k m IN ROEMENIË 1 9 GOUD Het tegenwoordige Roemenië bestaat uit een aantal streken, die elk op zichzelf in bijzondere mate bijdragen tot den rijkdom van het land. Dit geldt zeer zeker voor de provincie Transsylvanië, het vroegere Hongaarsche Zevenburgen. Deze provincie bestaat uit een aaneenschakeling van bergketens: de Woud-Karpaten, die langs de zuidgrens van het vroegere Polen Roemenië binnenkomen, de Transsvlvanische Alpen, die de natuurlijke oostgrens van Transsylvanië vormen en midden door Groot-Roemenië loopen, en het Zevenburgsche Ertsgebergte ten westen van Alba Julia, het vroegere Karlsburg. En hier in dat gebergte, de naam zegt het al, wordt o.a. goud gevonden. Het goud wordt in Transsylvanië langs de duizenden bergstroompjes eensdeels op de ons allen welbekende wijze door goudgravers uit de eraan vastklevende aarde gewasschen in z.g. goudpannen. Deze goud gravers werken voor zichzelf en verkoopen hun vondst van gouderts geulen geleid wordt In manden op paarden geladen wordt het gouderts getransporteerd. Hechts: Een „goudmijn"Het goudhoudend zand wordt in de houten goot met water uit- Hieronder ziet men de schepraderen, door mid del waarvan het goudslijk door afloopende aan de bergwerken. In de bergwerken zelf gaat het op een grootscher wijze toe. Daar heeft men houten stellingen opgebouwd met wijde, hellende geulen, waaroverheen een stroom van het goudhoudend slijk spoelt. Groote houten schepraderen langs de bergbeken brengen het goudhoudend erts .door die geulen. Is het gouderts gescheiden van het gewone aardslijk, dan wordt het iu manden geschept en met behulp van muilezels naar de dichtstbijgelegen plaatsen gebracht. De Roemeensche goudertsmaatschappijen staan natuurlijk onder staats controle. Onder staatstoezicht wordt het zuivere goud in blokken gesmolten naar bepaalde vastgestelde gewichten, en dan gestempeld met het jaar, het gewicht, een volgnummer en de initialen van de bepaalde maatschappij en mijn, waaruit dit goudblok gekomen is. De goudgraver maakt kleine geultjes, die hij met water vult. Het goudhoudend zand blijft achter. Blokken goud, in Roemen ië gewonnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 5