leuken Piet kreeg nóg iets! „Wij hebben het pas nog afgestoft," „Dat heb ik al gezegdschoonmaken, wierp Albert tegen. expertise, restauratie, verkoopen." „Ik kan u natuurlijk wel vertellen „Wij zijn geen kunsthandelaars," wat iedereen met eenige kunstkennis u stelde Albert vast. „Wat denkt u, zeggen kan," hernam ik. „Het schilderij mijnheer Kandel als wij dit ding moet om te beginnen volkomen schoon- zoo aan een kunsthandelaar verkoopen, gemaakt worden; als dat goed ge- zooals het nu is, wat zouden wij er dan beurt, is er een half jaar mee gemoeid, voor krijgen t" hn dan moet u een certificaat van „Ik weet het niet," zei ik. „Iedere echtheid hebben, dat door een erkend kunsthandelaar zou er een ander bod op deskundige met een internationale doen. Hoeveel wilt u er voor hebben?" reputatie is afgegeven. Dat kost wel De heeren van Lier zwegen en wis- het een en ander. Dan komt de restau- selden sluwe blikken, ratie; van de resultaten van de schoon- „Misschien," zei ik peinzend, „weet maak hangt het af, of die vóór of na ik iemand die er tweehonderd gulden de expertise moet plaats hebben. Omdat voor geeft, of iets daaromtrent. Mis- u waarschijnlijk geen relaties met ver- schien voelt u daar iets voor. U kunt zamelaars hebt, zal het 't beste zijn om ook aanbiedingen vragen uit den handel, het stuk in handen van een kunsthandel Véél meer dan tweehonderd krijgt u in te geven. Meer dan dertig procent geen geval." commissie zal die niet vragen. Dan kan „We zullen er over denken," besliste het natuurlijk wel een jaartje duren, Bernhard, en daarmee namen zij af- voordat er een liefhebber op komt scheid. Ze geleidden me alle drie naar dagen, die er uw prijs voor wil betalen, de deur, ze bedankten me driestemmig, maar dat is geen bezwaar." ze gaven me drie slappe, kleffe handen. Do heeren van Lier in effecten Ik kreeg den indruk, dat zij tamelijk staarden mij onnoozel aan en ik wist opgewekt waren, niets beters te doen dan hen bemoedigend Van mijzelf kreeg ik dien indruk toe te knikken. niet. Ik voelde me eenigszins slapjes in „Dat is alles," zei ik. het hoofd en in de knieën. Ik wist niet „En hoeveel," vroeg Albert einde- of ik dom of verstandig had gehandeld, lijk, „hoeveel zou dat kosten?" Als ik sluw en geslepen was geweest, „Het schoonmaken wil ik wel voor zou ik het schilderij nu misschien al u doen; daar zal ik dan niet meer voor een paar tientjes in mijn bezit dan honderd gulden voor rekenen, gehad hebben; maar het ongeluk wilde, omdat we ten slotte huurlieden zijn. dat ik geen scharrelaar in oude kunst, Van wat de expertise kost, heb ik maar een gewoon schildertje was en geen idee, maar ik vermoed, dat het dat mijn vaktrots mij verbood, on- tusschen de tweehonderdvijftig en vijf- waarheden te vertellen wanneer men- honderd gulden is. En dan nog de schen mijn oordeel vroegen. En ik had restauratie; dat hangt er natuurlijk alwéér trek in koffie. Ik klopte alwéér van af, wat er aan te doen is, maar meer bij Sonia aan. dan een vierhonderd gulden„Ik weet niet wat jullie vanochtend „En dan? En dan?" jachtte Hendrik, mankeert," klaagde Sonia, „maar jullie „En verder weet ik het niet," zei ik. schijnen me niet eens meer den tijd te „Verder is alles mogelijk." gunnen om mijn vrouwelijke plichten te vervullen." Het was niet zoozeer mijn bedoeling „Jullie?" vroeg ik. „Ik ben toch om de heeren van Lier op te lichten, maar met zijn eenen?" Ik wist zelf nog niet zeker of ik dit „Maar je neefje is er ook al." schilderij goed beoordeelde en in dit „Huh. 0. Dag," zei het neefje. Ik stadium van de zaak zag ik niet in, wierp een verbaasden blik op Sonia, waarom ik hen erg optimistisch zou en zij verduidelijkte: stemmen maar nu zij zoover waren, „Het schijnt, dat hij het ouderlijke dat