unnttnui VOOR DE LENS HET NEGATIEF De laatste jaren is de glasplaat HET DIAFRAGMA Gedekte lucht, Juni diafragma 8, 1!w sec. tot 11, dan loopt de dieptescherpte van 4 meter tot oneindig, dus alles wat achter de 4 meter ligt is ge garandeerd scherp. Dus zónder diafragma géén dieptescherpte. De meest belangrijke onderdeelen van de camera hebben we hiermede in het kort besproken. Komen we nu tot het opname-materiaal verdrongen door de rolfilm. Als we moeten kiezen nemen we de allerbeste, dus de „Panfilm". Deze hoogst kleurgevoelige film heeft bijzondere eigenschappen. Normaal worden de kleuren geel en rood naar verhouding donkerder, terwijl zuiver blauw aanmerkelijk lichter wordt. De Panfilm corrigeert deze verandering van tint- waarde zeer sterk en daardoor is het Pannegatief, van zeer hooge gevoeligheid, „het" materiaal bij uitnemendheid. Wat noemt men „diafragma" en waarvoor dient het f Het diafragma is een in de lens ingebouwd systeem van over elkaar schuivende dunne metalen plaatjes, dat tot doel heeft, de lensopening grooter of kleiner te maken. Hierdoor krijgt men meer of minder lichtsterkte, maar de scherpte van het beeld wordt er gunstig door beïnvloed. Naarmate u den lichtdoorlaat kleiner „diafragmeert", wordt het „diafragma-cijfer" hooger. Aldus is bij volle opening van de lens het „diafragma-cijfer" laag. We spraken u reeds over het fotografeeren van twee personen op verschillende afstanden van de lens. Welnu, juist hiervoor is het diafragma noodzakelijk. Daar men slechts op één afstands- punt kan instellen, is het gemakke lijk den achtergrond ook scherp te krijgen, door eenvoudig de lens te „knijpen" (diafragmeeren). En nu vraagt u, hoever te dia fragmeeren? KINDEREN Laten we, na ons inleidend praatje van de vorige week, waarin we aangaven welke camera zich het best eigent voor een goede opname, in dit nummer eens onze aandacht schenken aan een der voornaamste onderdeelen van ons fototoestel, nl. het diafragma. Een eenvoudige dieptescherpte-tabel kunt u in iedere fotozaak krijgen. Enkele voorheelden wil ik hier laten volgen Als men instelt op 3 meter, krijgt men door te diafragmeeren tot 11 alles scherp tusschen 2 54 en 5 meter. Stelt men in op 8 meter en diafragmeert men

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 26