GEREDDE KUNSTVOORWERPEN TE ROTTERDAM kunstwaarde Beelden van historische en Wie thans de ruime binnenplaats van het museum Boy mans te Rotterdam be treedt, ziet daar een heele collectie bijeen van beelden en voorwerpen van histo rische en kunstwaarde. Ze zijn afkomstig uit de binnenstad, waar men deze objecten nog heeft kun nen redden en sparen voor een roemloos en schielijk einde. Rechts van den ingang aanschouwt men het be kende, gevleugelde beeld van Mercurius, dat eens in een nis stond van het oude Beursgebouw, bij hetBeurs- station. Thans heeft deze beeltenis een tijdelijke plaats gevonden op het binnen plein van „Boymans". In de nabijheid treffen we nog Hoe eenzaam, doet een goeden bekende aan. Het borst- den Weeshuisgevel beeld van den uitvinder der brand- sant spuit «1 grootmeester in de brand- bluschkunst, Jan van der Heyden, dat eens hoog het Brandweerhuis sierde, aan de Laurensstraat, is nu op den beganen grond terechtgekomen, een al te be scheiden plaats voor deze zwierige verschijning. Voorts zijn er enkele fraaie beelden van de praal graven der nationale helden in de Groote Kerk. Een dier liggende figuren, van den Nederlandschen admi raal Witte de With, ver vaardigd door Pieter Rijcx, is er nog tamelijk goed af gekomen. Direct daarnaast werden de bronzen busten ge plaatst, uit de Doele-hal, van moderner beroemd heden. Broederlijk vindt men de twee Rotterdam- sche musici: Bernard Dia mant en Anton Verhey bij een. (Het borstbeeld van Diamant werd door H. Rehm gemaakt.) In het midden der bin nenplaats, op het grasveld, zijn de beelden en gevel versieringen neergelegd van het Burger Weeshuis, aan de Goudsche Wagestraat. Ze vor men een uitvoerige groep, met veel bezienswaardigs. Voorloopig hebben ze nu een plaats gevonden binnen de muren van 't Boymans- museum. Men is voornemens deze en andere beelden zooveel mogelijk te doen restaureeren. Naar wij vernamen heeft men zich reeds met enkele deskundigen in ver binding gesteld. Mocht eens een nieuw weeshuis wor den opgebouwd, dan zou men de gerestaureerde ver siering weer kunnen aanwenden. De directeur van het het etigelenkopje van aan. Een interes- Het beeld van Oijsbert Karei van Hogendorp, den voorvechter van „Mercurius"eens den trouwen wachter in den vrijhanrlel en ontwerper van Keerlands grondwet, heeft een de nis van de oude Beurs, vindt men thans plaats gevonden op het trottoir aan de achterzijde van 't museum op de binnenplaats van 't Museum. Boymans. Gijsbert Karei ziet rustig uit op het fraaie Museumpark. En hier is de brandweerkundige Jan van der Heyden, eens hoog te zien in 't Brandweer huis aan de Laurensstraat, thans op den be ganen grond. Daarnaast de herinneringsplaat der 8t.-Rosaliakerk, die onlangs geheel geres taureerd werd. De assistente van „Boymans" loont een en gelenkopje van de gevelversiering van het Bur ger Weeshuis, uit de Goudscke Wagestraat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 12