SCHAAL 5 KM SPOORWEG VERHARDE WEO RIJWIELPAD IJSSELMEER OUD LOOSDRECHT .5O 'SOE^DIJK UtrrchL Beroemd om zijn afwisselend natuurschoon is vanouds het gebied van Gooi- en Eemland, be kend bij alle hoofdstedelingen. Welke Amsterdam mer kent de hei en de bosschen rond Hilversum niet? Bij dit landschap sluit zich prachtig aan de omgeving van het fraai gelegen Zeist en de West- Veluwe. Naast de hoofd verkeerswegen treft men hier overal rijwielpaden aan, die een fietstocht door dit gedeelte van ons land tot een waar genoegen maken. Over het Gooi behoeven we stellig niet veel te vertellen; plaatsen als Laren, Bussum, Baarn en Soestdijk zijn bekend genoeg. Uitgestrekte bosschen vindt men hier, afgewisseld door villaparken. Meer naar den kant van 't IJselmeer liggen de voormalige visschersplaatsjes Huizen, Bunschoten en Spaken burg. En al is het grootendeels gedaan met de vis- soherij, de karakteristieke kleeding wordt er nog steeds in eere gehouden. U moet ze 's morgens naar de fabriek zien fietsen, de Spakenburgsohe meisjes. Reeds lang hebben ze zich aan de gewijzigde omstan digheden aangepast, maar er is er niet een bij, die „stadsche" kleeren draagt. Wijd zijn de heiden van het Gooi en midden erop ligt Hilversum met het fraaie stadhuis van den bouw meester Dudok. Wie Gooi- en Eemland in zijn volle schoonheid wil zien, make eens een der talrijke fiets tochten, die op bijgaand kaartje staan aangegeven. Noordwaarts voert een tocht door het Spanderswoud naar Bussum en Valkenveen, westelijk liggen de Loosdrechtsche plassen, met, te Nieuw-Loosdrecht, het mooie kasteel „Sypestein", dat uit de dertiende eeuw dateert. Bij 's-Graveland vinden we, omringd door een vijver, het huis „Trompenburgh", waar eens onze groote vlootvoogd Maarten Harpertsz. Tromp woonde. Van Hilversum voert ook een slingerend fietspad over de heide naar Baarn en vandaar is het nog maar een klein stukje naar Soestdijk met het prinselijk paleis en de gedenknaald, opgericht ter herinnering aan de krijgsdaden van koning Willem II, die, als prins van Oranje, bij Quatre Bras de overwin ning bij Waterloo hielp voorbereiden. Een tooht door Soest en de bosschen bij Birkhoven brengt ons dan naar Amersfoort, waar zeer veel middeleeuwsche architectuur te bewonde ren valt, zooals de O.L. Vrouwetoren, 'n rank bouw werk van 94 y2 m hoogte en de schilderachtige Kop pelpoort. Talrijke fietspaden lei den van Amersfoort naar de omstreken van Zeist, een der mooiste voert over Oud-Leusden naar de Py ramide van Austerlitz, een Er is eigenlijk geen streek in ons land, waar het fietsen de moeite niet loont, het vlakke polderland schap achter onze duinenrij heeft zijn eigen bekoring, evenals de beboschte heuvels in het oosten en zuiden, het land onzer groote rivieren of de Friesche meren. Alle fietstochten door ons land aangeven is ons daar om dan ook niet mogelijk, we zullen slechts trachten een paar tochten te projecteeren door streken, die Vanouds om hun schoonheid werden geroemd en geheel zijn ingesteld op de ontvangst van toeristen. Het is geenszins onze bedoeling een dorre opsomming te geven van wegwijzer tot wegwijzer. Wie zijn toch ten precies uitgestippeld wil hebben, raadplege de betreffende reisgidsen van den A.N.W.B., waaraan de in ons artikel afgedrukte rijwielkaartjes zijn ont leend. Aan den IJsel. WAARHEEN FIETSEN WE? Naast elkaar: Westbroek bij Loosdreeht, de Pyramide van Austerlitz en de moten „Mijn en Lek" te Wijk bij Duurstede, die eens door Ruysdael op het doek werd gebracht. Talrijk zijn de fietspaden in het mooie Gooi. Óp dit kaartje ziet u enkele mooie tochten in de omgeving van Hilversum Het statige slot te Zeist. heuvel, die door de troepen van generaal de Marmont in 1804 werd opgeworpen ter herinnering aan de door Napoleon bij Austerlitz behaalde zege. Te Zeist ver- zuime men niet, het slot te gaan zien. Dit strenge gebouw en de prachtige huizen ter weerszijden van de oprijlaan vormen een fraai geheel. Nemen we nu Arnhem als einddoel van onzen fietstocht, dan leidt van Zeist een mooie weg over Doorn, Leersum en Amerongen naar het aan den Rijn gelegen Rhenen, dat in de oorlogsdagen sohade opliep, maar waar de beroemde Cuneratoren gelukkig gespaard bleef. Wie de schoonheid van ons rivier landschap bewonderen wil, make den tocht over Wijk bij Duurstede en vervolgens langs den Rijn. Wijk bij Duurstede heeft een rijk verleden en was eens als Dorestad een machtige nederzetting. Aan dat verleden herinnert nog de ruïne van het kasteel „Duurstede", een vierkante Donjon-toren en de ronde „toren van bisschop David van Bourgondië". Deze ruïne ligt in een park, dat in 1836 werd aange legd door Zocher, den bekenden tuinaichitect, die o.a. ook de plannen voor het hoofdstedelijk Vondelpark ontwierp. Beroemd door de schilderij van Ruysdael is de historische molen. Eenmaal te Rhenen en Wageningen, dan zijn er wegen te over om in Arnhem te komen, een stad, die een langer verblijf overwaard is. Wie fietstochten in de omgeving wil maken, ga naar Oosterbeek en Wolfheeze met prachtige bosschen en vergezichten, naar Velp met het landgoed Roosendael, waar de bedriegertjes en de hangbrug altijd veel belangstelling trekken of steke den Rijn over voor een rit door de Betuwe. - DE GELDERSCHE ACHTERHOEK Van Arnhem leiden fraaie wegen, o.a. de beroemde Middachter Allee, naar de oude Hanzestad Zutphen, eens de hoofdstad van het gelijknamige graafschap. Zutphen vormt een prachtig uitgangspunt voor tochten door den Gelderschen Achterhoek met zijn afwisselend landschap van zandgronden, bedekt met dennenbosschen en door eikenhakhout omzoomde akkers. Trouwens, het uit de twaalfde eeuw datee- HET GOOI EN DE STICHTSCHE LUST WA RANDE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 6