OVERSTAPPIE gaat uit logeeven y QQOO 26 U kent Overstappie nu zoo langzamerhand u-el, maar wist u ook, dat hij in z'n vrijen tijd een verwoed knutselaar is? Hij maakt van alles, tot kapstokken en theemeubels toe. Er is echter één bezwaar: als Overstappie bezig is met een nieuu- project, gebeurt er altijd een of ander ongelukje. Zoo ook nu! Geluk kig komt er echter een brief uit Tietjerksteradeel en kan Overstappie zich enthousiast op een nieuu- plan werpen: hij gaat uit logeeren! Siesoo, dat sit d'r weer op," zegt Overstappie. „Schenk mijn 's 'n fijn bakkie thee in, vrouw. Waor is me lijmpot?" Hij heeft, sinds den vroegsten rit, zijn medeburgers aan gewoontjes, korte trajecten en overstapjes geholpen en nu is de tijd gekomen, dat hij z'n conduc teurspet aan den kapstok hangt, z'n sloffen aan schiet en zich wijdt aan z'n liefhebberijen. En die liefhebberijen zijn vele. Want Overstappie, al zou je 't van zoo'n b weeglijk heer niet verwachten, is een verwoed knutselaar. Vol trots toont hij z'n bezoekers een zelf uitgezaagde schemerlamp met woeste tafereélen vol Indianen en springende paar den, een krantenhanger, een naaidoos, die nooit heeft willen sluiten, een sleutelrek, waaraan borstels hangen, een nog grooter sleutelrek, dat nooit gebruikt wordt en meer van die schoone zaken, allemaal producten van noeste, vlijt en een ongemeen kunst- zinnigen aanleg. Overstappie heeft al eens een kapstok gemaakt, een slijpplank en een artistiek bordenrek, doch het hoogtepunt van zijn kunnen zal hij bereiken in het poppenhuis, dat hij thans voor z'n dochter onder handen heeft. Dat wordt, om zoo te zeggen, zijn meesterwerk! Echte meubels komen er in en ramen met bloempotjes er voor. Voor de gordijntjes'moet zijn vrouw zorgen, maar de verdere inrichting ver zorgt Overstappie zélf. Hij lijmt, hij zaagt, hij tim mert en zoo verrast z'n dochtertje hem, als ze uit school komt. „Hiero, Miesje," glundert de knutselaar. „Ik heb 'n effektieve piaono onderbande. Echte toetse! En mot je die moderne stroomlijn-schoorsteenmantel sien, 't is kompleet of ie leeft!" „Komt er ook 'n radio?" informeert Miesje. Wat is, per slot van zaken, een huis zonder radio? „Die maok ik ook," belooft de vader, ,,'n Vijfpitter met eenknopsbediening en terugtrapremme. En die sette we knussies in dat hoekie fan de lmiskaomer, kenne de poppe fijn op de kanapé sitte luistere as se 'n tikkie moei benne fan 't winkele en 't koopies- jaoge, fanwege de hallefjaorlijksche uitverkoop. En in de keuke komt '11 écht fornnisie, net as je moeder altijd hebbe wil en dan gaone we tulbande bakke en rozijnetaort en bokkern met roomsaus. „En kan ie écht spelen?" „Die radio?" Hm, dat is 'n beetje te veel gevergd. „Me salie wel sien," zegt Overstappie vaag. „Au!" Want dan slaat hij zich vervaarlijk op z'n duim. „Bloed," zegt Miesje rnet 'n trilling in haar stem. „Moe, kom 's gauw!" Kijk, dat is nu het vervelende. Altijd als Over stappie weer eens iets geweldigs van plan is, gebeurt er een ongeluk. De schemerlamp met die Indianen •bijvoorbeeld wordt door alle bezoekers om strijd geprezen, doch dit kunstwerk heeft den maker haast een vinger gekost, toen, in de opwinding, z'n beitel opeens uitschoot. En als ja. alle dokterkosten erbij optelt, is het indertijd nog 'n duiir schemerlampje geworden. Zoo achtervolgt het noodlot den armen knut selaar. Wie van de buren is het groote avontuur ver- geten, toen Overstappie z'n nieuwen zelfgebouwden kapstok zou ophangen De zaak was, de muur wou niet erg houden en het duurde tot diep in den nacht eer Overstappie z'n pogingen eindelijk opgaf. Doch niet aleer hij met trapje en al door de