Maar zenuwachtig maak ik me toch niet. En ten slotte zal de voltallige examencommissie haar oordeel in cijfers moeten geven. Evenals het melkgerei moeten ook de uiers zindelijk zijn voor het melken begint. Daar wordt een poetsdoek voor meegebracht. Niets ontgaat het geoe fend oog van de jury. geoefende melkers en melksters afgeleverd. En overal reageeren de uitkomsten van het bedrijf ver rassend sterk op de toegepaste inelkmethode. Eu dat wil heel wat zeggen in een tijd als dezen, nu hij de velerlei beperkingen, die de omstandigheden ons opleggen, alleen de rationeelste bedrijfsvoering de zuiverste baten verzekert. En dat is het argument, dat de deur toe doet. En dat meer en meer van de twijfelaars en twijfelaarsters volgen deed. De wetenschap van de heeren uit de stad was dan toch meer dan een liefhebberij of eigen baat: zij beteekende ook voor den veeboer grooter profijt. En de fierste Walchersche boerendochter, die zich de kaas niet van haar boterham had willen laten eten, koos nu eieren voor haar geld en kwam mee doen aan de groote beweging, die den Zeeuwschen veestapel en de melkwinning verbeteren ging. De eischen van de zuivelfabriek, de lessen en de adviezen van de veeteelt- en zuivel-consulenten, de melkerscursussen verhelderden het inzicht en ver beterden de praktijk. En de Walchersche veeboer voer er wel bij. Want al hebben we nog niet het peil bereikt, waartoe bijvoorbeeld de Denen met hun wetenschappelijke bedrijfsvoering wisten te geraken, de Zeeuwsche veehouderij is in enkele tientallen jaren in ieder opzicht verbeterd en vooruitgegaan. En vooral nu de boterbereiding en verdere melk- verwerking practisch geheel aan de zuivelfabriek zal moeten worden overgelaten, kan er op de boerderij des te meer aandacht worden besteed aan die andere zijde van het bedrijf: de teelt, de voedering, de ver zorging en melkwinning. De Walchersche boerendochter draagt het hare bij, door aan de jaarlijksche melkerscursussen mee te werken als voormelkster bij de practisclie lessen, die de theorie afwisselen. Ook nu weer heeft de cursus zijn jaarlijkscli aantal wei-onderlegde en deugdelijk

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 9