plaats van roeden Wat er van ein zolderkamer le melken valt. Het is jammer, dat vele slaapkamerameublementen, die in den handel worden gebracht, veel le jroofseh mm ten worden genoemd voor de doorsnee-woninj In een practisch ingerichte keuken is het prettig werken en oogen gewoonlijk de meer practische „clips". Het portaal, wij bedoelen het bovenportaal, is meestal niet meer dan een passage, die wij met een aardige vloerbedekking, waarop een loopertje of een paar leuke kleedjes, al spoedig hebben aangekleed, vooral als we nog voor een geslaagde versiering vaii de muren hebben gezorgd. Wat nu de kamers in huis betreft, allereerst zullen wij de zitkamer eens in oogenschouw nemen. Het is altijd gezellig, wanneer we hier een aardig, ruim uitzicht naar buiten hebben en in dit verband is het aan te raden, de meubels van het zitje zoo te groepeeren, dat we rustig van het uitzicht kunnei» genieten. Ook de haard vormt en wel speciaal 's winters altijd een dankbaar uitgangspunt. Laten we er echter om denken, dat er in de kamer een behoorlijke „passage" moet overblijven; op den om vang zoowel als de kwantiteit der te plaatsen meube len moet dus terdege worden gelet en speciaal bij de kleine vertrekken van tegenwoordig is beperking noodig. Voor een practische rijdende theetafel zullen de meesten van ons echter nog graag een plaatsje reserveeren; het is een meubel, dat we op den duur niet graag meer willen missen. Er is geen echte vrouw, die de waarde van bloemen in het moderne interieur niet ten volle begrijpt en daarom zal zij er ook gaarne geregeld een plaatsje voor inruimen. Bij de indeeling van het interieur dient hiermee ook rekening te worden gehouden, willen we een rustig, harmonieus geheel verkrijgen. Wat de kleuren van de stoffeering, meubileering etc. aangaat, deze moeten vanzelfsprekend aan een ieders persoonlijken smaak worden overgelaten. Maar wij voor ons zouden degenen, die hun kamers niet in een uitgesproken ouden stijl inrichten, willen aan raden: Neem alles zoo licht en vroolijk mogelijk! Nederland heeft al zooveel donkere, sombere dagen en juist dan doet een vroolijke kleur zooveel goed. Een enkel woord slechts willen we nog zeggen over de gordijnen, de vloerbedekking en de verlichting. Het is een verstandige maatregel, onze gordijnen zon en lichtecht te nemen. En wat de vloerbedekking be treft, speciaal in een klein vertrek zal een effen lichte ondergrond vast tapijt, matten of linoleum het uitstekend doen en een mooi tapijtje, bijvoorbeeld een Perzisch exemplaar, komt er uitstekend op tot zijn recht. Voor wat de verlichting betreft, zullen we graag ge bruik maken van een mooie staande leeslamp en een of meer aardige schemerlampjes. Maar laten we in een klein vertrek geen al te zware kappen nemen; ze maken de kamer kleiner en verduisteren bovendien de lichtbron.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 36