VACANTIE OP HET WATER Het eten smaakt best aan den waterkant. Waar brandt de zon zoo fel en waait de wind zoo frisch als op het water? En welke sport is in ons land zoo bij uitstek nationaal als de watersport? Hoe rijk is het Hollandsche water- landschap als op de meren en plassen de witte zeilen blinken. Meer en meer kwamen de laatste jaren de aanhangmotoren in zwang, doch nu voor dit doel geen benzine beschikbaar wordt gesteld, behooren onze wa- teren weer geheel 0p de pla8Sen aan den rasechten Aalsmeer zeiler. Er is geen sport, die den mensch zoo dicht bij de natuur brengt als de watersport. Wie een dag op het water doorbrengt is er eens heelemaal „uit" en eigen lijk heeft Nederland als typisch waterland deze waarheid wel te laat ge leerd. Want hoewel ons volk van oudsher koene zeevaarders voortbracht en onze binnenwateren be langrijke verkeerswegen vormden, de water ..sport" dateert feitelijk eerst uit deze eeuw. Want al hadden de rijke kooplieden hun „speeljachten", veertig jaar geleden was het nog erg rustig op de Kaag, de Nieuwemeer, de Kraling- sche plassen, Loosdrecht. de Westeinder en in Fries land en kom er nu eens kijken op een m ooien zomerdag Tot aan den horizon blinken de witte zeilen, het krioelt er van Regenbogen, B.M.'s, lark- jes, 12-voetsjollen en hoe al die typen nog meer mogen heeten. En dan nog de kano's, de ranke vaar tuigjes, die vooral onder de „trekkers" zoo populair werden. Want een der Kano-varen, een prachtige bezigheid voor den vacantietijd. mooiste vormen van toerisme blijft toch altijd een zwerftocht over J onze wateren. Yacantie op het water! Is er een M frisscher tijdpasseering denkbaar? Zoodra het meertouw los is ge gooid, de zeiler roerstok en schoot in zijn handen houdt en de wind het zeil doet bollen, blijft er geen tijd voor de zorgen van het dage- lijksche levende boot eischt alle aandacht op en zeker als er 'n stijve bries staat. En als de bries nog wat aanwakkert en er kopjes op de golven komen, is de „zwaar-weer"- zeiler pas in zijn element, dan moet er gewerkt worden aan boord! 'n Gevaarlijke liefhebberij? Kom, dat valt wel mee en elk watersporter kan immers zwemmen. Zwerftochten Op de meren en plassen beoefenen de zeilers hun mooie sport, doch wat doen de bezitters van de kleinere bootjes in hun vacantiedagen Die knappen hun wherry of kano nog eens extra op en trekken er op uit voor een zwerftocht. De wherry is een zeer geschikt vaartuig voor een dergelijke onderneming, maar de kano wint het nog. Want waar geen andere boot komen kan, daar vindt de ranke kano altjjd nog wel een weg. De talrijke beken en riviertjes van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2