BRIEVEN VAN DEN DRÉ NIEUWS uit het Zuiden ULVENHOUT, 8 Augustus 1940 Amico, 'k Had m'n krant al opgevouwen, m'n pijp uit geklopt, mee 't gedacht van 'ns stillekesaan naar binnen te gaan. 't Nachtwindeke begost iets feller uit den Bels te waaien, als ik meende te bespeuren, dat op den steenweg, véür onzen inrij, fietsers stonden te treuzelen. Trui wierd er wakker van. Vaneigens! „Hóór ik iets?" vroeg ze fluisterend. „Inbrekers!" spotte Dré III mee 'n grafstem, daar achter den notenlèèr, waar ie gezeten was, naar Trui's rug. Den Eeker, daar op den deurdurpel, sloeg zijnen boek dicht, wreef in z'n oogen. „Gij zult oew oogen nog bederven," waarschouwde ik 'm. „Stt," dee Trui: „meskesstemmen." Dré III stond op, sloeg 't zand van z'n broek. „Kom dan toch," grinnekte 'n astrante meskes- stem, „ze zullen oe nie opeten!" 'n Andere stem vezelde iets. „Bende gek," de eerste weer: „as ie op bed ligt, mot ie maar opstaan. Hij mag wel iets veur oe overhebben!" „Gatsammen," hoorde-n-ik toen den Dré brommen en meteen vlóóg ie den inrij deur! „Maar wa-d-is dat toch, zoo laat nog?" vroeg Trui ongeduldig en gespannen. Meteen stond ze op, turend deur den donker, naar den hoek van 't huis. „Zijn guilie 'tt!" hoorden we den Dré lachen, mee 'n stem zóó plazierig, dat Trui verklaarde: „Goei volk." „Die maak ik wel efkes," hoorden we den Dré ver der zeggen, „zekers in 'n spijkerske gerejen?!" Dan zoowat gesmoesel tusschen die dametjes en den Dré. „Daar mot ik 't mijne van hebben." zee Trui kordaat en ze stapte naar de poort. „Witte gij al wie dat zijn; Eeker?" vroeg ik, nie te luid. „Ikke wel," gichelde-n-ie. Dan, mee de hand veur zijnen mond, stillekes proestend: ,sodemaerel!"Toen gong ie naar binnen, z'n boekengerei opbergen. „Zuilie zijn de dochters van Vanderput, ons klan ten van de Markt, in stad," hoorde-n-ik Dré III nou teugen Trui zeggen„haren fietsband is leeggeloopen." Klónten. Direct wierd Trui veul toeschiete lijker. „Maar dames, komt dan toch binnen! Dan kunde efkes rusten ommers, onderwijl den Dré oew fiets naziet. Zou 't lank duren, Dré? En wilt guilie nie iets gebruiken, dames? Eekerrü Stik de lamp 'ns aan!!" riep ze. „En gij, Dré, zeg 'ns teugen oewen opa, dat ie zijnen rommel opruimt, onder den notenlèèr." Ziezoo, ik ree ook alvast mee. Afijn, amico, om kort te gaan, als ik binnen kwam, dan zat daar bij de tafel. Fientje! Dat knappe, blonde toeteloeriske van. allee, ge wit er alles van! Ge verstaat, m'nen lever krulde. Trui, die al weken moeite dee, om achter den familienaam van dat „Fientje" te komen, zat nou mee 't dingske aan de eigenste tafel ennieverans erg in Den Dré en den Eeker waren doende in den stal, mee de kapotte fiets. En Fientje en 'r zuske ver telden, hoe ze veur vader naar Chaam waren gefietst, al van zes uur onderweg waren en hoe den band van Fientje ineens was leeggeloopen, vlak bij ons huis. En toen waren ze maar zoo astrant gewist, om efkes om hulp te vragen bij ons! „Maar natuurlijk, juffrouw! Vaneigens!" zoo sloof de Trui zich uit. „Toe, nou mot guilie nog iets ge bruiken ook!" Dat wierd beklonken, - Trui gong dekken veur deus bijzondere gelegenheid. Ondertusschen stapte- n-ik 'ns naar den stal, naar de.... fietsrepera- teurs. En mee d'ak binnen kwam, hoord-en-ik den Eeker verwonderd zeggen: „Vrèk, daar mankeert niks aan dieën band, Dré!" „Gin bal," antwoordde den Dré en meteen begost ie te schateren. „Motte