lIJSö BARCHEt VERHARDE WEG RIJWIELPAD HKH.nu'1 {"ctAm BRABANT EN LIMBURG Naast elkaar: de beroemde Librije te Zutphen, de ruïne van de De golvende akkers van Grendelpoort te Valkenburg en het pontveer bij het oude Elslo. Berg en Dal bij Nijmegen. door dr. Holwerda en waarop de oude situatie van dit interessante heuvellandschap staat aangegeven. Ten slotte nog een tocht, die stellig naar het hart is van alle fietstoeristen en ons brengt naar de mooiste plekjes, die in het schoone land van oostelijk Brabant en Limburg te vinden zijn. Hier en daar moet er stevig geklommen worden, maar het is de moeite waard. Bovendien, u hoeft toch niet alles op één dag af te doen? Doe er gerust een week over en het zullen dagen worden, die u niet licht vergeet! Als punt van uitgang nemen we 's-Hertogenbosch, de stad van de St.-Janskathedraal en het Zwanen- broedershuis. Van Den Bosch gaat de tocht naar Cromvoirt en vandaar leidt een rijwielpad langs het aardig gelegen meertje „De IJzeren Man" naar Helvoirt, waar prachtige vennen te bewonderen zijn. Over het dorp Haaren voert het pad dan naar Oisterwijk. De geheele tocht is eenentwintig km lang. De tweede rit voert van Oisterwijk over den Oir- schotschedijk, die later in een rijwielpad overgaat, naar Oirschot en vandaar fietsen we, na het Wil- helminakanaal overgestoken te zijn, naar een rij wielpad, dat ons brengt naar Eindhoven. Reeds in de verte zien we de machtige fabriekscomplexen van deze nijvere stad opdoemen. Een tocht van vierendertig km brengt ons van Eindhoven door het Brabantsche landschap via Heeze en Maarheeze naar het landelijke Weert. We zijn dan in het Limburgsche aangekomen, steken bij Wessem de Maas over en gaan naar Roosteren en verder naar Obbicht. Langs het kasteel fietsen we naar het oude Elslo, waar we bij de kerk een prach tig uitzicht over de Maasvallei kunnen bewonderen. Het eindpunt van dien dag is het dorp Beek. Van Beek gaat het verder langs den hoofdweg in de richting Maastricht tot we boven op den Kruis berg naar Geulle afbuigen. Door het bouwland dalen we nu af tot het spoorwegviaduct en over Hulsen en Bunde bereiken we Maastricht, een stad, -wier ge schiedenis teruggaat tot den Romeinschen tijd. Bewonderaars van bouwkundig schoon kunnen hier hun hart ophalen! Aan het ruime Vrijthof liggen de St. Servaas en de St.-Janskerk; merkwaardig om den zwaren wester-torenbouw is de O.L.Vrouwekerk, die gedeeltelijk uit de tiende eeuw dateert. Interes sante resten van de oude vestingmuren vindt men in de Helpoort en het Pater Vinck-torentje. Van de Limburgsche hoofdstad gaat de tocht door het bekoorlijke Geuldal naar Vaals en vervolgens naar het bekende toeristenoord Valkenburg met de grotten en de ruïne. Langs de kasteelen Wijnands- rade en Hoensbroek fietsen we naar St.-Odiliënberg. waar op een heuvel aan de Roer een oude Romaan- sclie kerk staat en vervolgens naar Roermond. Niet ver vandaar vinden we het fraaie kerkje van Asselt en het kasteel „Hillenraad" te Swalmen. Via Beesel bereiken we de Maas, die we per pont- veer oversteken. Over Sevenum gaat de tocht nu naar Venray. Tot besluit volgt een fietstocht van negenen veertig km, die ons langs de Maasdorpen Vierlings beek, Groeningen, Vortum, Sambeek en Boxmeer brengt. Opnieuw steken we de Maas over en komen langs het kasteel van Heijen via Gennep naar den Plasmolen. Over het landgoed St.-Jansberg naar Groesbeek en vervolgens door Berg en Dal en het villapark Mooi Nederland naar Beek. Over Ubbergen fietsen we dan Nijmegen binnen. Heeft men meer tijd ter beschikking, dan komen vooral Oisterwijk, Heeze, Maastricht, Valkenburg, de Plasmolen en Groesbeek voor een langer verblijf in aanmerking. Wie zijn tochten eerst op de kaart wil bekijken, doet goed de toeristenkaart voor Zuid-Limburg te raadplegen, een uitgave van den A.N.W.B., die ook voor niet-leden verkrijgbaar is. Ter illustratie drukken we een keur van foto's af, die de schoonheid van de in ons artikel genoemde streken in beeld brengen. Schooner dan de beste foto is echter de natuur zelf. Ga zélf kijken, bestijg uw fiets en trek er op uit. Ontvlucht een poos uw dagelijksche zorgen en geniet van Hollands prach tig landschapssjhoon. L. rende stadje aan den IJsêl is op zichzelf reeds een bezoek overwaard. Evenals Arnhem bezit Zutphen e en St. Walburgs- kerk, een gotisch bouwwerk, waar opmerkelijk schilderwerk te bewonderen valt. Wereldberoemd is de Librije met de oude bijbels en vijfentachtig aan kettingen geklonken incunabelen. Donderdags is er markt te Zutphen en dan gaat het er levendig toe. Achter dit vriendelijk stedeke ligt de Graafschap, anders genaamd de Achterhoek, een land vol schilder achtige dorpjes en kasteelen. Een tocht van zeven en een halven km brengt ons van Zutphen naar Gorsel, een gezocht toeristenoord in een boschrijke omgeving met de landgoederen het Elze en het Joppe. Door laatstgenoemd landgoed voert een mooie weg naar Almen, vanwaar men naar Vorden kan komen. Vorden is 't beginpunt van den zoogenaamden acht- kasteelentocht. De geheele route is door de Vorden - sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer met behulp van gele driehoeken aangegeven en leidt achtereenvolgens langs de kasteelen „Hackfort", de „Bramel" en de „Wildenborch", waar eens Sta ring woonde en waar thans nog nazaten van den dichter verblijven. Vervolgens gaat de weg langs „Medler", de „Wierse", slot „Ornstein" en dan langs het „Kiefskamp" en kasteel „Vorden" naar Vorden terug. Het is een tocht langs uitstekende fietspaden met een lengte van 30.3 km. Ook de omgeving van Loc,hem, bekend uit den Spaanschen tijd door de krijgslist der Staatsche troepen, biedt veel schoons. Rondom liggen Laren, Markelo, Goor, het eens door een cycloonramp ver woeste Borculo en Ruurlo. Wie van klimmen houdt, gaat naar Montferland, een heuvelreeks met uit gestrekte dennenbosschen. De hoogste top is de Hettenheuvel (105 m), het meest bekende punt is de heuvel Montferland. In een der bijgebouwen van 't hotel, dat ter plaatse werd gebouwd is een kaart aanwezig, vervaardigd aan de hand van opgravingen In mooi Montferland. De torens aan het Maastriehtsche Vrijthof. Rondom Vorden ligt de achtkasteelentochtde fiets paden staan op ons kaartje aangegeven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7