LILLIPUTTERS IN DE PAARDENWERELD De pony in onderhoud yoedhooper dan de trekhond Een bezoek aan Stal Doorwerth Het domein der pony'sde door bosschen omzoomde weidevan Stal Doorwerth. Het gebruik van mo torische kracht heeft veel afbreuk gedaan aan de populariteit van ons edelste huis dier en in sommige steden van ons land was het zelfs zoover gekomen, dat 't paard een zeldzame verscho ning werd in de stra ten. Maar talrijk zijn nochtans degenen, wier liefde voor het intelli gente, trouwe ros nim mer taande en dat is ook begrijpelijk, want al is de auto inderdaad een ingenieuze vinding en een comfortabel vervoermiddel, het is en blijft een doode klomp ijzer en staal, waarvoor een mensch nooit zulk een warme sympathie kan koes teren als voor een le vend paard, dat zoo buitengewoon gevoelig is voor een goede be handeling en dat al zijn kracht, intelligen tie en uithoudingsver mogen graag in dienst stelt van zijn door hem als meester erkenden eigenaar. Stal Doorwerth is een naam met klank in |~^r zullen weinig jjaardenlief hebbers in Nederland en tot ver in het buiten- land gevonden worden, voor wie de naam Stal Doorwerth een on bekenden klank heeft. In de jaren vóór den wereldoorlog van 1914-'I8 genoot Stal Doorwerth een zeer groote vermaardheidbij iedere belangrijke gebeurtenis op paardensportgebied verschenen paarden uit dezen stal en de tientallen gouden medailles en zilveren bekers, die ten huize van baron van Brakell, den eigenaar van Stal Doorwerth, bewaard worden, zijn even veel bewijzen voor de uitnemende kwaliteiten van zijn paarden. Kleine, maar tsterke wer kers voor den wagen. de wereld der paardenliefhebbers en zelfs op het hui dige oogenblik, de fokkerij van groote paarden reeds jaren geleden moest worden stopgezet, zoodat slechts pony's den roem van den stal konden handhaven, zelfs nu heeft deze naam nog weinig of niets van zijn glans ingeboet. Ofschoon de naam menigeen vertrouwd is, zullen vele lezers buiten Gelderland zich afvragen waar Stal Doorwerth gevestigd is. Stal Doorwerth ligt in de nabijheid van het dorp Heelsum (dat tot de gemeente Renkum behoort), niet ver van den grooten verkeersweg Arnhem-Wageningen, te mid den van prachtige bosschen en uitgestrekte lande rijen. In een groote weide, die door houten afraste ringen in verschillende perceelen verdeeld is, grazen de prachtige Shetlaudsche pony's, de kleine merk waardige paardjes, die in volwassen toestand nauwe lijks de hoogte van één meter bereiken. Naast een drietal merries dartelen drie jonge veulens als Een praehtige pony hengst van Stal Doorwerth.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 12