OVERBLIJFSELEN VAN EEN OUD RIJK Langs de oevers van den Stillen Oceaan, in de valleien van het Andes-gebergte en op de hoogvlakten van Peru, strekte zich eens het machtige rijk uit der Inca's, waarvan de Spaansche veroveraar Francisco Pizarro in stomme ver bazing de weelde aan paleizen en kostbare landhuizen, en den onuitputtelijken goudvoorraad moet hebben bewonderd. Vooral nu de vliegmachine 't wereldruim heeft veroverd, doet men op de exploratietochten nog dagelijks ontdekkingen. Zoo ontdekte een tweetal archaeologen tijdens een tocht per vliegtuig de beide op deze bladzijde afgebeelde merkwaardige overblijfselen van hel oude rijk der Inca's. De bovenste is klaarblijkelijk de ruïne van een Inca-tempel in de Ghicama-vallei, in de woestijn tusschen Talara en Trujillo. Langs deze bouw vallen voert, zooals op de linkerhelft van de foto duidelijk zichtbaar is uit de lange, bijna lijnrechte, streep, een oude heirbaan. Hier trokken eens de met rijken buit beladen plunderkaravanen voorbij van Pizarro, den Spaanschen veldheer. Op de foto beneden ziet men een groep vrij regelmatig gevormde „kommen"die veel gelijken op een modern stadion. Deze liggen vijftien mijl ten noordwesten van Cusco, in de Maras-pampa, een der hoogvlakten van het Andes-gebergte. De beoefenaars der archaeologische tvetenschap hebben nog niet kunnen ontdekken of deze vreemde bouwsels amphitheaters zijn door de Inca's bij hun vroegere godsdienstige feesten gebruikt, of verzonken tuinen, concen trisch aangelegd aan den voet van breede terrassen. v.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 4