t i m 11 wêm £/~lls de fnssclie (coelie der &ee Oud Sandel Water Hij spaarde zijn stem! 19 -f zoo heerlijk verkwikkend zijn eenige druppels Oud Sandel Water. De pittige, even wrange geur der edele houtsoorten geeft U een prettig frisch gevoel alleen echt met de brik plotseling open. Toen moest ik achter uit springen om een slag van den tikkenden wandelstok te ontgaan. Vóór mij stond Peter Paul Kandel, de danseur. „Wat wenscht ut" vroeg ik kooltjes, en ik smaakte het genoegen zijn blauw bruin gezicht tot één groot vraagteeken te zien worden. Hij moest zelfs twee keer ademhalen, voordat hij de kracht had een geluid te geven, en toen dat geluid eindelijk kwam, was het geen antwoord op mijn vraag. „Hoe. wie.hoe kwam jij hier, man?" „Dat doet er niet toe," antwoordde ik. „De heer Jurriaan Kandel zou graag weten wat u wenscht." „Ik ben Peter Panl Kandel." „Dat kan ik ook zeggen," sprak ik uaar waarheid. „Laat hem binnen," zei oom Jurriaan achter mij. Toen stonden wij beiden voor hem; ik met eindelijk een gevoel van rust en zelfverzekerdheid, hij blijkbaar eenigs- zins verward en uit het veld geslagen. „Dus jij bent Peter Paul Kandel?" „Ja," zeiden wij allebei. De danseur wierp mij een woedenden blik toe, maar ik legde hem uit„Ik ben er óók een." „Voor het gemak zal ik zoo vrij zijn, jullie onderscheidenlijk Peter Egberts- zoon en Peter Adriaanszoon te noemen. I 'eter Adriaanszoon waarom kwam je hier?" „Neem me niet kwalijk dat ik u stoorde," zei Peter Adriaanszoon, „het meisje had mij in dat zijkamertje ge laten, maar ik moest zóó lang anti chambreeren. „Wat zeg je?" „Antichambreeren. Dat beteekent "wachten. Het duurde zóó lang, dat ik aannam, dat er een vergissing in het spel was, en. „Ik wilde weten, waarom je achter mij aankwam." Nog altijd had oom Jurriaan zich niet bewogen. Hij troonde daar als een boeddha onder de schreiende visscliers- vrouw, tusschen de kunstvruchten en het varentje op de theetafel. En zijn onverstoorbaarheid bracht zelfs Peter Adriaanszoon in de war. „Ik.... eh.... ziet u," begon hij. „Er is nog niets te zien." „Ik kan niet spreken waar deze.... meneer bij is." „Waarom niet?" „Het is privé." „Privé." Oom Jurriaan zuchtte niet, hij streek niet met zijn hand langs het voorhoofd, maar een bijna onmerkbare t rekking van zijn oogen gaf te kennen, dat hij vermoeid was, of dat hij zich verveelde in ieder geval dat wij hem niet aangenaam bezig wisten te houden. Doch genadeloos zette hij zijn onder vraging voort, alsof hij een politierechter was: „Hoe kun jij, Peter Adriaanszoon, privézaken met mij te bespreken hebben, terwijl je me vandaag voor het eerst ziet? Wat zijn dat voor privé-zaken?" „Dat. dat.dat kan ik tóch niet zeggen, waar die meneer bij is," wierp Peter Adriaanszoon tegen. „Zoo. Ik vermoed, dat je gekomen bent om me je diensten aan te bieden." Oom Jurriaan glimlachte fijntjes, menschelijk, bemoedigend. Peter Adri- Flacons vanaf 90 ets. NEDERLANDSCH FABRIKAAT aanszoon glimlachte fijntjes, verheugd en opgelucht. En ook ik begon fijntjes te glimlachen, want oom Jurriaan legde me de woorden in den mond, waar ik daarnet nog zoo koortsachtig vergeefs naar gezocht had; natuurlijk kwam ik hier om mijn diensten aan te bieden! Hij was een oude man, ontwend aan de taal, het land, de gewoonten, belaagd door hebzuchtige familieloden en dan kwam ik, bood hem mijn diensten aan, hield de familie op een afstand, zorgde dat hij zich amuseerde.en de rest kwam vanzelf wel. Zoo keken we elkaar een poosje fijntjes-glimlachend aan en knikten alle drie bijna