VERVANGT METAAL EN HOUT Een fluit van wit Plexiglas. Men heeft deze fluit, welke een heel goeden toon heeft, tegen den grond gegooid zon der dat zij brak. Een veer van Plexiglas. Zij bezit een buitengewonen weer stand, is elastisch en kan tegen groote belasting: zij is dus in staat metaal te ver vangen. Hechtsdezelfde spi raal, zooals men ziet buiten- geivoon elastisch en buigzaam. Het woord „synthetisch" be- heerscht sinds de laatste maan den onze industrie. Verschil lende landen zijn door de omstandigheden gedwongen, zich meer en meer bezig Een uurwerk te houden met het probleem: „Hoe komen wij tegemoet aan binnen- landsche behoeften? Hoe worden wij onafhankelijk van buitenlandschen import?" Kort uitgedrukt: „Hoe maak ik zelf, wat ik niet meer krijgen kan?" En men maakt met eigen grondstoffen in de che mische laboratoria, door ontleding en nieuwe samen stellingen, nieuwe producten, of liever dezelfde producten waarvoor men voordien de grondstoffen uit het buitenland betrok. Men maakt uit vischeiwit wol, uit glasschervenasbest, uit hars glas. Dus synthetische wol, synthetisch asbest, syn thetisch glas, dat meestal dezelfde kwaliteiten heeft als het oude, „echte" product, maar dat ook dikwijls nieuwe en veel nuttiger eigenschappen blijkt te bezitten. Op deze wijze ontstond het „Plexiglas". Dit is een nieuwe werkstof, die van hars gemaakt is. Zijn naam ontleedt dit nieuwe product aan het feit dat het volkomen doorzichtig is, en dus glas uitstekend kan vervangen. Maar hiernaast bezit deze nieuwe stof nog meer eigenschappen. Plexiglas is sterker dan glas, onbreekbaar en meer doorzichtig. Een blok van dit glas van 10 a 20 cm doorsnede is nog doorzichtig, terwijl dit bij gewoon glas van dezelfde dikte al van Plexiglas. Ook veeren, wijzers enz. zijn van hetzelfde materiaal vervaardigd. niet meer zoozeer het geval is. Naast deze zeer groote voordeelen staat het eenige nadeel, dat Plexiglas een derde zwaarder is dan gewoon glas. Doch dit kan geen reden zijn waarom het nut van deze nieuwe vinding minder zou worden. Men heeft reeds verschillende voorwerpen van Plexiglas gemaakt, o.a. veeren. Deze blijken een grooten weerstand te hebben, zeer elastisch te zijn en zware belasting te kunnen verdragen; het is dus mogelijk dat een dergelijke veer tot zekere hoogte het metaal vervangt. Violen, gemaakt van dit glas, blijken een goeden, zuiveren klank te hebben, zonder bijtonen, zoodat men dus ook muziekinstrumenten hiervan vervaardigen kan, hetgeen een groote bezui niging beteekent op de dure houtsoorten die voor dien hiervoor noodig waren. Ook de optische weten schap kan dit glas gebruiken voor vergrootglazen. En dat de vrouwenwereld deze vinding toejuicht be hoeft wel niet gezegd te worden. Welke vrouw is niet blij met nieuwe hand-, hals- en hoofdversierselen? Dit is dus een van die synthetische producten, die de nieuwe wetenschap uitgevonden heeft, werkelijk ten voordeele van de wereld. Een musicus bespeelt de Plexiglas-viool. Het instrument is volkomen doorzichtbaar en heeft een btiitengewoon edelenklank. GLAS

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 11