EEN WEI NI ti EISCHEND HUISDIER Een door en door góéd étagehok ten huize van den bekenden konijnenfokker en clubvoorzitter KI. van Dijk, Haarlem. Let op het vooruitstekende afdak tegen het inregenen. Een dergelijk doorvoed konijn biedt een vleezigen bout Een Geel-Zilver-voedster met jongen. heeft dit knaagdier niet. M.a.w. elk individu krijgt zijn aparte kamertje in het flatgebouw. Hoe goed koop een ruw houten konijnenverblijf ook zijn mag, prullig. mag het nooit wezen! Immers vocht, en tocht kunnen ze absoluut niet verdragendroge kou als vorst deert ze weer niet. Onder vochtigheid verstaan we niet alleen alle eventueel binnenwaaiende regenvlagen waar tegen weer een ruim afdak voor (1e hokkenrij als paraplu kan worden aangebracht maar ook die nattigheid, welke de bewoners op hun vloertje ver oorzaken. Zoo komt als ligstrooisel haverstroo wel het eerste in aanmerking, daar zij hier langeren tijd droog op zitten dan op hooi, hetwelk ze trouwens, bij wijze van voer, meteen wegeten. 's Zomers kan een laag zaagsel of turfstrooisel ook voldoen, maar welk strooisel men ook neme, geregeld schoonhouden is de boodschap. Die schoonmaakbeurt maakt het konijnenvolk u eigenlijk vrij makkelijk, want ze zijn in wezen zindelijk en zullen 'n vast plaatsje uit kiezen voor hun natuurbehoeftenals men dien hoek geregeld „bijhoudt", d.w.z. om de veertien dagen, liefst eens per week, dan zal de konijnenstal nooit, de HET KONIJN: het fokken van slachtkontfnen voor eigen gebruik? Hoe moet ik m'n konij nen huisvesten? Het hok, dat voor een volwassen exemplaar minstens 80 x 65 X 55 cm groot moet zijn en aan één, den vóórkant, open, kunt ge het beste in de buitenlucht plaatsen. Welk een „schattigen" in druk langoor met z'n mum- melsnoetje ook maakt, een erg makkelijk karakter Is er, nu zoovelen hun eigen boonen en erwten gaan oogsten, ook iets te zeggen voor het houden van vleeschkonijnen? Welnu, onder meer normale omstandigheden waren nut- konijnen nooit bijzonder nuttig, omdat zoodra namelijk de fokker al zijn voer moest koopen 'n konijn al gauw méér geld aan voedsel opat dan waarde aan bout opleverde. Maar wie in déze dagen kosteloos aan groenvoer en „afval" weet te komen ofwel kinderen heeft, die 'ns gras kunnen gaan snijden, en wie daareftboven voldoende knutselen kan om zelf uit 'n pakkist een schappelijk hok te fabriceeren én, niet te vergeten, niet opziet tegen den naloop van schoonhouden en drie-, viermaal daags voeren, voor dién persoon kan mo menteel een nutkonijn een nutfestïjn worden Een volwassen langoor geeft namelijk 3 tot 8, soms 9 kg vleesch en 'n zekere hoeveelheid, nu zoo schaarsch geworden vet. We haasten ons echter op te merken, dat de allerzwaarste types, die uiteraard ras- konijnen zijn zooals de Vlaamsche Reus of het fraaie geteekend Lotharin gerkonijn, voor den begin ner door hun meerdere ei - schen in 't onderhoud niet zoo geschikt zijn als de zoogenaamde middenslag- soorten van 3>4 k 5 kg. Dit zijn bijvoorbeeld de Blauwe Weeners, de Hol- landsche konijnen, de di verse Groot-Zilverkonijnen, de Havana's, de Alaska's, welke voor ons nutdoel natuurlijk niet eens ras echte tentoonstellings- exemplaren hoeven te zijn. De fokmethode der export slachters en van vooral de Fransche nutfokkers bestaat hierin: telkens een gewoon goedkoope voedster te kruisen met 'n ram van zwaar raskaliber. De kruis- liugen erven eenerzijds de Door den dagelijkschen om gang ontstaat al ras tusschen mensch en dier een ver trouwelijke verho ud ing. Wat dunkt u van eigenschap van tevreden zijn-met-alles van de moe der, het rasloos markt- konijn, anderzijds de meer dere grootte van het ede lere tevens dikwijls moei lijkere vaderras.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2