ïM m ÜHMIPl BETREKKING GEVRAAGD 0 V ictoria-biscuits Eau de Co/ogne Lavende/ PasLoG/azuro/ Heerlijke van groote waarde als bijvoeding 11 door Mark Hellinger Van de drama's, die op het Levens- tooneel worden opgevoerd, be staan er geen programma's. De bezetting is wel eens te groot en de directie gaat te grillig te werk. Dat kan allemaal niet vooruit op een papiertje staan. Toch zou dit drama een titel kunnen dragen: „Betrekking gevraagd; onverschillig wat". En we kunnen er dit van mededeelen: Tijd: winter 1933 (d.i.: crisis). Plaats: een plein in 't hart van New York. Personen: mannen, die in de rij staan, voor de bedeeling. De toeschouwers hoeven geen kaartjes te hebben; de spelers móéten ze hebben. En terwijl de schouwburgen en bios copen leeg en vol woelen, staan de spe lers in dit soort drama te stampvoeten en in hun handen blazen, terwijl ze wachten, uren lang, op een stuk klef brood en een kroes zoetachtig drab Jerome wist er alles van. Hij stond ook in de rij. Geen pretje voor zoo'n man als hij. Je hoefde Jerome maar aan te kijken, om te begrijpen, dat hij hetere dagen achter den rug had. Die Jerome heeft een achternaam ook. Maar al wist ik dien, dan vertelde ik bem nog niet. Hij heeft tot nu toe het geheim zijner misère weten te bewaren en wie zou er iets aan hebben, als ik 't nu ging schenden? In ieder geval, die man met zijn gun stige voorkomen stond dien winter in de rij voor de bedeeling. Tweemaal daags kon je zijn slanke gestalte met witte haren en een gevoeligen mond stapje voor stapje zien opschieten. Een hoed had hij nooit op, want hij bezat er geen. En op den duur, voetje voor voetje, kwam hij nader tot dien grooten bruinen vrachtauto, waar je eten kon krijgen voor niets. Of voor zoo góéd als niets: je betaalde alleen je trots. Op een ochtend was Jerome weer op weg, om voor zijn trots brood te koopen, toen hij op straat een krant vond. Hij sloeg de pagina's om, tot hjj aan de kleine annonces kwam. Zijn blik ging de kolommen door en bleef in de vierde kolom steken. „Gevraagd," stond er, „mannen en vrouwen, leeftijd en beroep onverschil lig, voor verschillende werkzaamheden. Aanmelden tusschen 9 en 5 Gemeente lijke Arbeidsbeurs. Geen kosten." Jerome vouwde de krant op en glim lachte tegen memendal. Hij had alles geprobeerd om een betrekking te krij gen, dus kon hij dit ook nog wel probee- ren. Terwijl hij de krant opvouwde, kwam er een man naar hem toe, die menigmaal met hem in de rjj had ge staan voor de bedeeling. „Zoo, Jerome," groette hij. „Is er nog iets op de beurs te doen?" Jerome keek glimlachend op. ,,Ik ga weer op een baantje af," zei hij. ,,'t Kan me niet schelen wat 't is, als 't maar fatsoenlijk is. Wou je die krant nog lezen? Anders kan ik. De man haalde zijn schouders op. Toen ging Jerome op een stoep zitten en trok voorzichtig zijn schoenen uit. Hij keek er in en zag een heel stuk plaveisel door de plaatsen, waar eens de zolen hadden gezeten. Hij scheurde reepen van de krant en vouwde ze met zorg. Toen legde hij ze evon zorgvuldig in zijn schoenen. Een uur later was hij, opgewekt voort stappend, de vijfenvijftigste straat ge naderd. Maar zijn opgewektheid ver dween, toen hij de Arbeidsbeurs in 't oog kreeg.Erhaddenblijkbaar méér stumpers in New York de advertentie gelezen. De rij stond tot den hoek, en de zijstraat in ook nog. Maar hij bleef hopen: hij ging achteraan staan en wachtte. Binnen het gebouw stapten er maar steeds mannen naar loketjes. De bedien den daarachter stelden een paar vragen en gaven iederen sollicitant een blanco formulier. „Invullen, in die groote groene kist stoppen en morgen terugkomen. Mis schien hebben we dan iets voor u." Na vier uren bereikte Jerome een