Een keurig span po ny's voor den vracht wagen. De fotograaf is er met veel geduld in geslaagd de drie pony-veulens samen op één plaatje te krijgen, hetwelk blijkbaar niet naar den zin is van het gevlekte veulen (rechts), dat uit misnoegen eens verachtelijk zijn tong uitsteekt. Een graag geziene verschijn ingop ieder coveours-hippique de reserve-kampioen merrie van Neder land eigenaar Stal Doorwerth) voorden shore wagen. kunnen deze dieren ge bruikt worden, ook tot het verrichten van aller lei zwaar werk zijn zij geschikt, zooals een de monstratie ons liet zien. Vrachten hooi van 1500 tot 2000 pond trekken ze zonder eenig bezwaar uit de weide en zelfs voor den ploeg bewijzen zij hun kracht en uithoudingsvermogen. Vermelding verdient wel het feit, dat een Arnhemsche melkinrichting eenigen tijd geleden niet minder dan dertien pony's aankocht, die thans in plaats van de tot dusver gebruikte trekhonden de zware wagens der melkventers voorttrekken. De voornaamste beweegreden tot aanschaffing der dwergpaardjes was, dat de kosten van onderhoud der pony's aanmerkelijk geringer bleken te zijn dan het bedrag dat voor voedering der honden moest worden uitgetrokken. De pony is bovendien zeer goed tegen ons wisselvallige klimaat bestand; de felste koude deert hem niet, evenmin als regen en gure wind. Opmerkelijk is tevens, dat deze dieren tot flinke krachtsinspanningen in staat zijn, terwijl zij noch tans slechts weinig kracht voer behoeven. Het is dan ook begrijpelijk dat de vraag naar Shetlandsche pony's den laatsten tijd zeer is gestegen. Dit had evenwel tot gevolg, dat ook de verkoop belangrijk is toegenomen, zoodat in Nederland thans slechts een beperkt aantal pony's beschikbaar is. Als voor beeld daarvan diene, dat in de weiden, waar baron van Brakell vorige jaren enkele tientallen pony's liet grazen, er thans niet meer dan een dozijn het rijk alleen had. Een pony met haar veulen in de weide van Stal Doorwerth. vroolijke uitgelaten hondjes door de wei. Het is haast niet te gelooven dat het échte paarden zijn, maar tochje kunt ;e niet vergissen, want ofschoon deze jonge diertjes amper tot aan je knie reiken, bezitten ze van hoofd tot hoeven hetzelfde uiterlijk als hun moeders, die op haar beurt alle eigenschappen die des paards zijn de hare mogen noemen. De bijzondere kenmerken van dit dwergachtige paardenras zijn in de eerste plaats de geringe hoogte, die volgens het Nederlandsche Shetland Pony Stamboek uiet meer dan 1.07 meter mag bedragen, vervolgens de kleine hoofdjes, de lange manen en een lange staart, terwijl ook de breede, krachtig ge bouwde borst, waar door dit kleine paard onevenredig groote trekkracht bezit, een bijzondere eigenschap is van deze fraaie vier voeters. Niet alleeri als sier- en rijpaard De pony is als ge schapen om een tilbury te trekken en het maakt ongetwijfeld een f raaien indruk met zoo'n gerij op den weg te karnen. Rechts de eigenaar van Stal Doorwerth, J. baron van Brakell.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 13