OVERAL LICHT EN TOCH VERDUISTERD Uit ons menu Wat VERDUISTEREN ZONDER ZORG zullen we eten 29 later een stuk karton geschoven, dat dus eveneens 10 cm breed is en 51 cm lang. De klepjes worden ook afgewerkt; zij blijven aan den onderkant open. Alleen het chintz en het flanel worden aan het eigenlijke sachet vastgestikt. Later kan dan de voering overhands tegen worden gezoomd. De vier reepjes chintz stikken we op den verkeer den kant dicht, keeren ze om en stikken ze vervol gens in het midden twee keer door, z<55 dat er een Wij moeten verduisteren en 't is ons eigen belang, dit zoo goed mogelijk te doen. Zij 't na veel waarschuwingen, tóch schijnt iederthans wel tot deze overtuiging te zijn gekomen en in 't algemeen zijn dan ook de woonkamers en de keukens, kortom de vertrekken, waarin wij 's avonds verkeeren, behoorlijk verduisterd. Wat echter de slaapkamers betreft zijn velen van de gedachte uitgegaan: „Ik steek in de slaapkamer geen licht aan, dan behoeven de vensters niet lichtdicht afgesloten te worden". Inderdaad is dit een oplossing. zoolang er niets gebeurt. Is dit wél het geval, dan zullen de lucifers, die wij gereed hebben liggen of de zaklantaarn natuurlijk niet voldoende zijn; in nood of paniek wordt niet aan het verbod gedacht, het licht wordt opgedraaid en de noodlottigste gebeurtenissen kunnen daarvan het gevolg zijn. Het verdient daarom aanbeveling vooral kin derslaapkamers zoodanig in te richten, dat u niet, doch evenmin een zenuwachtig kind, met de voor schriften in botsing kunt komen. Wanneer een kind gewend is aan een nachtlichtje, neem hem dit niet af, zoolang de kans bestaat, dat er 's nachts iets bijzonders gebeurt. Vervang, als u electriciteit gebruikt, de lamp liever door een fitting-transforma- tortje. Dit is een apparaatje, bestaande uit 'n kleinen transformator, voorzien van een normale schroef draadfitting, zooals elke gloeilamp er één bezit, terwijl aan den anderen kant een kleine fitting voor een fiets of zaklantaarnlampje is gemaakt. De electrische stroom wordt van 110 of 220 volt ge transformeerd tot 6 volt, zoodat het fietslampje zonder reflector of lens natuurlijk en bij voorkeur nog blauw gekleurd zonder verdere afdekking branden kan en kan blijven branden. Voor de kosten behoeft dit niet gelaten te worden, omdat met zoo'n trans formator het lampje meer dan honderd uren branden kan voor één enkelen cent. Buitendien is het niet noodig bij het aanleggen de hulp van een electrioien in te roepen, omdat het apparaatje in elke gewone lampfitting kan worden gedraaid en zoowel in horizontale en verticale als in elke schuine richting gelijk functionneert. De transformator zelf is niet duur; voor een gulden ongeveer kunt u er een van prima Nederlandsch fabrikaat in eiken electriciteits- winkel koopen. Hiermede echter mag u niet volstaan, zeker niet wanneer een wit lampje gebruikt wordt. Als de nacht pikdonker is en het venster groot of wanneer het lichtornament dicht bij het raam hangt, straalt het licht, hoe klein ook, tóch nog naar buiten uit, zooals zelfs een aangestreken lucifer of een flink brandende sigaar ook doet. Dit bezwaar kunt u ondervangen door een strook verduisteringspapier van het plafond omlaag te laten hangen, precies naast de lamp in de richting van het raam. Is de kamer breed of zijn er in twee wanden vensters, dan hangt u de strook in rechthoekvorm met den hoek of de vouw van het papier ongeveer naar het midden tusschen de twee vensters gericht. Deze strook verduisteringspapier kan met punaises aan het plafond bevestigd worden en behoeft niet lager te hangen dan ongeveer een handbreedte onder het verlichtingsornament. Het resultaat is, dat geen sikkepitje licht naar buiten uitstraalt, terwijl de kinderen toch hun nachtlampje niet behoeven te elastiekje kan worden gehaald van 10 cm lengte. Ze worden op regelmatige afstanden van elkaar aan het sachet bevestigd (plm. 8 cm tusschenruimte). Het beste kunnen we dit doen nadat we het karton in 't sachet geschoven hebben en dit keurig hebben vastgestikt, d.w.z. van A naar B en van C naar D. Als dan de voering van 't klepje nog is vastgenaaid, is ons sachet klaar. Veel succes! stooten kunt met een pijltje of een driehoek van lichtgevend papier. Het nachtslot, de sleutels, scliuifknippen kunnen gemakkelijker gevonden worden, wanneer zij door een pijltje of strookje van dit papier gemerkt worden. De sloten van een kast, de telefoon, de plaats waar 'n brandbluschap- paraat hangt of de slang geborgen is, die op een kraan geschoven als eerste hulp bij brand kan dienen, kunnen op dezelfde wijze gemerkt worden. Kort en goed, zorg er voor, dat u in alle ruimten van uw huis en alle gangen zulke maatregelen neemt, dat u met uw kinderen, óók in angsttoestand, óók wanneer een kleine paniek dreigt, in het donker den weg kunt vinden. Zelfs in de zwartste duisternis, bijvoorbeeld wanneer de electriciteitstoevoer ge stoord is. Want met déze mogelijkheid moeten wij óók rekening