BRIEVEN VAN DEN DRÉ I Dré voelt het nieuwe jaargetijde, den herfst, reeds geleidelijk na deren. Hij ziet het aan de „kastanjen die al gebronsd staan en waarvan nou en dan 't zware blad als 'nen dooien veugel mee gespreide wieken teugen den grond smakt". Hij ziet 't aan ,,'nen enkelen herfstdraad, die in de zon schicht", hij voelt het aan de kille nevels, die soms hangen over het zomeravondland. 't Is of onze Dré er wijsgeerig van wordt. Hij gaat filosofeeren over den arbeid, die op zichzelf zoo schoon is en waarna men zoo heerlijk slaapt als 'n moe gespeeld kind. Men moet méér naar dien gouden arbeid zien dan naar de zilveren winst, zoo besluit Dré. Men versta den Dré hier goedAr beid dient behoorlijk beloond te worden, winstbejag echter valt af te keuren. ULVENHOUT, Oogstmaand 1940. Amico, Zachtekes ritselt 't nuuwe tij al over de wegels. Zon- geele blaaikes dwerlen uit de welige boomkruinen deur de loeht, flierend over d' èèrde. Ze haken vast in de donkere hagen rondom de bonte, bloeiende veurhovekes langs den keiweg. De kastanjen staan ge bronsd alnou en dan smakt 't zware blad als 'nen dooien veugel mee gespreide wieken teugen den grond. 'Nen enkelen herfstdraad schicht al in de rossere zon; kille nevels daauwen over den zomeravond. Langzaam komt 't nuuwe tij aangedreven langs 't zwirrelend zwerk, dat woe liger veurbij den hemel jaagt. Staag komt 't gezegen over de bronzende lommerdreven in 't bosch; over de geelende velden, mee vezelend gerucht deur 't rijpe koren. 't Nuuwe tij 't brandt z'n avondlicht in de kerkramen, die vlammen lijk zonnevuur in den stillen avond op 't land. Ja 'n nuuw schoon tij huivert al schuchter over den buiten, 'k Zie 't altij geren komen! Want daar zijn gin schoondere maanden dan die van den nazomer, van den saffranen herfst, die nou al, mee zoo'n enkel kantelend blaaike komt gevlinderd lijk 'n flierende goudkapel deur de zon- deurzeefde dreef. Daar is gin schoonder tij dan deus, dat binnen gevaren komt op pèèrse en gouwen avondlochten, die glanzen over 't kleurend geboomt, waaruit de werlende goudkapellen flieren, glijend en dansend, op 't pittige windeke, waarop de late zomerzon heur stofgoud strooit. Ik weet nie sjecuur of 't op 'n ander zoo is, maar wiel weet ik't herfsttij is zoo eigen mee den Brabantschen buiten. Als hier den gouwen wemel van 't rosse zonne licht den buiten overstuift bont van licht in z'n donkere bosschen en witte, mulle zandwegels; gloeiend van kleur in zijnen pèèrsen glorie van de bloeiende hei en in zijn blonde korenvelden; rijk van stemming in zijn kathedrale dreven en leutige dorpkes als hier den amberen wemel van 't tintelend zonnetij den buiten overstuift, dan zijn onze contreien van 'n eigen schoonheid, die 'k overal elders mis. En als 't de zwadderende, lage regenlochten zijn, die dicht over de boomtoppen zwieren zuiveren waterpèèrls in de donkere bosschen flonkeren lijk druppen uit den dag; den boschpias blank te spiege len staat in den stillen donker, dik om te snijenden dreinenden dag over de wije, verzopen akkers kwijnt in den weemoed van 'nen Allerzielen ook dan zijn onze contreien van 'n eigen schoonheid, waar buiten ik nie leven kan, maar die 'k overal elders mis. Ja 'n nuuw, schoon tij huivert al schuchter over den buiten. Ik proef 't uit den zilten westen wind. En ik voel dat, als de klamme avonden plak ken aan m'n vel. En ik ruuk 't uit de geuren van den boschbojem, waarin 't vroegrijpe blad lee te vergaan. En 'k hoor 't uit de stilte, want de meeste veugeltjes zijn al van zang af; den koekoek roept ènders zijnen echo deur 't krakensstille bosch. Krakensstil, ja, als 't rooi eikenblad deur den kruin omlaag ritselt; als dooi hout uit 't geboomte valt; eekers langs de stammen kretsen. Zóó voel 'k 't nuuwe tij over m n zielement daauwen lijk den avond over 't gewas, wiens okseltjes gaan volstaan mee 't kostelijk koele sap dat van den hemel waait. Maar genogt. Daar is veur droomen, smorend peinzen nog ginnen tijd. Daar staat nog zooiets te wachten! Den graanoogst! Den rog heb 'k binnen. Den stoppelakker zijn ze aan 't ploegen, die mot rap worden ingezaaid veur den groenmest. Zoo draait ons bedrijf mee den gank van 't jaar trouw mee, zoo sjecuur als onze trouwe stèèrtklok, waarop zon en maan, uren en maanden zoo volgzaam en persies meedraaien in de wisselingen van de groote schepping. Gods horloge, dat