gij daar zoo mee lachen vroeg den Eeker. „Ikke wel," zee den ander en hij pakte z'n enkels vast, rolde achterover en zoo lag ie te schaterlachen als ik bij 'm was. Pracht-kans! Ik schupte 'm teugen z'n gewitwel. Vroeg: „Is de fiets haast klaar?" „Ze is klaar," zee den Dré beslist, mee 'nen strak- ken moei. „Schiet dan op," zee ik, „we zitten te wachten mee den pap, die kadeekes eten mee!" Amico, m'n velleke gerokt vol, *k mot dus kort zijn. Natuurlijk hee den Dré die twee troelekes weg- gebrocht op de fiets. Mee die verdustering is 't op de wegen, veural buiten, veurzichtig zijn. En als ze gereed stonden om weg te rijen, dan zee den Dré: „Rijde gij maar veur Lies, Fientje en ik volgen." Fientje. Den naam wierd veur 't eerst ge noemd! 'k Zag Trui efkes mee d'oogen knippen, net of ze in 't plotselinge licht keek. Maar ze zweeg. Dan. als zij 't bordengerei in 't achterhuis had gebrocht „Zeg, Eeker, wat mankeerde 'r aan die fiets? Guilit waart rap klaar, ee?" „Aan die fiets. lachte-n-ie, „daaraan man keerde ginnen spetter!" „Heelegaar niks?? Maar den band was toch leeg? „Jawel. Maar die was mee oppompen veur den bakker. Sloppèl, menschen!" En gichelend kraffelde n-ie naar zijn „woonwageltje", de boeken onder den arm. Trui zweeg wijers. En wat zeldzaam gebeurt: ook in de bedstee, waar ze veur 't slapen gaan altij nog gèren 'n protje mokt, zwéég ze. En als ze 'r eigen had omgekeerd, op den slaapkant. dan bromde ze: „Zulke snot-kwajong! Zóó hebben ze me nog nooit te grazen g'had!" Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÉ Op 12 Augustus is de heer C. Lumbers veertig jaar werk zaam bij de firma P. J. Hendriks- Hermans, te Weert. Een foto van den Komen en gaan! De burge- van Leende. mr. dr. H. Lijn- kamp (rechts) nam I afscheid van den I oud-burgemeester, den E.A. heerj. Vogels, die zijn gemeente uitstekend heeft gediend. Door de goede zorgen van het Rijksbureau voor Monumentenzorg worden rondom de St. Jansbasiliek té Den Bosch eenige brandputten gebouwd, zoodat men steeds bluschwater bij de hand heeft, ook al zou de waterleiding defect zijn. Het boren van een 6-5 meter diepen put bij den hoofdingang. Cv*" Mgr. A. F. M. Sweens, president van het Groot- Seminarie te Haar en, heeft aan mgr. Diepen tegen 1 September eervol ont slag gevraagd uit zijn verantwoordelijke functie, welke hij twintig jaar waarnam. Een beetje griezeligHet is de gewoonte in diverse plaatsen in Noord-Brabant, dat het bruidspaar de buurt traeteertin de bruidsdagen. Doet het zulks niet, dan wordt het, in den vorm van poppen, tot zijn schande gehangen, tusschen een rij. boom en. Het hangende bruidspaar te Liempde, bij Boxtel. De bisschop van Roer mond, mgr. dr. G. Hem mens, diende het H. Pries terschap toe aan eenige theologanten van het kloos ter der eerw. Paters der H. Harten op den Couberg te Valkenburg. De jonge priesters om den bisschop. Een verdienstelijk priester gaat rusten. Mgr. A. Her- mus, de vader der doof stommen, heeft wegens hoogen leeftijd afscheid genomen, als directeur van het Doofstommen-in stituut te Sint Michiels gestel. Een foto van den zéér bekenden socialen werker. De koks contra de kcllners. Koks en restaurant- en café-personeel) speelden waren voor de Maastrichtsche blinden. momentje. kellners van de „Hota" (ver. van hotel-, een vurigen voetbalwedstrijd. De baten Een aardig

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 21