€-T' fi •-'-fx. jy^i-TSTH \^Tr >.X? V Een vangbool keert met rijken buit beladen naar het moederschip terug. de Ochotsk-zee en de noordelijke Japansehe wateren zijn bijna even oud als het Japansehe volk zelf. Ofschoon men krabben en zalm reeds in blikken inmaakte in 1879, zijn deze drijvende inmaakfabrie- ken toch van meer recenten datum. In 1907 begon de handel er in te floreeren, en de steeds groeiende vraag noopte de visschers steeds verder te zoeken naar goede vangplaatsen. Doch hoe verder men kwam, hoe moeilijker het werd de gevangen dieren te conserveeren voor het inblikken. Totdat men op de gedachte kwam, dat inblikken eenvoudig aan boord te doen en de bussen aan boord dicht te sol- deeren. Verscher kan het immers al niet! En zoo snel groeide de exporthandel, dat men zich genoodzaakt zag, de markt en de productie te be perken en te controleeren. Zonder deze maatregelen zou de krabben- en zalmvoorraad in de noordelijke vi8chgronden al spoedig uitgeput raken. Een en ander had tevens tot gevolg, dat de ingeblikte krab ben uit de Japansehe wateren afkomstig steeds Als een paar vang- booten kort achter een binnenkomen, ligt het dek van het moederschip spoedig rol met de nieuwe vangst. Voor het vullen van honderd halfponds-blikken zijn ongeveer vijftig krabben noodig van middelmatige grootte. De gekookte dieren moeten nog heel wat bewerkin gen ondergaan, vooraleer de rappe meisjeshanden ze in de blikken kunnen doen, na ze nauwkeurig te hebben afgewogen. De steriliseer-ketel, waarin de reeds dichtgesoldeerde bussen een laatste kookbeurt ondergaan, zoodat een goede conserveering gewaarborgd is. beantwoorden aan de hoogst te stellen eischen. V oor nadere bijzonderheden mogen we onze lezers intusschen wel verwyzen naar de onderschrif ten der illustraties. Een voorraad kisten met aan boord gerfed gemaakte blikken. Elke week neemt een bevoorradingsschip den verschen aanmaak mee naar de opslagplaatsen in de Japansehe havenplaatsen, vanwaar ze verder over de geheele wereld worden ver zonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 5