SCHOKLAND geeft zijn, geheimen prijs g Aan <1 oii vooravond o DOOR FRED. THOMAS jAÊMriEioaao Nooroeroam 3o5T£wWEsr. &CHf._lO'N<iS4i EHS6H t MM El-O» AO -1 IOOÊl«WO*T >r+totjE*«Vi/«T WlOEROoyRT ^2u'Ofc«r3 :Kerk De zuidelijke terp in Schoklandwelke de kerkruïne en de eeuwenoude begraafplaats van Ens bevatmet de verlaten en inmiddels afgebroken lichtwachterswo n ing. Het aardigste plekje op Schokland is Ens of Middelbuurt met het uit 1834 dateerende Protestantsche kerkje en de aangebouwde pastorie in een krans van iepen. alleende branding in het westen, de wind, die streek door het bruine riet. Sterk herinner ik mij de avonden op de zuid punt met de vreemde ont roering van het late uur, het luisteren naar een ver geruchten de verlatenheid, die stem kreeg in den loomen klop der golven aan de westelijke palen: aan gevreten, half verteerde palen, gedrochtelijk hun silhouetten in den mane glans. Er hing een reuk van vochtig riet, die zich mengde met wierig-zilten geur van het water. Van geslacht op geslacht zijn de visschers van de Zuiderzee die zuidpunt van Schokland „de Kerk" blijven noemen. En inder daad verhief zich hier tol het midden der vorige eeuw de ruïne van een mid - deleeuwsch godhuis. Het was de kerk van Ens, het oude Enesc of Enedsae, waarvan de kronieken ge wagen. Een vrome legende verhaalt, dat eens drie zusters drie kerken sticht ten, welke op gelijken afstand in één lijn gebouwd werden en wel te IJsel- muiden, Ens en Nagele. Laatstgenoemd middel- eeuwsch kerkdorp werd bij een der groote stormvloe den, die de Zuiderzee haar aanzien gaven, door het water verzwolgen. Nog wijzen de visschers tus- schen Urk en Schokland de plaats, waar deze neder zetting heeft gelegen. Zij noemen er de zee „Het Kerkhof" en mijden de plek, om hun netten niet te scheuren aan bouwvallen of grafzerken, die liier ooit verzonken. En zij fluisteren u toe, hoe zij in stormwilde nachten door het loeien van den wind en het druischen der golven heen, de klokken van Nagele hoorden luiden, diep uit de golven. Het is een feit, dat de kerk van IJselmuiden, oor spronkelijk een katholieke kerk dateereud uit de veertiende eeuw, welke bij de reformatie tot den protestantschen eeredienst overging, in haar bouw stijl overeenkomst vertoont met de kerk van Ens, die op de zuidpunt w.n het eiland stond en waarvan afbeeldingen bewaard zijn gebleven. Ook deze go tische kerk dateert uit de veertiende eeuw; de aan gebouwde torenromp was echter romaansch en wettigt het vermoeden, dat onder de fundamenten der ruïne nog de resten van een oudere, romaansche Het eiland Schokland met de in 1859 ont ruimde woonbuurten Emmeloord en Ens of Middelbuurt. De Zu\- derbuurt werd reeds eerder geamoveerd). Geheel in het zuiden de Oude Kerk. Aan den vooravond van zijn ondergang geeft Schokland zijn geheimen prijs. De wetenschap, die zich nimmer veel van het ver laten lapje grond daarginds in de oude Zuiderzee heeft aangetrokken, haast zich thans om vóór het nade rend einde de schade van tachtig jaar, die sinds de ontruiming van het eiland verliepen, in te halen. Want in dat smalle, drassige landje, welks dagen met het vorderen van het werk aan den noord-oostpolder dijk zijn geteld, rust het gebeente van een bevolking, in den loop der eeuwen nagenoeg homogeen ge bleven, welke geldt als de vrije, zuivere representante der vroegere bewoners van Nederland. Zoo worden thans opgravingen verricht op een der merkwaardig ste plekjes binnen onze grenzen: de zuidpunt van Schokland, historischen grond, waarvan de gescliie- Nog leven de laatste geboren Schokkers, doch zij sterven snel uit. Hiernnaast Louwe Botter uit Kampen, die als 11-jarige jongen bij de ont ruiming het eiland verliet en onlangs op 92-jarigen leeftijd overleed. Ook Volendam is zijn laat ste, op Schokland geboren ingezetene kwijt: Teuntje Bien stierf dit jaar op 94- jarigen leeftijd. Zij kon zich haar jeugd op Schokland nog zeer goed heugen. O (KMHMMKKHHHHHMKHKHMHMKMMMMHHW denis terugreikt tot ver in de middeleouwen, geheim zinnig oord tevens, omwe ven van sagen en legenden. Wie ooit, toen de zee nog open was, dicht langs Schokland voer, of ook, waar overigens weinig gelegenheid toe was, er voet aan wal zette, zal geen grootschen indruk van dat verlaten landje hebben opgedaan. Vijf kwartier gaans van noord tot zuid was het lang; van breedte kon men nauwelijks spreken. Een lage dijk van basalt omringde gras- en rietland, hier en daar moerassig, met blinkende lagunen in het westen. In het noorden Emmeloord, de haven, met een paar huigjes, waarin de haven meester en de beheerder van het P.T.T.-kantoor, tevens directeur van den vischafslag woonden. In het midden Ens of Middelbuurt, op zich wel geestig met het oude kerkje, welks kleine klokketoren uit de kruinen der omringende iepen stakhet geheele erf door een hooge paalwering als een zeebenting om sloten. Eén gezin hield hier verblijf, dat van den kantouuier van Rijkswater staat, huizend in de ruime pastorie, tegen het kerkje aangebouwd. Het minst sprak de zuid punt tot de verbeelding. Dat was maar een glooiing van basalt, waar golven kruivend op braken. Daar bovenuit een terp, weer basalt, rondom een schoei ing van palen. De vuur toren stond er met een huisje, deur vernageld, de vensters met luiken ge dicht. Men kon den vuur toren beklimmen en boven op den omgang ge nieten van het uitzicht wijd rondom, over het lange, smalle eiland, omspoeld door de zee, Urk in het wester, en dichtbij de Ketelmond en de kust van Overijsel. Verder scheen er niets te beleven. Maar anders werd dit alles, wanneer men iets meer wist van Schokland en zijn verleden, als men de sfeer leerde proeven, die er hing om die oogen- schijnlijk nuchtere en verloren wereld. Dan ging er een heel merkwaardige bekoring uit van dat landje, dat toch niet méér was dan riet en gras, basalt en palen in den blinkenden greep van de zee. Geheim zinnig leven woonde daar in die eenzaamheid. Er was iets, dat rook naar de eerste dingen. Oord van volkomen vrede, dat zich had losgemaakt van een ijdele wereld, paradijselijke rust, die niet ineer werd gestoord, waar de natuur haar stem verhief en zij

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2