ruit van de vestibuledeur was gevallen! En daar kwamen dan nog de kosten bij van den st ukadoor, die een heelen dag niet den geschandaliseerden muur bezig was. Z'n vrouw zucht eens als ze den gewonden duim verbindt. Uit voorzorg heeft ze de verbanddoos altijd dicht bij de hand als haar echtgenoot zich opmaakt om z'n knutseltalenten te gaan demonstreeren. Eb de ervaring heeft geleerd, dat die voorzorg waar lijk niet overbodig is! „As dat poppehuis klaor is, gaon ik behange," maakt Overstappie in- tusschen bekend. „Dan gaone we 'u fijn blommetje uitsoeke en dan sal ik de liuiskaomer 's effe opfrissehe. Is ie foor mekaor of niet, moeder?" Doch moeder raakt niet zoo gauw enthousiast. De kwestie isOverstap pie hééft al eens behangen. Zoowat een week is hij bezig geweest. Toen zat letterlijk het heele huis vol stijfsel, maar nog steeds hing er geen baan recht. Keen, eerlijk gezegd, behangen is Overstappie's fort niet. ,,'t Behang kan nog best 'n jaartje mee," zegt de huisvrouw dan ook voorzichtig. „Dan maok ik 'n theemeubel, beslist Overstappie nu opeens. „Mei echte ruit jes d'r in. Eentje op wiele. dan ken je 'm door de heele kaomev rije. En dan gao jij d'r op rolscliaotse achteraan. Is dat effe wat?" Zijn vrouw zwijgt maar. Uit onder vinding weet ze dat ze haar echtvriend nooit moet tegenspreken als hij met nieuwe plannen komt. Daar wordt het alleen maar erger van! En zoo gaal Overstappie thans ijlings 'n ontwerp uitwerken voor 't nieuwe theemeubel, en een hooikist zet hij ook maar meteen op 't program. Eerst moet z'n duim beter zijn en dan. Maar dan komt er gelukkig even afleiding, want Miesje heeft de brieven bus hooren klappen, er is post gekomen n Brief voor vader." zegt ze. Een nieuiv plan „Hoe bestaot 't?" zegt Overstap pie, als hij het poststempel bekijkt. „Heelemaol mt Tietjerksteradeel. En tóch sit d'r 'n gewone llollandsche postzegel op. Wedde, dat boere-Jilles al spijt heb fan die heele trouwerij?" Doch, neen, hij vergist zich, ten eerste is de brief niet van Jilles, doch van Mientje en van spijt is hoegenaamd geen sprake. Want wat schrijft Mientje? „W e maken t best en ik begin al aardig te wennen. Jilles is bezig me Friescli te leeren. Dat valt niet mee, als ze heit zeggen, bedoelen ze vader en tegen 'n sleutel zeggen ze hier kaai! Snappen jullie daar wat van? Kleine Komke is bij ons te logeeren, maar die gaat nu weer weg en daarom is er ruimte voor nieuwe logé's. Kunnen jullie niet eens dezen kant uitkomen in de vacantie? Jilles zou 't reuzengezellig vinden. Papkind heeft al geschreven, dat hij gauw eens komt kijken. Kunnen jullie niet samen komen? Dan kan je Jilles in z'n nieuwe waardigheid van echtgenoot bewonderen, 't Bevalt hem best, zegt hij en 's avonds H.flvXïeirf „Hé, dirrektew-, stuurje jrrivé-sikkerelaoris ejje naor oudere om de draotdeur ope te maoke!" schreeuwt Overstappie van beneden. droogt hij borden en kopjes af. Vader schreef, dat drogist Puypkrijdt in z'n eentje zoo'n verschrikkelijk grootcn visch heeft gevangen „In se eentje!" grinnikt Overstappie, „Die Puyp- krijdt ken ook aordig bonke, net 'n échte visscher. Mot je hoore, vrouw, die sloome Jilles staot 's avonds af te droge in de keuke, hoe bestaot 't!" Maar zijn vrouw glimlacht. Zoo héél lang is het nog niet geleden, dat ook Overstappie als pas gehuwd man z 11 vaardigheid als kopjesdroger demonstreerde. „Maor ik was wel soo link, dat ik af en toe 'n stel letje horde liet falie," zegt Overstappie, die haar gedachten raadt. „Waor benne me schoene, ik mot naor YVimpie...." Vergeten is het nieuwe behang, het theemeubel en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 26