15 Woenstlag 1 Mei Evenals in Duitschland wordt ook in Engeland oudroest verzameld. Er zijn echter grenzen aan het geduld en die gaan tot de rechten van de in Slowakije levende Hongaren. Wij zullen geen acht meer slaan op beloften, gedaan aan dprde staten, of echter gesloten deuren en even min op sclioone artikelen, zoodra de Hongaarsche minderheid in Slowakije, of de waardigheid van den staat aangetast wordt. Laat geen enkele officieuze of officieele persoon trachten Duitschland tegen ons uit te spelen, als beschermer van Slowakije, want wij hebben volkomen vertrouwen in do Hongaarsoh- Duitsclie vriendschap. Wij zullen niet aarzelen de nationale eer te verdedigen en het leven en de rechten van onze broeders te beschermen, indien onze buur man zijn laatste greintje verstand gaat verliezen. Men moet niet denken, dat wij zwak zijn. PC1TSCHE VERBINDING TEJSSCHEN OSEO EN DRONTHEIM Het opperbevel van het Duitsche leger deelt, mede, dat de verbinding tussohen Oslo en Drontheim her steld is. Het desbetreffende communiqué luidt als volgt: ..De van Oslo over Tvnset naar het noorden op rukkende troepen.en de van Drontheim uit naar het zuiden trekkende Duitsche afdeelingen hebben van daag contact met elkander gekregen aan den spoor weg ten zuidwesten van Storen. Hiermede is de ver binding over land tussehen Oslo en Drontheim tot stand gekomen." Tevens meldde men van Duitsche zijde, dat Dom- baas bereikt werd. zoodat de voornaamste spoorweg verbinding tussehen Drontheim en Oslo nu in han den der Duitschers zou zijn. Het, Britsche legerbe- richt spreekt het tot stand komen van de verbinding tussehen de Duitsche troepen van Oslo en Dront heim niet tegen, doch zegt, dat de Britten in het Dombaasgebied weerstand hebben geboden aan Duitsche aanvallen. Hitier heeft een dagorder uit gegeven, waarin de Duitsche troepen in Noorwegen geprezen worden. Hij verleende den opperbevelheb ber in Noorwegen, generaal von Falkenhorst, het ridderkruis van het IJzeren Kruis. De Britsche admiraliteit deelde vandaag mede, dat twee onderzeeërs, de Tarpon en de Steriet, aanzien lijk over tijd zijn en als verloren moeten worden beschouwd. De boterprijs is gedurende de zomerperiode in Nederland vastgesteld op f 1.55 per kg, terwijl deze voor den zomer 1939 f 1.30 per kg bedroeg. Daar de gebruikelijke prijsverhoudingen tussehen boter, mar garine, vetten en oliën gehandhaafd moeten worden, is de heffing op margarine en vetten met 8 cent per kg verhoogd. Vandaag wordt de suikeraccijns met f 2.25 per 100 kg verhoogd. In verband daarmee wordt de detailprijs van 3 Mei a.s. af met I cent per halve kg verhoogd, dus gebracht op 26 cent per halve kg. Vandaag heeft minister de Geer een ontwerp Oorlogswinst belasting bij de Tweede Kamer inge diend. Volgens dit ontwerp zal van personen 25 der oorlogswinst geheven worden en van lichamen 40 met dien verstande, dat voor beide de eerste f 1000. oorlogswinst een jaar onbelast blijven. Sedert het begin van den oorlog kwamen 859 mij nen op de Nederlandsehe kust aan, waarvan ongeveer de helft van buitenlandsch maaksel was. Ruim 500 werden gedemonteerd. 