16 Verleden week stelden wij vast, dat wij het denk beeld van een verovering van Drontheim van het zuiden uit moesten opgeven. Wij moesten daarom onze troepen uit dat gebied terugtrekken en hen naar elders overbrengen. Uit de cijfers blijkt, dat de kracht en doeltreffend heid van onze vloot weinig of niet aangetast is, terwijl de schade van de Duitsehe vloot zoo groot is, dat de verhouding tussohen de beide vloten geheel gewij zigd wordt en wij tot een belangrijke nieuwe ver deeling van de hoofdvloot der geallieerden konden overgaan. In dit verband kan ik nu mededeelen, dat het mogelijk was over te gaan tot een normaler ver deeling der schepen in de Middellandsche Zee, welke eenigen tijd beïnvloed was door onze behoeften in de Noordzee. ENGELSCHEN VERLATEN NAMSOS Uit een later communiqué van het Britsche minis terie van oorlog blijkt, dat de Engelsehen zich ook ten noorden van Drontheim hebben ingescheept en wel in den nacht van Donderdag op Vrijdag. De Noorsche troepen in 't district Namsos zijn in 'n hache lijke positie gekomen. Na krijgsraad te Grong ge houden te hebben heeft de commandant der Noorsche troepen de volgende dagorder uitgevaardigd: „Aangezien de Britten en Franschen om onbekende redenen besloten hebben den strijd op te geven en Centraal-Noorwegen verlaten hebben zonder het Noorsche commando van hun besluit in kennis te stellen en aldus Namsos onbeschermd hebben ge laten, blijft er ons niets anders over, dan de wapens neer te leggen. Wij hebben nog slechts voor één dag munitie, zoodat elk verder verzet de totale vernieti ging van alle burgers en militairen in het noordelijke Trondelag-district zou beteekenen. Het Duitsehe militaire commando te Drontheim is een wapenstil stand voorgesteld. Het is mij een pijnlijke plicht, u hiervan in kennis te stellen." Er is in deze dagen weer sprake van groote diplo matieke activiteit; na een bezoek van den Ameri- kaanschen gezant op Woensdag aan Mussolini vond vandaag een bespreking plaats tusschen den Ita- liaanschen gezant in New York en Sumner Welles; eerstgenoemde begaf zich daarna naar president Roosevelt. Tevens vond vandaag een conferentie plaats tusschen den Amerikaanschen gezant te Rome en graaf Ciano, Italiaansch minister van Buitenland- sche Zaken. Vrijdag 3 Mei Een sterke formatie van Britsch-Fransche slag schepen, torpedojagers, duikbooten en een vliegtuig- moederschip is te Alexandrië aangekomen en men verwacht eerstdaags nog een groot aantal kruisers en andere oorlogsbodems. De verloven voor het leger en de politie zijn stopgezet, de kustbatterijen en het luchtafweergeschut bemand. Verder heeft men een woestijnwacht ingesteld, een keten van eenzame Egyptische militaire schildwachten, voorzien van telefoon, dwars over de woestijn van de westelijke grens van Egypte tot. aan de Nijldelta. Volgens zekere geruchten zou de Italiaansche vloot worden samengetrokken in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee in de buurt van de Dodekanesos, de italiaansche eilanden met overwegend Grieksehe bevolking. Volgens een bericht van het opperbevel der Duitsehe weermacht werd vanmiddag op zee ten westen van Namsos een Britsch linieschip, dat een westelijken koers volgde, door Duitsehe duikbommen werpers aangevallen en door een bom van zwaar kaliber tusschen de beide voorste geschuttorens getroffen. Een halve minuut na den bominslag sloeg onder sterke rookontwikkeling een 500 m hooge steekvlam uit het slagschip. Nadat, de rookwolk was weggetrokken, was behalve eenige wrakstukken van het schip niets meer te zien. VERORDENING VOOR FOTO GRAFEN In de Nederlandsche staatscourant verscheen vandaag een bekendmaking van den opperbevel hebber van land- en zeemacht, waarvan de voor naamste bepalingen luidden Het fotografeeren van militaire onderwerpen is verboden. Het is in de binnenwateren verboden aan boord van andere dan Nederlandsche zeeschepen en aan boord van binnenschepen, die niet in Nederland thuis behooren, fototoestellen te vervoeren, in voor raad te hebben of voorhanden te hebben, anders, dan in een op last, van het militair gezag verzegelde Het is op voor het verkeer openstaande rijwegen verboden in vreemde motorrijtuigen fototoestellen te vervoeren, in voorraad te hebben of voorhanden te hebben. Het is verboden in een trein of in eenig ander openbaar middel van vervoer fototoestellen voor onmiddellijk gebruik voorhanden te hebben. De minister van Justitie heeft gevolg gegeven aan den aandrang der commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer om de maximumstraf op spionnage en soortgelijke'misdrijven nog meer te verzwaren dan in het betreffende ontwerp werd Voor de aflevering van vaste brandstoffen is een regeling vastgesteld, die hierop neerkomt.: Niemand mag in het tijdvak van 1 Mei tot en met 30 September 1940 meer van de genoemde brand