VOOR DE LENS KIEKJES Er ligt in de woorden: „Kom, we gaan nog (Maart), diajragmc Het ligt niet in mijn bedoeling in deze copie tech nische besprekingen te verwerken; evenmin is dus een en ander bestemd voor den vakfotograaf. Voor hen die als amateur nog moeten beginnen, voor hen die reeds aardige resultaten weten te be halen en voor hen die zich ook in details willen specialiseeren, voor hen zijn deze regelen bestemd. Wij, amateurs, hebben onze hobby en fotogra feeren, wat wij mooi genoeg vinden om op de ge voelige plaat vast te leggen. De een trekt naar bui ten en weet daar prachtige natuurtafereeltjes te ont dekken; de ander maakt graag kiekjes van vrouw, kinderen en andere familieleden, omdat hij meent, dat dit in doorsnee meer wordt gewaardeerd. Het portretkiekje, dat op zooveel verschillende manieren kan worden gemaakt, is ongetwijfeld technisch het meest moeilijke. Persoonlijk heb ik de laatste jaren een aparte studie ge- Links achter (hoog) overspannings tamp, rechts en vóór-onder beide JOG watt lamp, diafragma 111 /60 see. Dikwijls ziet u de kleintjes bezig, en dan is uw eerste gedachte: „Had ik maar een camera, die ge makkelijk hanteerbaar was, dan zou eens 'n hieltje maken'''' iets betooverends, u A 1/ p kj iets aanlokkelijks. Dit komt wel voor- namelijk door het intieme verband dat er bestaat tusschen het gefotografeerde object en den man of de vrouw achter de camera. Immers de beroeps fotograaf spreekt niet over het maken van een kiekje. Wanneer wij naar den vakman toestappen met de bedoeling om een salon- of kabinetportret van onszelf of een der onzen te laten maken, zeggen we: We gaan naar den fotograafEen „kiekje" echter maken we zelfHetzij dat dit natuurschoon is opgemerkt tijdens een gezellig uitstapje, op de wandeling of op reis, dan wel dat het een aardig mom,ent is uit het dagelijksche leven in den familie kring, een snapshot van kleinen of grooteren. En naarmate de amateur-fotograaf de kunst, met het zwarte kastje en de licht-opvangende lens beter onder de knie krijgt al doende leert men immers wordt de lust tot „kiekjes makengrooter, het resultaat bevredigender en wordt het bezitten van een kiek van een of ander levensmoment een behoefte. Wij gaan dus samen „kiekjes maken". maakt van kleine peuters en aldus een serie nega tieven hiervan in mijn archief gekregen. Dikwijls dacht ik: „waarom maak je eigenlijk voor jezelf niet tegelijkertijd een vergrooting, als je de foto's klaarmaakt voor vrienden of kennissen?" Welnu, ik bén dit gaan doen en heb ook van oudere nega tieven afdrukken en vergrootingen gemaakt. Zoo verkreeg ik ten slotte een bloemlezing van kleuter opnamen, waarvoor ik hier de aandacht vraag. Moge de amateur in deze collectie ideeën en inspi ratie vinden voor zijn prettigste bezigheid: de portretfotografie. Daarom gaven we aan deze beschouwingen den titel: „K T NB EB EN VOO R DE LENS" WELKE CAMERA? Zonlicht (Maart), diafragma 11, 1/25 scc. KINDEREN DOOR NIC. SCHAFER

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 26