ONZE r MUM. .'JAAI./SMEIHE STOfTS-HAL. Het poortje van het Prinsenhof te Delft. Ubent bereisd, u weet den weg in ons ge- heele land, maar kent u ook onze musea? Zeker, u bent wel eens in het hoofdstedelijk Rijksmuseum ge wees!misschien is u wel een van de 151.231 bezoekers, die in 1939 Cuypers' schepping betraden. Maar kent u ook de andere musea, die ons land bezit? Het Mauritshuis te Den Haag trok in 't afgeloopen jaar 35.000 bezoekers en het modern ingerichte Boymans-museum te Rotterdam telde er 34.500, maar weet u, dat er in ons land niet minder dan 246 musea bestaan? En is het u bekend, dat speciale musea zijn Lcewijd aan de pers, de spoorwegen en de post? 't Persmuseum vindt u te Amsterdam in het historische Koren - inetershuisje aan de Nieuwezijdskolk, het bevat een overzicht van de geschiedenis der Nederlandsche persor ganen, waaronder tal van zeer oude kranten en andere curiosa uit den begintijd van ons dagblad wezen. Het Spoorwegmuseum is te Utrecht ge vestigd in het oude hoofdgebouw van de N.S. Behalve tal van herinneringen aan den aanleg van het eerste spoorlijntje bevat het museum prach tige modellen van locomotieven, bruggen,-stations en alles, wat met het spoorwegbedrijf samenhangt. Er loopen zelfs lieusche miniatuur-dieselwagens over De bekende Gevangenpoort te Den Haag. Een scheepsmodel in het Scheepvaartmuseum: een emplacement vol wissels en écht werkende seinen. Voor vaders, die nog weken na Sinterklaas met zoon- liefs nieuwen speelgoedtrein spelen, iets om te water tanden De philatelisten kunnen hun hart ophalen in het Postmuseum, Kortenaerkade 11 te Den Haag. Groot is de expositieruimte niet, maar wat de postzegel liefhebbers er te zien krijgen, is stellig de moeite waard. Stel u voor, onze allereerste zegels, met de ontelbare kleurafwijkingen, variaties en plaatfouten compleet! En dan nog heele blokken proefdrukken, die indertijd van de eerste platen werden gemaakt, en alles zoo goed geconserveerd, alsof ze eerst gisteren van de pers kwamen. Bovendien vindt u er een exemplaar van elkenNeder- landschen zegel, die in den loop der tijden verscheen. Van de laatste emissies en de kinder- en zomerzegels zijn er bovendien de oor spronkelijke ontwerpen der kunstenaars te bewonderen. En dan nog iets, sinds ruim twintig jaar ontvangt het Postmuseum een exem plaar van eiken zegel, waar- die ook ter wereld ver schijnt. Al die schatten zijn keurig opgeborgen, ge durende de zomermaanden blijft de expositie gewijd aan de afdeeling Nederland. Den Haag telt vele musea, het Mauritshuis en het Gemeentemuseum zijn bekend genoeg, maar wist u, dat in 1939 de Gevangenpoort nog 32.000 bezoekers trok? Dit aantal wordt echter nog ver overtroffen door de 71.833 kijkers, die het Panorama Mesdag in de Zeestraat kwamen bewonderen. Leiden telt als universiteitsstad vanouds vele col lecties evenals Utrecht. In laatstgenoemde stad is, naast de algemeen bekende musea, zelfs een Museum voor de Grafische Vakken, waar veel interessants betreffende het drukkersvak en de reproductie techniek te zien is. Te Gouda, de stad der pijpen, is in het pand „De Moriaen" veel interessants te zien omtrent de pottenbakkersindustrie en in de oude stad Delft telt men drie musea. Bovendien is daar de Histo rische Zaal te zien in het Prinsenhof, waar de groote Zwijger op 10 Juli 1584 den dood vond. Amsterdam spant met niet minder dan drieëndertig Een der zalen met doeken van moderat Inees Het slot Loevenstein. verzamelingen de kroon. Over Rijks- en Stedelijk Museum behoeven we stellig niet uit te weiden, maar bezocht u wel eens het Amsterdamsch Historisch Museum, gevestigd in het Waaggebouw op de Nieuw- markt, de voormalige St. Anthonis- poort, die dateert uit 1488? Hebt u het Scheep vaartmuseum in de De Lairessestraat wel eens bezocht en weet u welke schatten het Koloniaal Instituut bergt? Werkelijk, als u te Amsterdam nog eens 'n paar uurtjes over hebt, gaat u dan daar eens kijken. Curieus is het museum „Amstelkring" op den O.Z. Voorburgwal 40. De zolder verdieping is ingericht als. schuilkerk, genaamd „Het Haantje", doch in den volksmond veelal „Onze Lieve Heer op Zolder" geheeten. Te Haarlem is het Frans Halsmuseum met zijn fraaien oud-Hollandschen gevel welbekend. Het bergt niet uitsluitend de beroemde schuttersstukkenvan den Ilaarlem- schen meester, doch ook tal van curiosa, zooals herinneringen aan het beleg en 'n ver zameling Costeriana, betrekking hebbende op den grooten Laurens Janszoon, die te Haarlem zijn eerste letters sneed. De provincie Noord-Holland biedt den toerist trouwens meer bezienswaardigs dan algemeen wordt aangenomen. De prachtige kuststrook behoeft stellig geen extra-ver melding en evenmin de kleurige visschers- plaatsjes Volendam, Monnikendam en het eiland Marken. Doch wie kent de pittoreske oude steden zooals Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Alkmaar? Te Alkmaar, de Talrijk zijn de mui en zij bevatten herinneringen aai werken onzer art en voortbrengsel nijverheideen ni waarop wij met mogen zijn. De ot zijn oorzaak, iat i kunstschatten tijd heid moest wort maar nochtans bei sea en openbare dat stellig de moet zoek loont, is in zicht, sptfedii cantiegangers door ons latte', onze mooie mu. Een statige zaal in het Frans Hdismuseum te Haarlem. Het kunstige Planetarium te Fraueker.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16