houden. J.P.S. missen, zoodat zij zich, wanneer er iets gebeuren mocht, niet onrustig voelen. Behalve in de slaapkamers, dient u te zorgen, dat ook in de rest van het huis de weg zonder moeite te vinden is, natuurlijk eveneens zonder een licht te ontsteken. Natuurlijk is het niet moeilijk elke overtreding der verduisteringsvoorschriften onmogelijk te maken; u verduistert uw huis, laten we zeggen, potdicht en de zaak is gezond. Inderdaad in theorie, de practijk is echter anders. De kosten van luiken, papierramen, lichtdichte gordijnen zijn voor een groot huis dikwijls zóó hoog, dat de uitgave voor velen onmoge lijk is. Een hulpmiddel, dat den laatsten tijd meer op den voorgrond treedt, doch dat slechts weinigen met dit doel gebruiken, is lichtgevende verf. De kosten daarvan zijn gering en dat lichtgevende verf geen licht uitstraalt staat onweerlegbaar vast. De toepassing is heel eenvoudig. Begin met u rekenschap ervan te geven, dat papier met licht gevende verf bestreken overdag zelfs niet den gloed van een gloeienden spijker uitstraalt, 's Avonds daarentegen, als het donker is en onze oogen aan de duisternis gewend zijn, ziet u de verf als heldere plekken opgloeien. Daarvan kunt u gebruik maken. Bestrijk een vel met lichtgevende verf of koop aldus geprepareerd papier, knip daarvan aardige figuren, sterren, pijlen of zelfs sprookjesvoorstellingen en plak deze in de kinderkamer op het plafond of op den muur. Zelfs overdag kan dit een aardig gezicht zijn en 's nachts zal elk figuur een lichtvlek vormen, sterk genoeg om u erbij te oriënteeren. Een kind, dat wakker schrikt en niet in de zwarte duisternis staart, doch de kamer door deze plekken in een zachten, warmen gloed gehuld ziet, zal geen angst voelen en zeker en dat is 't juist waarvoor wij moeten vreezen niet gaan schreien, vader of moeder zoeken, de ouderen in den weg loopen, in elk geval niet er toe bijdragen een kleine paniek te veroorzaken of te vergrooten. Gebruik verder stukjes papier met lichtgevende verf als wegwijzers door geheel uw huis. Plak pijltjes bij de kapstokken en op doozen en koffers, die u gereed heeft staan om mee te nemen, knip ringetjes van dit papier en plak deze rond sleutelgaten, bij den deurknop, grendels, de bel en op tal van andere plaat sen, die u in het donker met spoed moet kunnen vinden en vergeet vooral niet de eerste en laatste treden van de trappen met 'n strook lichtgevend papier te onderscheiden. Een struikelend kind of een duw in een kinderrug op een trap kan in nood gevallen de verschrikke lijkste gevolgen na zich sleepen. Maak aan het be gin van de leuning, bij het trektouw of den knop van den opener een pijl of cirkel van dit papier. Voorzie voorwerpen waar aan u zich 's nachts GEVULDE KOMKOMMERS (4 PERSONEN) 3 middelmatig groote komkommers, 150 g ge raspte kaas, 1 ui, 4 koude gekookte aardappelen, een scheutje melk, zout, peper, wat tomatenpuree of 1 tomaat, 2 eetlepels boter. Schil de komkommers, snijd ze in de lengte door en verwijder het zaad. Snijd ze vervolgens in stukken van ongeveer 10 cm lengte en kook deze in water met zout groo- tendeels gaar. Wrijf voor het vulsel de aardappelen fijn. Snipper den ui en fruit hem in de helft van de boter lichtbruin. Voeg er de tomatenpuree of de in stukjes gesneden tomaat bij en laat dit samen nog even fruiten. Voeg dit mengsel bij de fijnge maakte aardappelen. Giet er wat melk bij en 100 g van de geraspte kaas. Maak de massa met zout en peper op smaak. Roer er daarna de fijngehakte pe terselie door. Vul met dit mengsel de komkommers, die op een vergiet zijn uitgelekt. Strooi op het vulsel een mengsel van paneermeel en kaas. Giet er wat gesmolten boter op. Zet de komkommers in een vuurvast schoteltje, waarin een bodempje water is gegoten en waarin hier en daar een kluitje boter is gelegd. Laat er in een warmen oven een bruin korstje op komen. PIKANT GEHAKT (van restjes vleesch) (4 PERSONEN) 300 g restjes vleesch, 100 g vet spek, een mes puntje kerrie, 1 sjalotje, zout, 30 g boter, paneer meel. Hak of maal het vleesch fijn met het spek en meng het goed door elkaar. Snipper het sjalotje fijn en meng het met het zout en de kerrie door het vleesch. Vorm van het mengsel balletjes en rol ze door paneermeel. Laat de boter bruineeren en bak hierin het vleesch aan alle kanten bruin. Voeg een scheutje water bij de jus en laat het gehakt nog even stoven. Bind de jus desverkiezende met wat aangemengde maizena of met aardappelmeel. Zondag: Maandag Bloemkoolsoep. Rollade. Snijboonen. Aardappelen. Koud vleesch. Andijvie. Aardappelen. Pannekoek van be schuiten. Groentesoep van rauwe groenten. Pikant gehakt. Worteltjes. Aardappelen. Woensdag: Gevulde komkommers. Aardappelen. Maïzenapudding. Donderdag: Krabbetjes. Roodekool. Aardappelen. Griesmeelpap. Vrijdag: Magere spinaziesoep. Omelet met aardap pelen. Sla. Zaterdag: Gebakken spek. Capucijners. Aardappelen. Fruit.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 29