200 in den grond geschoten, terwijl 16 tot ontploffing kwamen. de machtige slagen van de soldaten van het mili taire district Leningrad werd het Finsche leger ver slagen en de zoogenaamde Mannerheimlinie vernie tigd, een linie, waaraan de bekwaamste militaire technici en de leden van de generale staven der im perialistische staten gebouwd hebben, om hiervan een bastion tegen de Sovjet-linie te maken. Men heeft verno men, dat de Brit sche regeering het Russische ant woord inzake de hervat ting der handels besprekingen niet bevredigend acht te, doch de kwestie niettemin in over weging heeft geno men. De Amerikaan- sche minister van huitenlandsche za ken, Cordell Huil. heeft verklaard, dat hij een onderzoek zal instellen naar Variratuur van den Sovjet- de bewering van volkscommissaris van oorlog, den voorzitter van Worosjilof. die op 1 Mei een het Noorsche Stor- re^e hield. ting. Hambro, dat de Duitschers de Amerikaansche vlag hebben ge voerd op den Duitschen walvischvaarder Jan Wellem. toen dit schip voor Narvik lag. De Duitschers melden, dat in de Groote Belt een netversperring wordt aangelegd. Vanavond viel een Duitsche bommenwerper, ge troffen door het Britsche luchtafweergeschut, op de huizen van het plaatsje Clacton on Sea, in Essex het vliegtuig richtte groote schade aan. Zeven men- schen werden gedood (met inbegrip van de vier in zittenden) en vijfennegentig gewond. Donderdag 2 Mei Van Noorsche zijde werd vanavond verklaard, dat na de jongste Duitsche bombardementen van Molde de regeering Nygaardsvold, koning Haakon en de overige leden van de Noorsche, koninklijke familie zich „met onbekende bestemming hebben inge scheept". Vandaag legde Chamberlain in het Lagerhuis een verklaring af. waaróp hij o.a zei Wij wisten al vele maanden, dat de Duitschers schepen en troepen bijeenbrachten in Oostzeehavens. Het was duidelijk, dat de een of andere daad van agressie overwogen werd. Deze troepen waren zoowel beschikbaar voor een aanval op Finland, Zweden, Noorwegen, Nederland als voor een aanval op Engeland, en het was onmogelijk vooraf te zeggen, waar de slag zou vallen. Hadden wij geweten, dat Denemarken en Noor wegen de slachtoffers zouden zijn, dan liadden wij het gebeurde toch niet kunnen voorkomen zonder samenwerking niet die landen. Maar meenende, dat hun neutraliteit hen zou redden, hebben die landen geen voorzorgsmaatregelen genomen en ons niet gewaarschuwd voor een aanval, dien zij trouwens ook nooit verwacht hebben. ENGEESCHEN GEVEN NOORWE GEN TEM ZEIDEN VAN DROVE HUM PRIJS Eenige dagen geleden bleek, dat het ais gevolg van het Duitsche overwicht in de lucht onmogelijk was artillerie en tanks aan wal te brengen, welke noodig waren om onze troepen in staat te stellen, den vijandelijken opmarsch uit het zuiden tegen te houden. Ondanks het schitterende werk van de Britsche duikbooten, een Fransch flottielje en de inspanning van de luchtmacht konden de Duit schers steeds veel meer versterkingen naar Noor wegen zenden dan wij. Engelsche gevangenen in de straten van de Noorsche stad Drontheim. ENGEESCHE SCHEPEN OM DE KAAP Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, nat de uitspraken van Italianen, die verantwoordelijke posities bekleeden, en de houding der Italiaansche pers kortelings van zoodanigen aard zijn geweest, dat liet noodig is geworden voor de Engelsche re geering om zekere voorzorgsmaatregelen te nemen betreffende de Britsche scheepvaart, die normaliter door de Middellandsche Zee zou gaan. Alle Engelsche koopvaardijschepen zullen voortaan om Kaap de Goede Hoop varen. De Sovjet-volkscommissaris van oorlog, Worosji lof, heeft in verband met den 1 Mei-dag vandaag een oproep tot het roode leger gericht, waarin hij o.a. zei: De Sovjet-regeering heeft niet geaarzeld maat regelen te nemen ter beveiliging van Leningrad en van de noordwestelijke grenzen van het land. Onder

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15