O 'm Een zomersport, die ooU in ons land populair gaat worden Spelmoment uit een honk balwedstrijd. Geheel links de scheidsrechter, voor hem de achtervanger, die den hard geworpen bal moet opvangen en wiens linkerhand dooi een dikken handschoen be schermd is. De slagman gooit ~ijn slaghout weg en bukt zich teneinde den tehoog geworpen bal te ontwijken. Meer en meer wordt in ons land de honkbalsport beoefend, de aantrekkelijke zomersport, waarmede vooral de voetballers zich „fit" houden voor het komende seizoen. De spelregels van deze sport zijn echter velen onbekend en daarom noodig- den wij een deskundige uit onzen lezers eens iets omtrent honkbal te vertellen. Achtereenvolgens zullen wij op deze wijze ook enkele andere takken van sport behandelen. Honkbal is hetzelfde als „baseball"; het is de nationale sport der Amerikanen. In de zomermaanden worden daar aan den overkant vrijwel iederen dag groote wed strijden gehouden, die door tienduizenden bezocht worden. Bepaald rustig is het op zoo'n zomeravond in de enorme stadions niet; een Holland-België- voetbalwedstrijd is daarbij vergeleken een stilte oase Iedereen eet en drinkt en schreeuwt, de mannen zitten allemaal in hemdsmouwen, het geroezemoes is zóó groot, dat je niet begrijpt, hoe de spelers daar beneden in het veld hun aandacht bij het spel kunnen houden. Maar oorverdoovend wordt het pas, als een „home-run" geslagen wordt, of als een scheids rechter een beslissing neemt, waar het publiek het niet mee eens is. Want overmatig sportief is het Amerikaanse he publiek niet! Het is duidelijk, dat bij een zoo groote beoefening het spelpeil een geweldige hoogte heeft bereikt. Er zouden zeker eenige honderden teams gevormd kunnen worden, die 't zóó tegen eiken Hollandschen eerste-klasser kunnen opnemen. Vroeger, toen er nog wel eens een Amerikaansch oorlogsschip in Amster dam kwam, werd daarvan direct geprofiteerd door een honkbalwedstrijd te spelen tegen het Neder- laijdsch negental. Vrijwel steeds hadden de Ameri kanen niet de geringste moeite een ruime overwinning te behalen. Dat was dan nog maar het eerste het beste team, dat toevallig op zoo'n schip in elkaar gezet kon worden. Kunt u zich dus voorstellen hoe fantastisch goed de „Red sox" of de „Giants" en andere beroemde Amerikaansche clubs spelenf Deze professionals verdienen aan hun sport veel. De meest-beroemden hebben salarissen, die met vele nullen geschreven wor den en zeker niet onder doen voor die van de filmhelden. Als u dan nog bedenkt, dat zij niet af- keerig zijn van bijver diensten voor reclame, dan begrijpt u, dat deze heeren een aardig buiten huisje kunnen bewonen! Deze sport nu wordt ook al jarenlang in Holland beoefend, maar het merk waardige is, dat de eerste jaren de belangstelling maar heel matigjes bleef. In andere landen, zooals Ja pan, de Filippijnen en China was de ontwikkeling storm achtig, maar Europa wilde er aanvankelijk niet recht aan. Pas de laatste jaren is daar verandering in ge komen. Onze voetballers hebben ingezien wat een prachtige zomersport honk bal voor hen is, en ook het publiek komt hoe lan ger hoe meer tot 't besef, dat liet een prachtig kijkspel is. Het laat zich zelfs aanzien, dat dank zij honkbal, over eenige jaren de waanzin van elf en een halve maand voetbal per jaar afgeloopen zal zijn. Waarom zou u ook niet eens gaan kijken naar een mooien wedstrijd' zult er zich geen oogenblik vervelen. Vooral onze lezers in Haarlem en „Amsterdam hebben het gemakkelijk, want daar wordt reeds door tal van clubs gespeeld, en u ziet er het beste honkbal van Nederland. Maar ook in vele andere plaatsen is wel een club, of althans zoo nu en dan een pro- Als u echter niets van de regels weet, hebt u er niet veel aan het zou u gaan zooals ons, toen wij eens een Italiaansch-sprekende film zagen, en niets, maar dan ook niets van het drama begrepen. In een tijdschriftartikel is het vanzelf sprekend niet mogelijk uitvoerig alle regels te behandelen, maar wel kunnen we probee- ren u een korte uiteenzetting te geven, waar door het mogelijk is een westrijd te volgen en de verschillende situaties te begrijpen. WÊm Honkbal wordt gespeeld met ploegen van negen man, welke ploegen beurtelings „aan slag" zijn oj in het veld staan. Op bovenstaande foto is goed te zien hoe de achtervanger beschermd is en hoe de slagman paraat is om de door den werper geworpen bal het veld in te slaan. Hij moet daarbij vooral op passen, niet „uitgevangen" te worden, en liefst zoo ver slaan, dat het hem lukt een der honken te bezetten. Plattegrond van een honkbalveld. A is het thuis- honk, B, O en D respectievelijk het le, 2e en 3e hank. E is de plaats van den slagman, F die van den achtervanger. G geeft de plaats aan, waar de werper den bal moet loslaten. Allereerst de indeeling van het veld. Dat is al heel eenvoudig. Drie kussens en een rubberplaat liggen op de hoeken van een vier kant, waarvan de zijden 27.5 meter lang zijn. On geveer in het midden ligt nog een rubberplaat, die de plaats aangeeft, vanwaar de weiper moet gooien. Die werper is wel de hoofdfiguur. Van hem hangt voor een groot deel het succes der ploeg af. Met enorme kracht gooit hij den bal over de rubberplaat (het thuishonk), en wel zóó, dat de bal tusschen knie- en schouderhoogte passeert. Hij gooit dus door een denkbeeldig raam, en hij doet dit zoo hard, om het slaan van den bal zoo moeilijk mogelijk te maken. De beroemde Amerikaansche pitchers weten daarbij den bal nog allerlei effect te ge ven, waardoor het slaan nog weer moeilijker wordt. Ook hier zagen we deze moeilijke soort van werpen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 26