WALCHERSCHE BOERINNETJES DOEN MEEKSTERSEXAMEN D Met een kunstigen knoop worden de achterpooten van de koe voor 't mel ken bijeengebonden. ven uit de becijfe ringen van de ge leerde stadsche kee- ren, die moest het wel gelooven uit de afrekeningen van de zuivelfabriek. Want zindelijk heid, hygiëne en bacteriëngehalte, dat werden maat staven, waarnaar melk en boter ge- keuTd. en afge keurd gingen wor den. En vetgehalte dat bleek een ding, dat den melk prijs aan de fabriek met centen per liter verhoogen of verlagen kon. En ouderwetsche voe dermethoden, die bijsmaak veroor zaakten, maakten voortaan liet pro duct waardeloos. De stadhuiswoor den en de cijfertjes, wel, die brachten aar hebben nu sinds de dagen van Kelten en was dat dan geen bewijs, dat 't niet beter kon? sommigen, die er zich aan stoorden, dan toch Batavieren onze Walckersche boerinnen van Maar 't kon wel beter. En wie dat niet wilde geloo- maar aardig wat meer geld in de beurs, moeder op dochter Handen zindelijk en schoont Dat is de eerste vraag. Eerst met een vriendelijk klopje de vreemde koe nat gerustgesteld. twintig en meer eeuwen lang de koeien van de Zeeuwsehe weiden gemol ken, gemolken dag in dag uit, 't avond en te morgen - en nu beginnen daar een paar heeren in de stad het tijd te vinden om ze eigen lijk het melken eens te gaan leeren en ze 'r een examen in af te nemen! Natuurlijk in 't be gin was dat haar eer te na. Als er melken geleerd moest worden, dan konden zij wel een lesje geven! Waar was het voor noodig, allerlei onuitspreekbare stadhuiswoorden en onbe grijpelijke becijferingen te pas te brengen bij iets dat zoo doodgewoon was als melk? Als nu al zoo veel eeuwen lang geen boerengeslacht een beter en voordeeliger manier gevonden had om koeien te fokken, te weiden en te stallen, te voeren en te drenken en te melken De melkemmers zacht slingerend aan het juk zoo trekken de Walchersche melksters het akkerpad langsde weide in, om haar examen te gaan afleggen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 8