BÉBIeSs!ïHH8hBwB^HR®hSphH -> Begonnen werd met het schoon maken der massieve fragmenten. Het liggende beeld op het praalgraf van den admiraal Witte de With, uit de Oroote Kerk, werd gered en geborgen in „Boymans". museum Boymans, dr. Hannema, bracht ons, na het bezoek aan de binnenplaats, naar de achter zijde van het museum, waar men zoo'n prachtig gezicht heeft op den artistiek aangelegden museum- tnin, met zijn vijvers en zilveren fonteinen, zijn gouden grasperken en heerlijken bloemenschat. Hier troont, in al zijn grootschheid en waardig heid, de ontwerper van Neerlands grondwet en voorvechter van den vrijen handel, Gijsbert Karei van Hogendorp, machtig heer en groot diplomaat, geboren te Rotterdam op 27 October 1762 en gestor ven te Den Haag op 3 Augustus 1834. Het beeld, dat Gijsbert Karei zittend voorstelt, is van respectabele afmetin gen (zie onze foto) en werd vervaardigd door den Ylaamschen beeldhouwer Jos. Geefs, in 1865. Het staat thans in een veel betere en ruimere omgeving dan in den hoek, bij 't oude „Boymans", en komt véél meer tot zijn recht. We Teekenaars komen van de geredde voorwerpen en frag menten reeds schetsen maken. merken nu eerst op, welk een prachtig beeld het is, van groote kunstwaarde. Gijsbert Karei zit daar zoo rustig op het Boymans" -trottoir en ziet uit over het lange en bloemrijke Museumpark. Een ander, zeerbekend beeld, van Desiderius Erasmus, den Rotterdamschen geleerde en schrijver van wereldbeteekenis, werd geborgen op het stille binnenhof van het museum en aan alle kanten bedekt door zakken zand, waartusschen platen beton zijn geschoven. Het is nu niet meer té zien, maar on getwijfeld goed geconser veerd. Dit beroemde beeld van Hendrick de Keyzer mag een der schoonste en waardevolste standbeelden der wereld worden ge noemd. De goede zorg, die aan het kunstwerk werd besteed, is dus in alle opzichten gemotiveerd. Zoo zijn heel wat „beroemd heden" naar „Boymans" Vele beelden zullen straks, naar wij ho pen, him nieuwe bestem ming krijgen; andere zullen wellicht geplaatst worden in De busten van de Botterdamsche musici Anion Verkey en Bernard Diavmnt. I' Weesfiguren van het Burger Wees huis, die eens 'n betere plaats hadden! het oude museum Boymans of el ders. Van de merkwaardige en typi sche verzameling brengen wij de foto's van onzen eigen fotograaf Witte de With en Diamant, Van der Heyden en Van Hogendorp, ze zijn, op deze plaats bijeen, de stille, doch beteekenisvolle getuigen van een roerigen, bijzonderen tijd. H. Op het binnenhof van „Boymans" ligtgoed bevestigd, het beroemde sUindbeeld van Desiderius Erasmus, vervaardigd door Hendrick deKeyzer, dat op de Groote Markt stond.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 13