EEN DRI/VENDE FABRIEK „krab Louis", zegt hij. Maar de J apanschekrabben voldoen aan al deze eischen. Nie mand weet dit beter dan de fabrieksleider, die er zijn reputatie mee op het spel zet. Het grootste gedeelte van den wereldvoorraad aan krabben voor den inmaak wordt gevangen in de koude wateren in de buurt van Sachalin en Kamschatka, door Japansclie visschers. Tegen April, wanneer het krabben-seizoen aanbreekt, trekt men er met de drij vende fabrieken op uit. Samen telt de visschersvloot wel een vierhonderd koppen. De krabben een bijzon der groote soort, zooals uit de foto's wel blijkt worden Een der negen schepen, die zich bezighouden met de krabben-visscherij in de noordelijke wateren. Krabben in blik zijn 'n lekkernij welke over de geheele wereld bekend ia. Een speciale industrie ontstond in Japan om in de be hoefte hieraan te voorzien. Men vangt de krabben in de Japansche wateren en blikt ze in op zee. Van dezen bijzonderen tak van nijverheid verhaalt het geïllustreerde artikel op deze bladzijden. Ieder moederschip voert tien kleine visschersbooten mee, gemotoriseerde vang-bootjes", (li de netten uitwerpen en de vangst ophalen. De „taraba"-krabben leven in de diepe walen kust van Saghalin en Hokkaido. y oor fijnproevers is „sla met krabbenpootjes Louis" een bijzondere lekkernij. Men vindt ze vermeld op de hotelmenu's van Singapore tot Londen. Wat is er smakelijker op warme zomerscke dagen dan een bordje met vlee- zige krabbenpootjes op malsehe slablaadjes opgediend Bij den slechtsten eter zou het den eetlust opwekken Toch is een echte fijn proever op dit gebied niet zoo gemakkelijk tevreden te stellen, want, als het vleesch niet stevig en van gelijke maat is, en niet een lichtroode kleur heeft, dan is het geen Een groote taraba-krab heeft soms een spreid- wijdte van negentig centimeter en weegt van tien tot vijftien pond. Gemakkelijk uit de netten te ontwarren zijn de veelvoeters ook al niet. nog op zee in de blikken ingemaakt. Tot September toe is men hiermee op het moederschip zonder ophouden bezig. Men schat de jaarlijksche productie aan bussen van deze firma alleen op tweehonderdduizend, met een waarde van elf millioen yen. Ze bedraagt de helft van het totaal aantal krabben in Japan gevangen, en waarvan 85% voor export bestemd is. Deze visscherijen in de noordelijke .zeeën als: de Beringzee, Als de visschers geluk hebben, is het uitgezette net in drie dagen vol: in het andere geval kan men er wel vijf dagen over doen, eer men van een goede vangst kan spreken. Elke boot is met acht a tien visschers bemand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 4