I HET LICHT DE ACHTERGROND DURF TE KNIPPEN EEN ROLFILM OP UW PLATENCAMERA REFLEXLICHT V Vanzelfsprekend zoekt ge achter ieder object 'n passenden achtergrond. Kies voor een dame met donker haar een lichten achtergrond en omgekeerd voor een heer, die niet al te veel krullen meer bezit, juist een donkeren. Lichte beige of grijze tinten als achtergrond (gordijnstof, tafelkleed, vel papier) zullen u door veel moeilijkheden heen helpen. Van de meeste afbeeldingen der baby's is slechts een ge deelte uit de negatieven vergroot. Zelden kunt ge het geheele beeld zonder meer vergrooten. Meestal bereikt ge betere effecten en vooral goede ruimteverdeeling, door een ge deelte van de foto of vergrooting af te knippen. Beter is direct het juiste gedeelte op het gewensclite formaat te laten afwerken. Veel amateurfotografen zijn in het bezit van een 6x9 of 9 X 12 plate'ncamera. De lastige cassettes, die steeds in de donkere kamer moeten worden gevuld, zijn doorgaans oorzaak, dat de camera in de kast verzeild raakt en er niet meer uitkomt. Dit is echter absoluut niet noodig. Schaf u een adapter aan, passend op uw toestel. Het beste kunt u deze vergelijken met een cassette, maar met dit verschil, dat er een spoel-installatie ingebouwd is, waarin u een 6x9 rolfilm kunt inleggen. Stel nu normaal in op uw matglas. Als het een 9 x 12 is, dan in het midden op het matglas een 6x9 recht hoekje teekenen met potlood, om te kunnen zien tot hoever het beeld op de film komt. Daarna matglas eruit, adapter erin, schuif open en opnemen. Vervolgens film doordraaien en schuif erin. Werkt u liever niet op een driepoot, zorg dan, dat ge onbeweeglijk stil blijft staan en dat u den afstand tusschen lens en object bewaart. Tevens moogt u uit de hand nooit een langer moment dan 1/25 seconde gebruiken, daar u anders de kiek doubleert. Beter is 1/50 seconde of nog sneller, wat natuurlijk afhangt van de lens en het licht. Wij nemen hiermede afscheid .van onze lezeressen en lezers en wenschen u veel succes toe bij het maken van uw kiekjes. Beide foto's: Links schuin achter-boven) overspannings lamp. rechts 2 X 200 Watt lamp. diafragma 11. 1I(0 sec. Natuurlijk hebt u het volgende al eens gehoord: „Zet het model nooit in de volle zon" en „neem nooit een blauwe lucht als achtergrond." Ongetwijfeld zit hier veel waars in, alhoewel deze wetten niet altijd opgaan. Knoop deze regels voorloopig echter toch maar in uw oor. Onder de opnamen, die u reeds afgebeeld hebt gezien, staat aangegeven met welk licht, diafragma en sluitersnelheid deze kiekjes zijn gemaakt. Verder is u misschien opgevallen de bijzondere lichtglans op de haren, juist bij de kuustlichtop- namen. Deze is gewoonlijk met schijnwerpers verkregen. Tracht daarom nooit de film-foto's te imiteeren, daar deze met behulp van een overvloed van sterke schijnwerpers zijn gemaakt, terwijl wij amateurs hoogstens beschikken over een of twee primitieve kunstlichtbromien. Wanneer men zich echter toch van deze hulpmiddelen wil bedienen, welke schijnwerpers zijn dan het meest geschikt? In iedere fotozaak zal men u gaarne de diverse modellen demonstreeren en u de groote lichtsterkte van de z.g. overspanningslampen laten zien. Deze lampen geven een hooger lichtgehalte bij gelijk aantal watt. Wilt u zelf een proefreflector bouwen, neem dan een normaal fitting met kapdrager en maak van blik in trechtervorm den reflector. De overspanningslampen worden geleverd voor plm. twee of plm. honderd branduren. Laatstgenoemde zijn natuurlijk aanmerkelijk duurder. Daar de lamp slechts enkele minuten voor iedere opname brandt, kunt u met het goedkoope type best volstaan. Eén overspanningslamp, aan de andere zijde wit doek voor reflexlicht (dichtbij). En nu iets over: Als de schijnwerper links van een persoon staat, dan zal het rechtergedeelte van het gelaat zwaar geschaduwd zijn. Neem, om dit bezwaar te ondervangen, een reflexdoek (wit servet of wit vel papier), welke het licht terugkaatst en waar door de schaduwpartijen worden opgehelderd en veel zachter worden. Let op de gegevens, die onder de foto's staan, en u ziet hoe lamp, camera, object en reflexdoek zijn geplaatst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 27