De Erasmiisflat te Rotterdam Als door een wonder bleef zij staan: Het fraaie Erasmus- flatgebouw, een der bouwwerken op den Rotterdamschen Cool- singel, die ongerept bleven. Rechts het Erasmus-restaurant met terras, daaronder is een reisbureau gevestigd. Hoog en eenzaam, nog fonkelend van nieuwheid, rijst op den Coolsingel te Rotterdam het typische, vijfenveertig meter hooge gebouw, dat men den naam gaf van: Erasmusflat, naar den grooten Rotterdamschen humanist, die wereld beroemd werd. Het mag een klaar wonder heeten, dat dit ranke gebouw, te midden der teisterende woelingeu, ongerept bleef staan! Allen, die er voorbijgaan, kijken even op naar den ranken reus, naar dit merkwaardige bouwwerk van den grooten bouwmeester Dudok, die ook den thans verganen Bijenkorf schiep en niet te vergeten het raadhuis te Hilversum. Architect Dudok brengt steeds een hoogst sierlijken bouw tot. stand, dien men haast beweeglijk zou kunnen noemen, in tegenstelling mek het zwaar monumentale en massieve. Ook de flat aan den Coolsingel, of liever op 't Calandplein, heeft het charmante van bouwstijl, dat het oog sterk bekoort. Er rezen vele flats in Nederland. Dit hooge gebouw, met ziin twaalf étages, heeft echter zijn zeer eigen karakter, het heeft iets gaafs, iets schoons en edels, dat elders niet. zoo krachtig op den voorgrond treedt. En dit gave en zuivere bouwwerk staat daar wel te midden van veel sombers, doch als een heraut in steen van een betere toekomst en een schoons nieuwe stad. In Januari 1939 begon de firma Van Eesteren met den bouw, die gereed kwam nog vóór den oorlog. Een record- prestatie mag dit ongetwijfeld genoemd worden van vluggen en goeden arbeid, vooral ook den strengen winter in aanmerking nemend. Toen kwam de oorlog, die woedde ook om het hooge huis, dat wonder boven wonder staan bleef.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2