loketje. Een man met een bril vroeg hoe hij heette. Jerome vertelde 't hem. „Beroep?" vroeg de man. „Op een effectenkantoor," zei Jerome. „Invullen, in die groote groene kist stoppen en morgen terugkomen. Mis schien hebben we dan iets voor u." Jerome handelde aldus en begon de lange wandeling terug, naar de bedee ling. Hij kwam den volgenden dag terug. En den dag daarop. En ook den daarop volgenden dag. Hij kwam trouw, tot hij dacht, dat hij nooit werk zou krijgen. De man met den bril kende hem al en riep, vóór hij aan 't loket was: „Jerome niets voor je vandaag. Kom morgen nog maar eens hooren." Toen kreeg hij zijn kans. Op een ochtend stond hij, als gewoonlijk, in de rij, en hij zag den man met den hril naar hem kijken. Zijn hart werd zwaar. Hij verwachtte de woorden: „Morgen nog maar eens hooren." Maar die kwa men niet. „Ik heb iets voor je, Jerome," zei de bediende. Jerome streek glimlachend zijn witte haar naar achter. ,,'t Is niet veel," zei de man met den bril, „maar je kunt er ten minste een tijdje een kamer en een hap eten van betalen." Jerome slikte. Hij zei niets. „Ga naar de Centrale Makelaarsclub, Vijfde Avenue," zei de man van de Arbeidsbeurs. „Daar moeten ze iemand hebben, die de conversatiezaal afstoft en aan kant houdt en zoo. Je krijgt vijftien dollar per week. Neem deze kaart mee en ga maar gauw, anders pikt een ander 't voor je neus weg." De ambtenaar keek op. Jerome pakte de kaart niet aan. „Pardon," zei Jerome. „Die betrek king heb ik liever niet." Hij wou wegloopen. De man met den bril was een beroerte nabij. „Wil je dat baantje niet hebben?" schreeuwde hij. „Heb je 't niet noodig? Wie verbeeld jij jé wel, dat je bent? J.P.Morgan? Geen zin om aan te pak ken, hè? Te sjiek om je handen uit te steken! Zoo zijn jullie stuk voor stuk. Jullie zoeken geen wérk jullie zoeken alleen een salaris. Maar als je 't niet hebben wilt, néém je 't niet. Er komen er hier honderden, die een vinger af zouden hakken om zoo'n baantje te krijgen. Stel je voor een betrekking aan die fijne Centrale Makelaarsclub.... en dan nee zeggen! Stel je voor!" Voor 't eerst in zijn half-offieieele loopbaan sprak de man van de Arbeids beurs tegen het groezelige groepje werkzoekenden als tegen gelijken. Zij keken allemaal, braafjes meesmuilend, naar Jerome. Zij knikten, toen de man met den bril zweeg. „Zoo'n luilak. Moet je hem aankij ken. Bedankt voor een baantje, omdat hij misschien een uniform aan moet trokken. Da's je dank!" Jerome keerde zich om, toen hij bij de deur was. Aller oogen waren naar hem gericht en in de meeste blikken las hij minachting. „Jullie begrijpen 't natuurlijk niet," zei Jerome halfluid. „Maar ik bon zelf lid van die club." Wekt op en rerfrischt I Geeft geurige verkwikking Maakt Uw landen blank Versterkt het tandglazuur DEZE UITMUNTENDE PRODUCTEN VAN J.C.BOLDOOT ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR Geeft uw kinderen, als zij om 4 uur uit school komen Cream Crackers van Victoria! Zij smullen van die voedzame brosse biscuits, belegd met jam of kaas. Ook aan ontbijt en koffietafel, bij de thee en 's avonds, zijn ze een welkome versnapering. 25 ct. per 2 ons. Vïcrokant, de ziltige, croquante Vic- toria-biscuitjes zijn altijd een succes, als gij uw gasten eens met iets heel anders wilt verrassen. Buitengewoon licht, dus U kunt er gul mee zijnEr gaan meer dan 50 stuks in 2 ons. Vraagt ze uw winkelier: 25 ct. per 2 ons. Victoria-biscuits zijn voedzaam en daarom bijzonder geschikt als bij voeding naast het broodrantsoen. Samenstelling Cream Crackers Vïcrokant Eiwitten 9°/o 7°/o Koolhydraten 71°/o 48°/o Vetten 17°/o 42°/o Zouten 3°/o 3°/o

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 11