stoffen ontvangen, dan de helft van hetgeen hij in het, tijd vak van April 1939 tot en met Maart >940 van zijn gewonen leverancier heeft gekregen. Het Britsche vlieg- tu igmoederschip Ark Royal, één der steunpunten der En- gelsche luchtmacht bij den strijd ter zee. Van officieele zijde werd vandaag le Moskou ver klaard, dat de Duitschers en Russen reeds op 15 April besprekingen over Scandinavië hebben ge houden, waarbij werd vastgesteld, dat Zwe- dens neutraliteit in het belang van beide par tijen was. Ztiterdag 4 Mei Duitsehe troepen zijn vanmiddag even na 2 uur te Namsos en om 5 uur in het ten oosten daarvan gele gen Grong aangekomen. Onmiddellijk werd begon nen met het herstel van de bruggen in den grooten weg naar Mosjön, ten noor den van Namsos, welke kort voor den aftocht der geallieerden vernield waren. Tevens wordt, bericht, dat de geallieerde troepen, welke uit het gebied van Drontheim weggevoerd werden, weer veilig aan land zijn gebracht. Waar dit geseliiedde is nog niet bekend. Men noemt het plaatsje Mosjoen tusschen Narvik en Drontheim. Volgens het Duitsehe nieuwsbureau hebben de Duitsehe vliegtuigen het Britsche vlooteskader, dat de Britsche troepen bij Namsos aan boord had genomen, afgezien van het reeds gemelde tot zinken gebrachte slagschip, neg meer zware verliezen toegebracht. Een zware kruiser van de York-klasse, een torpedo jager en een transportschip van 12.000 ton zouden tot zinken zijn gebracht, andere kruisers, torpedo jagers en transportschepen zouden beschadigd zijn. De Engelse he regeering heeft het bericht omtrent het tot zinken brengen van een slagschip en een zwaren kruiser van de York-klasse onjuist genoemd. Van gezaghebbende zijde wordt in Engeland een verklaring gegeven van het, echec der geallieerden in Noorwegen. In deze verklaring wordt o.a. gezegd: Eén enkele vliegtuigbasis in Centraal-Noorwegen, vanwaar de geallieerden hun jachtvliegtuigen hadden kunnen laten opstijgen, zou van invloed geweest zijn op het blijven of weggaan. Het. gebrek aan vliegvelden was ongetwijfeld de hoofdoorzaak van den tegenslag der geallieerden. De Duitschers hebben bijna onmiddellijk de vliegvelden in Centraal- en Zuid-Noorwegen bezet en konden vandaar de landingen van menschen en goederen belemmeren. Toen onze troepen naar het, zuiden trokken, werden zij aanhoudend aangevallen door laag- vliegende vliegtuigen, terwijl de Duitschers ook óver tanks en gemechaniseerde afdeelingen beschikten. De vloot, en de lucht macht hebben moedig den strijd aangebonden tegen de overmachtige Duitsehe vliegtuigen, maar het was onmogelijk den troepen van de lucht uit voldoen den steun te geven voor de handhaving van hun stel lingen en voor het sluiten van de tang rond Dront heim, zooals men van plan was. Er moesten groote af - standen afgelegd worden. De druk van den vijand van het zuiden uit nam steeds toe en spoedig bleek dat 't eenige verstandige was, het gebied te ont ruimen." Het Duitsehe Nieuws bureau constateert, dat, groote succes van het Duitsehe luchtwapen heeft aangetoond, dat de heerschappij van een nóg zoo sterke vloot in het tijdperk van den luchtoorlog overal gebroken kan worden, waar de verreiken de arm van dit nieuwe wapen bliksemsnel en krachtig toeslaat. REDE VAN MINISTER DE GEER De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft vanmiddag te 1 uur voor de Rijkszenders en voor de Phohi-zenders een radiorede uitgesproken, waar van de voornaamste passages als volgt luidden: Waarde luisteraars hier en overzee. Met, leedwezen moet ik u meedeelen, dat voor de regeering onomstootelijk is komen'vast te staan, dat er onder onze landgenoot,en eenigen zijn, wier geestes gesteldheid en optreden zoo weinig in overeenstem ming zijn met den neutraliteitswil der natie, dat zij een gevaar vormen voor ons land en dat tegen hen bijzondere maatregelen zijn moeten worden ge nomen. Gy moet mij hierbij niet misverstaan. Dat gedurende 'n oorlog de eene burger van 'n neutraal land meer sympathie heeft voor deze en de ander voor die beUigerente mogendheid, is een normaal verschijnsel. In den wereldoorlog was het niet anders en gaf men daaraan in besloten kring ook ruimschoots uiting. Een levendig temperament ont brak daarbij niet. Zelfs werd vernomen van familie bijeenkomsten. die periodiek plachten te worden gehouden, maar nu tijdelijk moesten worden stop gezet, omdat ze altijd weer aanleiding gaven tot hevige twistgesprekken over het goed recht van de elkaar beoorlogende partyen. Een gevaar voor ons land stak in dit alles niet en het geloof aan onze neutraliteit werd er nergens door aan hei wankelen gebracht. Maar het, onderscheid it. dat al die pro dit of pro Lloyd George oefende scherpe eritiek uit op het beleid der Britsche regee ring bij den veldtocht in Noorwegen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16