Kasteelen in Nederland door Jhr.Jr.E.O. M. van Nispen tot Sevenaer HET KASTEEL TE WYCHEN Gezicht op den vleugel van hel kasteel te Wychen van uit de slotgracht. de waarheid van dit beweren te toetsen en tot de ontdekking komen, dat een en ander niet geheel klopt, dan twijfel ik er niet aan, dat de schoonheid van het geheel hem toch zal schadeloos stellen voor de opgedane teleurstelling! Bij middeleeuwsc.he kasteelen weet men doorgaans niet in welk jaar met den bouw begonnen werd, wie de stichter is geweest of wie de bouwmeester, aan wiens scheppend vermogen het thans nog bewonderd geheel te danken is. Het kasteel van Wychen dag- teekent, blijkens de stijlkenmerken, van rond het jaar 1600; het is toen waarschijnlijk ontstaan uit de verbouwing van een verwoest of vervallen middel- eeuwsck slot, daar wij het bestaan hiervan moeten aannemen uit het reeds vroeg voorkomen van aan zienlijke heeren van Wychen en uit de aanwezig heid van zware fundeeringsmuren. Wie echter de stichter is geweest van het huidige kasteel is onbe kend en de samenhang van historische feiten kan alleen leiden tot een- meer of minder aannemelijke gissing. Feit is, dat. het in het eerste kwart der zeventiende eeuw bewoond is geweest door prins Emanuel van Portugal en zijn gade Emilia, een zuster van prins Maurits. Uit deze omstandigheden mag men evenwel niet afleiden, dat de bewoners over de geldelijke middelen beschikten noodig voor het voeren van een staat, overeenkomstig htm namen, nog minder om zulk een fraai en tot in onderdeelen verzorgd bouwwerk te stichten. De overlevering stelt de stichting op hun naam, maar er zijn feiten, welke het onmogelijk maken deze traditie zonder meer te aanvaarden. Wie was deze prins van Portugal? Met aanbevelingsbrieven waren in het voorjaar van 1597 aan het hof van prins Maurits de gebroeders don Emanuel en don Christoffel van Portugal ge ïntroduceerd. Zij waren zoons van den in 1580 door den hertog van Alva verjaagden pretendent naar den koningstroon van Portugal, den in 1595 te Parijs in ballingschap overleden don Antonio. Don Emanuel was een innemend jongmensch; zoo dacht er althans prinses Emilia over, die al spoedig haar hart aan hem verloor. En hiermede Aan de westgrens van het Rijk van Nijmegen en ten westen van den verkeersweg van Nij megen naar 's-Hertogeubosch ligt het ruime dorp Wychen. Het gemeentebestuur zetelt er sinds eenige jaren in een aantrekkelijk kasteel, waarvan de toekomst nu het in gemeentelijk bezit is ge raakt verzekerd mag heeten. Zijn drie vleugels omsluiten een rechthoekige binnenplaats, welke aan het oog onttrokken wordt door een lage middenpartijhierin bevindt zich de toegangspoort met bergsteenen omlijsting. Bijzonder aantrekkelijk is het effect van dit uit de gracht oprijzend gebouw van baksteen met ban den bergsteen, zijn speelscke, op de "hoeken uit- gekraagde ronde torentjes, de hooge met leien ge dekte en van sierlijke schoorsteenen voorziene daken en den aan de binnenplaats opgetrokken en boven alles uitstekenden met open lantaarn en peer ge- dekten vierkanten toren. De talrijke vensters lig gen even terug onder ge broken ontlastiugsbogen, wat het vlak der muren op een prettige wijze onder breekt.. De talrijkheid dei- vensters gaf reeds in de achttiende eeuw aanleiding tot de bewering, dat dit kasteel evenveel vensters heeft als er dagen in het jaar zijn, waaraan later nog toegevoegd is, dat liet aan - tal kelders gelijk is aan dat der maanden, terwijl dat der vertrekken over een zou komen met dat der weken. Mocht eenig be zoeker zich geroepen voelen Totaal-aanzicht van het thans geheel gerestau reerde kasteel-raad huis te Wychen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 4