onmerkbaar, tot Peter Adriaanszoon, de danseur, opgewekt sprak: „Wel, waarde oom. als u het dan beslist wilt weten, ja. Ik begrijp uw toestand. U bent hier vreemd, on wennig en eenzaam, oom Jurriaan. U zult het hier niet prettig hebben. En, neem mij niet kwalijk, maar nu u de zaak toch niet privé wilt behandelen, en er staat natuurlijk een horde klap- loopers gereed om op u aan te vallen en misbruik te maken van uw goed hartigheid. „Wie zei, dat ik goedhartig ben?" „Weleh „Ga maar door, met of zonder goed hartigheid." „Deze. eh. meneer is er het beste bewijs van. U bent nog geen uur in Amsterdam of hij staat al voor uw neus, waarde oom. Hij komt u lastig vallen. Hij komt om geld. Daarom moet u iemand hebben die u helpt, iemand. „Wacht even." Oom Jurriaan legde hem met een kort gebaar het zwijgen op en wendde zich tot mij: „Jij, Peter Egbertszoonis het waar wat hij zegt,? Kom je om geld bedelen? Of om iets anders? Of kom je me óók je diensten aanbieden?" Oom Jurriaan was niet een van die menschen, die er gemakkelijk toe komen hun gevoelens te verraden dóórgebaren, door klank van hun stemmen of door gezichten te trekken maar toch voelde ik nu zeer scherp, dat het fout zou zijn om óók diensten aan te bieden en óók leugens en uitvluchten te verzinnen. En ik aarzelde nu geen seconde langer. Ik liet me weer op den ongemakkelijken stoel vallen, waar ik al eerder op ge zeten had en antwoordde kalm: „Ja, oom Jurriaan. Het is waar wat hij zegt. Ik kom om geld vragen." Peter Paul Kandel, de danseur, staarde me aan met zoo'n afschuw en verachting op zijn gezicht, dat zijn neus er langer van scheen te worden. Maar oom Jurriaan glimlachte, een prettige, open glimlach, onverwacht als een zonne straal uit een effen regenlucht. „U ziet het," verklaarde Peter Adri aanszoon. „Ik zie het," knikte Jurriaan Kandel. „Wanneer ik u van dienst mag zijn, zal ik zorgen, oom Jurriaan, dat u geen last van dergelijke typen hebt. En ik zal maken, dat u hier een prettigen tijd beleeft." „Wel wel. Kijk kijk," sprak oom Jurriaan waardeerend. „En wat ver wacht je in ruil daarvoor?" „Maar mijn waarde!" riep de danseur verontwaardigd. „Niets?" Vervolg op blz. 22 PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. 1.62V2 per kwartaal of f 0.12% per week. Franco per post 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM, Nassaulaan 51, Telef. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM. Singel 263, Telef. Int. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Statensingel 179b, Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Telef. Int. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT. Biltstraat 142. Telef. Int. 13473, Giro nr. 149597. ENSCHEDE, Oldenzaalschestraat 56. Telef. Int. 2188, Giro nr. 383773. ARNHEM, Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825, Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27, Telef. Int. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Stationsstr. 20, Telef. Int. 5851, Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstraat 5, Telef. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Dat; Kareisen, hoe fjaat het. Kom hier zitten. Leege coupé IS DIT \rooken)® Oh ja, maar dit is rooken hè f KEEL Natuurlijk. Jij was vroeger toch ook een zware rooker Jawel maar ik moet in den laatsten tijd m}n stem erg sparen Maar man, dan neem je wat Wy- berties Gebruik ik ook. Wybert- tabletten voorkomen heeschheid, hoest en keelpijn. Alleen in origineele blauwe doozen d 25, 85 en 60 cent.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 19