PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 29 April tat 5 Mei 1940 Maandag 29 April Noorwegen bevindt zich nu officieel in oorlog met, Duitschland. Het laatste land heeft dit op 26 April per radio bekend gemaakt en het eerste heeft van deze aankondiging nota genomen in een verklaring, waarin o.a. gezegd wordt Het is het Duitsche rijk, dat Noorwegen den oorlog heeft verklaard. Noorwegen heeft den oorlog niet gewild en niemand aangevallen, maar de Noor- sche natie is vastbesloten in dezen te vechten voor de vrijheid, en het is de plicht der Noorsche regee ring voor het volk te strijden. De oorlogsverklaring maakt voor Noorwegen geen verschil. De oorlog gaat thans voort gelijk te voren en zal duren totdat de overweldigers uit het land zullen zijn geworpen en Noorwegen opnieuw vrij is. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft verklaard, dat, de bewering van Von Ribbentrop als zou de Noorsche regeering te voren hebben geweten, dat Engeland mijnen wilde leggen in de Noorsche territoriale wateren-, dat Noorwegen zulks zelfs had goedgevonden en dat dit denDuitschen inval zou rechtvaardigen, volkomen onwaar is. Het leggen van mijnen door de Engelschen is voor de Noorsche regeeriug, welke onmiddellijk protesteer de en eischte, dat Engeland direct de gelegde mijnen zou wegnemen, als een volkomen verrassing gekomen. Van officieele zijde wordt uit Oslo vernomen, dat van heden af op last van de bezettingsautoriteiten hei geheele particuliere en industrieele autoverkeer moet worden stopgezet. Deze maatregel is het gevolg van een volkomen gebrek aan benzine, die nog slechts voor de meest dringende gevallen voor artsen ver krijgbaar is. De verordening geldt voor het geheele gebied, dat door de Duitschers bezet is. Het blijkt dat de Duitschers in Noorwegen op het oogenblik bepaald aan de winnende hand zijn, de geallieerden verwachten niet meer, dat zij binnenkort Drontheim zullen kunnen bezetten en uit het Duit sche legerbericht blijkt, dat het leger uit Oslo snel naar deze plaats oprukt. Dit bericht meldt voorts, dat een regiment Noorsche infanterie van 2500 man zich met zijn commandant ten noordwesten van Lillehammer heeft overgegeven. In aansluiting op vorige berichten wordt, van Duitsche zijde gezegd, dat vier Britsche kruisers door vliegtuigbommen ge troffen zijn, alsmede een aantal transportschepen van in totaal 50.000 ton inhoud, waarvan een deel vernietigd is. De Duitschers zouden van vier zijden oprukken naar het ten zuiden van Drontheim gelegen spoorwegknooppunt Storen Dino Alfieri, Italiaansch gezant bij het Vaticaan. is benoemd tot gezant te Berlijn, terwijl de Ita- liaansche gezant te Berlijn, Atto- lico, benoemd werd tot gezant van Italië bij het Vatichan. Men be schouwt, deze benoeming als een bevestiging van de beteekenis der Duitsch-1taliaansche militaire al liantie-politiek, aangezien Alfieri als een der groote voorstanders van deze politiek geldt. Dr. Robert Lev hield vandaag een radio rede tot de Duitsche jeugd, waarin hij o.a. zei: Wij zullen Engeland verplette ren. Elke Duitsche arbeider is als ras waardiger dan een Engelsche lord. Dat is de waarheid. We kun nen niet dulden, dat een volk door de kracht van zijn vloot ons ons dagelijkseli brood onthoudt. Neen. en we zullen die vloot vernietigen. De diepe ravijnen aan de Noorsche kust zullen het graf van de groote Engelsche vloot worden. Zich tot een Italiaansche delegatie van leeraren wendend, die de bijeenkomst bijwoonde, zei Ley: Italië bevindt zich in dezelfde positie als Duitsch land. Italië is een volk zonder levensruimte. Italië en wij hebben dezelfde vijanden: Frank rijk en Engeland. Malta Corsica is Corsica Fransch? De groote Corsicaan Napoleon was een Italiaan Noord-Afrlka, Middellandsche Zee. Wat heeft Engeland in de Middellandsche Zee te maken? Wat doet Engeland op Malta en in Gibraltar? Daar hebben zij evenmin iets te maken als in onze Oostzee. De vriendschap tusschen den Duce en den Führer is de beste waarborg, dat beide volken in dezen harden strijd naast elkaar zullen staan tot de eindoverwinning. Naar uit de Slowaaksclie hoofdstad Bratislava gemeld wordt, zijn vandaag niet ver van daar twee vrachtschepen onder verdachte omstandigheden gezonken. Een dezer schepen is de Prinz Alexander met een lading tarwe aan boord. Het tweede schip voer onder Roemeènsche vlag. Terstond na het bekend worden van dit bericht Bij den terugtocht der Noren lieten dezen verschillende bruggen springenzoodat de Duitsche troepen over het ijs moesten trekken. Een Engelscli toestel werd bij een verkenningsvlucht boven N oorwegen zwoor gehavend door het luchtafweergeschut, doch wist. ondanks (lat, zijn basis te bereiken. werd te Bratislava de verdenking uitgesproken, dat men hier met sabotage te doen had. Dit bewijst, dat, een nerveuze stemming veroorzaakt is door d mede- deelingen van het Duitsche Nieuwsbureau, aan den vooravond van den inval in Denemarken en Noor wegen verspreid, volgens welke de Britsche geheime diens! op den Donau sabotagedaden voorbereidde. SLAGKREISERPEAfl 11N VOLKSRAAD AANGENOMEN Bij de heden gehouden stemming over het slag kruiserplan in den Volksraad te Batavia was het resultaat, dat het college met 38 tegen stemmen besloot te adviseeren tot, aanneming van het vlootplan. Aan de eindstemming werd niet deelgenomen door de nationalistische fractie in de Indone sisch-nationalistische groep, waarvan de leden te voren de zaal hadden verlaten. Uit de indexcijfers van 't Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de kosten van levensonderhoud sedert September 1939, liet begin van den ooi - log dus, met ld zijn gestegen. Graaj Csuky besprak op scherpen toon het minder hedenvraagstuk, waarbij ook Hongaren betrokken zijn, in Slowakije. Dinsdag 3Q April De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken Csaky heeft de verhouding met Slowakije be sprokenin antwoord op een vraag over de behan deling der Hongaarsche minderheid in Slowakije. De Hongaarsche regeering, zei Csaky, heeft ge tracht vriendschappelijke betrekkingen met Slowakije tot stand te brengen, doch de aangeboden vriend schapshand is niet aangenomen. De regeering kent de gebeurtenissen, welke de vragensteller te berde gebracht heeft, doch de huidige 'internationale toe stand gebiedt voorzichtigheid.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14