zij zich ernstig benadeeld voelden, juk zit af te schudden." kon ik hen voor mijn gemoedsrust en „Sp.sp.... spot maar niet," om de zaak der waarheid te dienen, verzocht Dries, zonder zijn oogen op te wel zeggen wat ik dacht. slaan. „M..m... m..mama w-w- „Het is mogelijk," zei ik, „dat dit weet niet eens, dat ik hier zit. 1 - portret van Van Dijck is. Daar her- z - ze is boos. Aan één stuk door. innert het aan. Als het een goed portret G - g - gisteravond, na dat fffeest, heb is, kan de opbrengst in de duizenden ik haar d - d - de waarheid gezegd." loopen. Tien- tot vijftienduizend is voor „En wat zei zij toen?" vroeg ik. Van Dijck geen uitzondering. „O.o.óók de waarheid." „Ai," sprak Albert. „En, Dries," vroeg ik verder, „hoe is „Maar als u geen certificaat krijgt, het met oom Jurriaan afgeloopen, in mag u blij zijn met ieder bod dat er het heerentoilet?" op komt." „Niks." Ik knikte weer en stak een sigaret op. „Wat heeft hij je gezegd?" De waarheid was, zooals ik nu gezegd „Hij zei. dat ik me kalm moest had. Het was niet noodig om er bij te houden. Hij vroeg me allerlei dingen, vertellen, dat ikzelf het ding zonder Hij zei, dat je in de wereld niets bereikt risico's wel voor eenige honderden zou door op je stoel te zitten en ja mama- kunnen verkoopen; als ik het eerst te zeggen. Hij zei, dat je er iets voor schoonmaakte en een beetje oplapte, dóén moest om onafhankelijk te worden zat er nog wel meer in. En ook zag ik en dat ik er niets mee op zou schieten er de noodzaak niet van in, de onge- als hij me geld gaf. Onafhankelijkheid lukkige- bezitters van dezen kunstschat zit in je ziel en niet in je beurs, zei iets van mijn emotie te laten merken, hij Ik rookte dus en zweeg. „Daar herken ik oom Jurriaan in," Bernhard, die de meest zakelijke was, knikte ik. vroeg: „Wat raadt u ons aan?" Vervolg op blz. 22 PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. 1.62% per kwartaal of 0.12% per week. Franco per post .f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM, Nassaulaan 51, Telef. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM Singel 263, Telef. Int. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Statenslngel 179b, Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Telef. Int. 111666, Giro nr. 43141. UTRECHT Blltstraat 142, Telef. Int. 13473, Giro nr. 149597. ENSCHEDE, Oldenzaalschestraat 56.' Telef. Int. 2188. Giro nr. 383773. ARNHEM, Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825, Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27, Telef. Int. 4286, Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Statlonsstr. 20, Telef. Int. 5851, Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstraat 5, Telef. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Ruime taille, klokkende rokjes, kortom vlotte modellen, welke het zoo goed doen in mat-crêpe of een gebloemd zomerstofje. Vlotte modellen, welke ook gemakkelijk zélf te maken zijn. In de maten 40-42-44-46 leveren wij U het Knippatroon a 15 cent (afgehaald aan onze bureau's). In geval van toezending per post 5 cent extra voor portokosten. Hesietlingen kunnen geschieden hij Uw agent. Uw bezorger of Jen boekhandel: door giro storting op no. 293631 door toezending ran het bedrag per postwissel of in postzegels aan Patronenkant. Panora, Nassauplein 1, Haarlem „Kijk eens jongenwat je van je oom krijgt voor je verjaardag een FIETS Kom Bets, kijk niet zoo be nauwd, als die jong ener afvalt „Dat is het niet, hij hoest direct zoo en juist bij het fietsen vat zoo'n jongen kou." „Dan krijgt Piet nog wat van mij een doos Wybertjes. Wybert-tabletten voorkomen hoest en heeschheid." Alleen in origineele blauwe doozen a 25, 35 en 60 cent.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 19