DE WETENSCHAP IN DEN BOOMGAARD Een reportage van de fruitteeltsehool te Gelderm alsen liet controleeren van een bijenkast in den boomgaard. Deze bijen worden uitsluitend gehouden voor de bestuiving. Om een betere belichting der vruchten te krijgen, worden de overtollige loten van een pereboompje gesnoeid. De slagzin „eet meer Nederlandsch fruit" heeft de laatste jaren in onze vaderlandsche landouwen nog al eens geklonken; het succes is niet uitge bleven. Als men echter Nederlandsch fruit wil eten, moet er voldoende goed fruit zijn en 't is de kweeker die zorgt dat't er komt. Men kan nu wel zeggende De fruitteeltsehool te Geldermalsen en de woning van den directeur. kweeker of fruitteler hoeft niets te doen dan het jonge boompje te planten en na zooveel jaren komt er vanzelf fruit aan, want daar zorgt de natuur voor; de fruitteler heeft 't later maar te plukken en in te pakken en dan komt 't wel bij ons. de consumenten. Zóó doodeenvoudig is de zaak niet't Kweeken van fruit is een vak, zooals elk ander, 't Valt echter niet te ontkennen, dat er fruit telers waren die van hun zaken dezelfde simplistische voorstelling hadden als 't gros der consumenten; de boomgaarden waren er, daarvoor zorgden indertijd de voorvaderen, 't fruit groeide't was wel niet altijd even mooi, maar daar kon de kweeker niets aan doen. Bemesting ge beurde wel eens als 't zoo uitkwam, evenals het op tijd snoeien. Ook traden allerlei fruitziekten op waar niemand 't fijne van wist, behalve de heeren van de landbouwhoogescliool in Wageningen, maar hoe kon iemand op een school leeren hoe fruit moest worden geteeld? Daarbij kwam nog, dat weinig kweekers na een fruitjaar wisten welke soort winst had opgebracht en hoeveel. Van kleine, be knopte notities over de uitkomsten van 't bedrijf was geen sprake. Zooals 't gegaan is in den tuinbouw en in het Om de kwaliteit te ver beteren en te beletten dat de boom zich te zeer uitput, worden de vruchten gedund. Met belangstelling luisteren de leerlingen naar de raad gevingen van ir. Gerritsen den directeur van de fruit teeltsehool te Geldermalsen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2