Geknoopte Jdka DE CHARME VAN SF Hoe charmant de werking van geknoopte hand schoenen is wordt wel duidelijk weergegeven door bijgaande foto. Daar wij veronderstellen, dat vele lezeressen de knooptechniek niet beheer- schen, laten wij hieronder een uitvoerige beschrijving ervan volgen. Yoor degenen, die deze handschoenen graag zouden willen haken, hebben wij daarna nog een aparten uitleg gegeven. De gaatjes worden dan echter een beetje kleiner, zoodat het effect eenigszins anders wordt. Benoodigdheden: ongeveer 2 kluwens zwart haak- garen nr. 8, eenige restjes donkergrijze en lichtgrijze haakzijde, een knoopnaald en een knooplatje van 5 mm breedte (fig. A). We beginnen met de knoopnaald vol te winden; niet te dik, daar deze anders niet door de mazen kan. Dan nemen we een stevigen draad van een meter lengte en knoopen de einden aan elkaar. Dezen cirkel hangen we om een deurknop, of prikken dien vast op een tafel of zandkussen. Hierna zetten we 40 steken op. De begindraad van het garen dat op de naald is gewonden wordt aan den cirkel vastgeknoopt, echter zóó, dat die nog te verschuiven is. Nu nemen we het latje erbij en houden dat vast, zooals fig. B aangeeft. Den werkdraad leggen we nu strak om den pink heen, pakken den draad tusschen duim en wijsvinger, en leggen hem vervolgens over den draad van den cirkel heen (fig. C). Dan nemen we de naald, steken die eerst door de lus, die om den pink zit, en meteen daarop van onderen af door den cirkel (fig. D). Nu trekken we de naald met draad door, nemen den pink uit de kleine lus en steken dadelijk daarop de laatste drie vingers van de hand in de nu ontstane grootere lus (fig. F). We trekken nu den draad aan, tot zich boven aan het latje een knoopje heeft gevormd en kunnen ^DONKERGRIJS ^LICHTGRIJS dan langzaam ook de lns laten schieten, waarin men de drie vingers had gestoken, terwijl we dan die lus aantrekken door het knoopje heen tot er niets meer van over is (fig. Cr). Deze geheele handeling is een slag, dien we door veel doen moeten ieeren. Het is dan ook aan te bevelen, om vóór we met de handschoenen beginnen eerst van dunne katoen een proeflapje te maken, zoodat we de techniek eenigszins beheerschen. De volgende knoop is precies hetzelfde, het latje zit dan al op z'n plaats en we kunnen de hande lingen in dezelfde volgorde uitvoeren. Hebben we 40 knoopen gemaakt, dan mogen we het latje eruit trekken. Zijn de knoopen goed, dan moeten ze allemaal kunnen schuiven over den draad die tot een cirkel geknoopt is. Nu beginnen we met den 2en toer. (We knoopen in de rondte en moeten altijd links beginnen.) We pakken het latje weer als den eersten keer, leggen den draad om den pink heen, pakken vast tusschen duim en wijsvinger, leggen den draad over den cirkel heen, steken daarna eerst in de pinklus en dan in het maasje, dat ontstaan is dooi den eersten toer (fig. H). Op deze wijze werken we 40 mazen af. Alle volgende toeren werken we op dezelfde wijze. Bij den 18en toer knoopen we iedere 9e en 10e lus te zamen (36 lussen). Uit de le en 3e lus van den 36en toer knoopen we 2 lussen (38 lussen). Van den 53en toer knoopen we slechts 30 lussen (er blijven dus 8 lussen over voor den duim), en knoopen er dan nog 4 nieuwe lussen bij. Boven de 34 lussen, die we dan hebben, knoopen we nog 15 toeren voor de hand, waarna we beginnen met de vingers. Voor den wijsvinger knoopen we van den 69en toer 5 lussen, dan knoopen we er 4 nieuwe lussen bij en knoopen daarna boven de laatste 5 lussen van den 68en toer. In de rondte hebben we dan 14 lusseh en knoopen hierboven 26 toeren. Daarna rijgen we de lussen op een draadje, trekken dit stevig aan en hechten het aan den binnenkant af. Be middelvinger. Boven de 4 bijgemaakte lussen van den wijsvinger knoopen we 3 lussen, verder knoopen we 4 lussen van den boven- en 4 lussen van den onderkant, terwijl we tusschen deze lussen 3 nieuwe lussen knoopen. In totaal krijgen we dus 14 lussen en knoopen hierboven 28 toeren, waarna we den top afwerken op de hierboven beschreven wijze. Den ringvinger knoopen we boven de 3 bijgemaakte lussen van den middelvinger, en boven 4 lussen van den boven- en 3 lussen van den onderkant. terwijl we tusschen deze lussen 3 nieuwe lussen knoopen. Boven de 13 lussen, die we dan in de rondte hebben, kuoopen we 26 toeren, waarna we den top afwerken op de bekende wijze. Den pink knoopen we boven de 3 bijgemaakte lussen van den ring vinger en de 9 overge bleven lussen van de hand. We krijgen dus 12 lussen en knoopen hier boven 20 toeren, waarna we den top afwerken. Den duim knoopen we boven de 4 bijge maakte lussen (voor de hand), terwijl we uit de eerste en laatste lus hiervan 2 lussen knoo pen, en boven de 8 over gebleven lussen voor den duim. We hebben dan in totaal 14 lussen in de rondte en knoopen hier boven 20 toeren, waar na we den top vormen. Vanaf den 19en toer stoppen we nu volgens schema de gaatjes met de z.g. linnenstop (zoo als de kousenstop) door; de gaatjes stoppen we dan 2 maal in beide richtingen door. Den linkerhandschoen knoopen we op dezelfde, doch tegengestelde wijze. We knoopen nu dus bij den 36en toer 2 knoo pen uit de 36e en 38e lus, zoodat de meerde ringen voor den duim nu aan den anderen kant komen. Benoodigdheden: on geveer 5 bolletjes zwar te haakzijde, eenige rest jes donkergrijze en licht grijze haakzijde en een stalen haaknaald nr. 8. De rechterhandschoen: We zetten 160 lossen op en sluiten deze tot een ring; daarna haken we als volgt le toer: steeds afwis selend 3 lossen, 1 vaste in de 4e volgende losse (dus 3 lossen van den opzetrand overslaan). W e krijgen dan 40 2e en alle volgende toeren: steeds afwisse lend 3 lossen, 1 vaste om het volgend lossen- boogje. Bij den 18en toer minderen we 5 gaatjes, door het 7e en 8e, 15e en 16e, 23e en 24e, 3.1e en'32e, en 39e en 40e gaatje te zamen te ha ken (we slaan bij de ge noemde gaatjes de 3 lossen over, zoodat we dus een boogje minder krijgen). We hebben nu 35 gaatjes. Bij den 19en toer min deren we op dezelfde wijze, doch nu bij de volgende gaatjes6e en 7e, 13e en 14e, 20e en 21e, 27e en 28e. 34e en Fiq. A

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 28