j onberispelijke mekaniek van zonnestelsels, eb-en-vloed, jaargetijen en de dingen waarvan wij nog heelegadr gin besef hebben j Maar zoo, wil ik zeggen, t brengen de tijen eigens onzen arbeid mee, waarnaar wij nooit hoeven te zoeken! Da's 'nen zegen ainpart in't menschenleven! O.L.H. 1 eigens brengt ons 't werk thuis; aan ons om er, mee zweet en goeien zurg, van te maken wat er van te ma- ken is. Hah! Den boerenstiel is iets schoons! Als ge zoo doende zijt in den stillen akker, klaauwende op den goeien èèrde naar de kustelijke vrucht van oewen arbeid; en den zwarten grond koekt aan oew knuis ten, klontert aan oew armen; ge den warmen èèrde- geur diep in oew longen zuigt, terwijl 'n zacht zomer- windeke kitsig deur oewen stoppelbaard kroezelt; den rijpen geur van 't koren over oewen akker waait, dan vóélt ge, dat den Grooten Werkmeester dichten- bije is. 't Is dan, dat ge mee de akkervruchten in oew moeibevende handen, zwart als den èèrde, efkes oew oogen toeknijpt en, mee de knieën in den zacliten akker, dankt, stillekes dankt. Dankt veur 't leven, veur den zwaren arbeid, veur den zegen op oew stukske eerde, waarop ge rentmeesteren raeugt om er eenmaal misschien den hemel mee te mogen verdie nen! Zóó den arbeid verstaan, is ie 'n bron van helder- pèèrlend leven, dat ge peilen kunt tot op den diepen bojem. En daar is gin grooter vreugd, dan 't leven begrijpen; zoogoed als er gin ellendiger leed is dan den zenuwvretenden twij fel aan den grond van oew eigen bestaan, aan heel de waereld. Da's 't leed van veul menschen, die hunnen tijd nie verstaan. Hah! den boerenstiel is 'nen schoonen stiel. Maar ge mot me daar mee nie te eng verstaan. Onzen mulder, die mijn koren vermaalt den Fielp, die er dan brood van bakt, ook deus goeie kwie- bussen hebben evengoed huilie taak van God en veur den evennoste. Eiken arbeid, eerlijk als goud gedaan, schenkt die oogenblikken, dat ge, mee de vruchten van dieën arbeid in oew moeibevende handen, efkes d'oogen toe doet. Als ik wel 'ns op den meu- len was, daar t' ende ons dorp, en ik zag over de stille, zonbeschenen velden rondomme; 'k zag gunder- wijd het pluimend koren gegarfd staan in rijen en rijen en nog weer rijen op den geelen stoppelakker, die wijd verloren liep in 'nen witten glorie van zongewe- mel, reikende tot den strak - ken zomerhemel; 'k zag gunderwijd m'n runders tot Een tafereeltje uit 't zuiden. Schaapjes rond t Christus- den buik in de koele Mark staan'k zag den mulder zijn blanke duiven daar veur me uit zweven teugen 't hemelblaauw; en ik hoorde boven me 't gekraak van den zwaren wieken-as, 't geklepper van de wiek- zeilen deur de zomermiddagstilte; 'k zag daar wijerop onzen ranken kerktoren blinken in den witten zonne- gloei; en ik rook den zacliten moutgeur van den kus- telijken blom hier gemalen, dan kwam, over de fluis tering van 't stille zonneland rond den knersenden meulen, weer den Grooten Werkmeester diclitenbije en 't windeke mokte m'n oogen nat. Ook hier. Bij den mulder die daar zwijgend de leer afgong, onder 'nen zak mee honderd kilo terweblom Ik wil maar zeggenallen arbeid, mits eerlijk als goud, is zoo schoon als den boerenstiel. Eerlijk als goud! Da's den arbeid waarnaar den Grooten Werkmeester soms komt zien. Da s den arbeid, waarop ge zoo lekker slaapt als 'n moei- gespuld kind. Lijk 'n blom, die mee den zonsonder- gank heuren kelk toedoet. Laten we eerlijk zijn: daar wordt weinig arbeid- eerlijk-als-goud gedaan. En toch wierd meer gezien naar den gouwen aard van zulken arbeid eigens en minder naar de zilveren winst, den mensch kréég dan, waar ie zoo amechtig achter hijgt: Geluk! En wie 't nie gelooft nou, die doet zijnen arbeid dan maar oneerlijk en werkt z'n eigen ten ende in de hel. Maar beter kan ie 'ns gaan afzien 't rijpe landschap van deus tij, in de zon-overgoten stilte, daar onder den blaauwen zomerhemel, waarin 'nen zwerm blanke duinen wiekt naar den blinkenden kerktoren. En dan den mulder helpen mee de zakken blom van honderd kilo, dieën overdaad van kustelijk voedsel, gegroeid in 't stille landschap rond den meulen, wiens malende wieken schaduwen en schaduwen, den lieelen zomer deur, over 't rijpend koren Mee deuzen raad schei 'k er af. 'k Gaai den rog- akker ploegen. Ge wit: druk tij! Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRÉ.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20