MUSEA in het Rijksmuseum Kröller-Müller. In it musea in ons lam i'vatten een keur va Ingtn aan Het verleden tnzer groote meester brengselen van om is een nationaal bezi cV met reden trotse n. De onzekere tüde tak, iat een deel onze Effen ttidelük in veilig ist worden gebrach t; tan» bezitten onze mu >enbare collecties vee i de moeite van een be tf. Df Augustusmaan t, spoedig zullen de va weer uittrekken haten zü voora sea niet vergeten fiers lani Ie mu stbode naar t Postmuseum. stad van de kaasdragers en de vele oude geveltjes, is het Stedelijk Museum de moeite van een bezoek waard. Het werd in 1875 geopend met een verzameling, bijeengebracht door de „Vereeniging ter viering van den gedenkdag van Alkmaars ont zet in 1573", en vele an dere curiosa uit het Noor derkwartier. Ook te Edam, Enkhuizen en Bergen zijn in musea tal van histori sche herinneringen samen gebracht. Een West-Friescli Museum is gevestigd te Hoorn, terwijl te "Koog aan de Zaan hoe kan het ook anders! een Molen- museum bestaat. Bijzon derheden omtrent de droog legging van de Beemster vindt men te Midden- beemster in het Museum Jan Adriaansz Leeghwater. Niet vergeten mag worden het Muider- slot, het forsche bouwwerk, waarvan de bouw in 1204 werd begonnen door bisschop Otto II van Utrecht en dat uit de geschie denisboekjes welbekend is door den moord op graaf Floris V. De statige vertrekken zijn ingericht in den stijl der 16e en 17e eeuw en bewaren herinneringen aan den tijd, toen P. C. Hooft er als drost verbleef en den Muiderkring in zijn slot vereenigde. „Waar Maas en Waal te zamen vloeien en Gorkum rijst van ver" ligt kasteel Loeven- stein, bekend door de avontuurlijke ontsnap ping van Hugo de Groot in zijn boekenkist; ook daar zijn fraaie vertrekken te bewon deren. Een ander kasteel, dat als museum werd ingericht, vindt men in het Geldersclie te Renkum. Daar ligt, verscholen onder „Onze Lieve Heer op Zolder" te Amsterdam. zwaar geboomte, dicht bij den Rijn het slot de Doorwerth met zijn kloeke torens en ruime binnenplaats. Grondig werd het gebouw geres taureerd en het is thans weer een prachtig exempel van echt Hollandschenkasteelbouw, ook een geheime gang ontbreekt niet en zelfs de folterkamer is com pleet aanwezig. In de zalen is een groote collectie voorwerpen tentoongesteld, betrekking hebbende op de geschiedenis van ons leger. Een merkwaardigheid is het atelier van den bekenden schilder van militaire onderwerpen J. Hoynck van Papendrecht, dat in zijn geheel naar de Doorwerth werd overgebracht. Van de Doorwerth voert een fraaie weg naar de Westerbouwing en vandaar kan men met boot of tram naar Arnhem komen, de Geldersche hoofdstad, die den toerist zoovele attrac ties biedt. In de mooie om geving, in de buurt van de Steenen Tafel, ligt het Ne- derlandsch Openluchtmu seum. Op het heuvelach tige terrein en te midden van prachtige bosschen zijn liier talrijke boerenhoeven opgebouwd, die elders in ons land werden afgebro ken en ook vele molens vonden hier een plaats. Dit zeldzame museum bezit tevens een unieke collectie voortbrengselen van Nederlandsche volkskunst. Eenmaal te Arnhem is ook Nijmegen niet ver meer. Daar ligt, nabij Groesbeek, het uitgestrekte terrein van het Bijbelsch Openluchtmuseum, ook wel Heilig- Landstichting genoemd. In een prachtig landschap werden hier gebouwen en monumenten opgetrokken, die herinneringen opwekken aan Palestina en ten doel hebben den historischen achtergrond van het Christendom te toonen. Dat deze stichting veel belangstelling trekt, moge blijken uit het feit, dat in 1939 niet minder dan 54.659 bezoekers zich meldden. Een waarlijk uniek museum telt ons land in het Rijksmuseum Kröller-Müller, gelegen in het nationaal park De Hooge Veluwe. In liet wondermooie land schap van dit natuurreservaat verrijst het gebouw, dat een grootsche verzameling werken van moderne meesters bergt, er zijn niet minder dan tweehonderd- dertig werken van Van Gogh en Fransche neo-impres- sionisten te bewonderen. Bovendien zijn er collecties In het Koloniaal Instituut. Het seinstelsel in het Spoorwegmuseum. prentkunst, ceramiek en porselein ondergebracht. Als er één museum in aanmerking komt voor een bezoek tijdens een vacantiereis, dan is het dit wel. En zoo zouden we kunnen doorgaan. In 't noorden zijn te Leeuwarden en Groningen prachtige collecties te zien en wie in do buurt van Franeker komt. gaat natuurlijk het kunstige Pla netarium van Eise Eisinga bewonderen. In de provin cie Noord-Brabant telt Den Bosch vier musea en wie kent de talrijke schatten, die Maastricht bergt! Drie musea vindt men daar en bovendien de beroemde schatkamers van de O. L. Vrouwe-basiliek en de St. Servaaskerk. Niet minder dan twee honderdzesenveertig musea telt ons land en het is on mogelijk ze alle te noemen. Als de vacantietijd begint, komt in ons land weer de groote trek, de stedelingen gaan naar bosch en hei en de menschen uit de provin cie komen de groote steden eens opzoeken. Geniet van de mooie natuur en van de stadsgeneugten, maar vergeet vooral onze prach tige musea niet. Schatten van alle tijden zijn hier bijeengebracht, liefdevol verzameld en met zorg behoed. Henscli, onze musea zijn een bezoek over waard! L. David en Goliath in het Waaggebouw te Amsterdam. Het Marker rookhuis in het Openluchtmuseum op den Waterberg bij Arnhem- Golgotha op de Heilig-Landstichting.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17