Het bestrijden van bladluizen met nicotine. gehuurd is en waarvoor het rijk een subsidie verstrekt. Menig lezer zal zich afvragen hoe 't onderwijs op een fruitteeltschool wordt gegeven en welke de vakken zijn. Om te beginnen is er het vak „fruitteelt". Dit omvat o.a.Vermenigvuldiging van vrucht,hoornen, opkweeken van hoornen, aanleggen van een boom gaard, diverse systemen, beschutting; kennis der soorten en variëteiten, ondergrondbehandeling, sor- teeren, verpakken, verkoop, bewaareigensehappen van het fruit. Dan is er het vak bijenteelt. De bijen worden alleen gehouden voor de bestuiving, maar er zit nog heel wat aan vast. Verder komen nog' de vakken plant kunde, grondkennis en bemestingsleer, planten- ziektenkunde en als gezegd, de practische oefeningen in de boomgaarden. De fruitteeltscholen in Nederland zijn van groot nut gebleken en de belangstelling der fruittelers in 't geheele land voor deze scholen is groot. Men kan de zaak in 't kort samenvatten door te zeggen dat de kosten der scholen voor de gemeenschap niet de moeite waard zijn en 't nut voor dezelfde gemeen schap niet is te schatten. Na het afzagen der doode takken is het noodzakelijk de „wond," af te dekken tegen uitdrogen. Er verrezen in ons land dan hier, dan daar Fruit teeltscholen, gesticht door gemeenschappelijke actie der land- en tuinbouworga nisaties en met steun van het ministerie van land bouw. Op 't oogenblik zijn er vijf, nl. te Goes, Maas tricht, Terwolde, Didam en Geldermalsen. In deze laat ste school maakten we deze reportage, 't Geheim van deze scholen is, dat ze uitstekend werken en de overheid haast niets kosten. De directeur der school, de landbouwkundig inge nieur van Wageningen, de heer J.D. Gerritsen, was reeds ter plaatse in functie Een kijkje in het leslokaal tijdens het onderricht van ir. JI). Gerritsen, den directeur der school. Aanschouwelijk onderricht in den boomgaard door den heer JIJ. Gerritsen, rijkstuinbouwconsulent. boerenbedrijf zoo is 't ook de laatste jaren geloopen in 't bedrijf der fruitkweekersde wetenschap deed haar intrede ook in den boomgaard en van deze blijde, zij 't dan ook schuchtere entree had ieder voor deel, die met fruit te maken had, de kweeker, de handelaar en niet 't minst de verbruiker. als Rijkstuinbouwconsulent. De heer W. v. Dorp, leeraar aan de school, ambtenaar van den Planten- ziektenkundigen Dienst, verkeert in 't zelfde geval. De school te Geldermalsen bestaat sinds December 1937. De duur van een cursus is 13 maanden en loopt van December tot Januari. De lessen worden gegeven één dag per week, met dien verstande dat de ochtend wordt besteed aan de theo retische vakken in 't school lokaal en de middag is be stemd voor de practijk bui ten. 't Schoolgeld is laag en bedraagt vijf gulden per cursus, 't Spreekt van zelf dat alleen leerlingen, die in 't fruitbedrijf werk zaam zijn, het onderwijs met vrucht kunnen volgen. Om practisch te kunnen oefenen met de leerlingen beschikt de school over een fruitteeltdemonstratie- bedrijf, waarvan de grond

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3