111 »KSILAND»H„|,LA«(D dag de aanvt toenemen hij Groenten- en de veilingen d Si t\ En op het veilingsemplacement staat de trein reeds gereed, die denzelfden dag nog voor doorvoer zal zorgen. schot wordt geheel door Duitschland opgenomen. De Groenten- en Fruit-Centrale factureert deze enorme hoeveelheden tegen door Nederlandsche en Duitsche regeeringsinstanties overeengekomen prij zen en tusschen deze regeeringsinstanties van beide landen vindt de verrekening plaats. De Groenten- en Fruit-Centrale keert aan de veilingen en deze koeren op haar beurt aan de tuinders de besomde bedragen uit. En die prijszetting voor onzen export werkt bemoedigend en geeft in eerste instantie een op luchting na jaren van prijzen, ook in den voortijd, rondom den vernietigingsprijs en de mestvaalt, verzekert ons het officieel orgaan van den Neder- landschen Tuindersbond. Dat beteekent pog niet, dat alle zorg en allo moeilijkheden de wereld uit zijn. De kweekers kun nen voor diverse producten tevreden zijn met de bereikte prijzen, voor andere blijft er zeker nog geen ruime winst. Maar hierover zijn allen het eens, dat er een grondslag is gelegd, waarop een nieuwe toe komst voor het tuindersbedrijf gebouwd kan worden. Bij voortdurende samenwerking en geduldig overleg, bij grondige, alomvattende organisatie. En dit ziet u allerwegen in het Westlanddat het herleefde vertrouwen alle belanghebbenden bereid maakt tot die samenwerking, tot besparing en tot het verwijderen van alle factoren, die de kosten on- noodig verhóogen. Het Westland weet, dat het aan samenwerking zijn opkomst en zijn bloei te danken had; het zal aan de Westlanders niet liggen, wanneer een nog ingrij pender organisatie niet nieuwe welvaart en een ver zekerd bestaan voor tuinders en arbeiders zou opleveren. Het veilingbestuur maakt uit, tval er voor binnenlandsch gebruik geveild kan worden; dat gaat (hier in Poeldijk) links het veilinggebouw binnen; het overige gaat da delijk rechts naar de verpakkingsloodsen tan de exporteurs. Er komen reeds tomaten uit de koude kassen ter veiling, maar de groote aan voer moet nog even worden afgewacht. En wie in het Westland in deze dagen een kijkje neemt, zal het ervaren, aan de veilingen, op de tuinen, bij de exporteurs: 't West land leeft op, er is weer vertrou wen en moed onder de tuinders, hoop en grooter levensvreugde, er is licht en perspectief. De regeeringsinstanties en voor namelijk de Nederlandsche Groen ten- en Fruit-Centrale hebben in korten tijd een ontzaglijken orga- nisatorischen arbeid verricht, die nog dagelijks in allerlei details ver beterd wordt. Juist nu van dag tot 'ren aan de Westlandsche veilingen het rijpen van allerlei gewassen. De Fruit-Centrale laat eiken morgen aan hoeveelheden reserveeren, die er voor ..........uuin) consumptie blijkens de ervaring noo- dig zullen zijn, en deze worden normaal geveild. Alle producten, die vroeger onvermijdelijk zouden zijn doorgedraaid en vernietigd of ter beschikking van de regeering gebleven, worden ter zijde gezet en door de terzake samenwerkende exporteurs verpakt en verla den naar Duitschland. Daartoe laten combinaties van veilingen reeds gezamenlijke treinen loopen van groote aantallen wagons. En op dergelijk terrein van arbeidsverdeeling en kostenbesparing worden dage lijks nog nieuwe maatregelen beraamd en ingevoerd, in samenwerking met de exporteursorganisaties. De steunverleening is van de baan en de fondsen daarvoor behoeven niet meer door de Nederlandsche consumenten te worden opgebracht: het vroeger op de mestvaalt geworpen overgroote productie-over- In handige kistjes worden de pro ducten overgepakt, die naar het buitenland gaan en alle dragen fier het opschrift Westtand-Holland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17