BRIEVEN VAN DEN DRÉ 20 UL VENHOUT, 5 September 1940 Amico, £ens was den Dré 'n kerel als een boom en bevocht een stier. Dat Augustus, oogstmaand, was 'n druk tij op den hof. Maar 't graan is binnen, 't Is nou ploegen. De stoppelakkers worden rap omgegooid en overnuuw bemest, 't Weiland ingezaaid, wrant. veul kale plekken vragen daarom. Zwaar werk, dat van den jdoeg. Maar dat pakt Dré III vast. Deuzen steuvigen goffert wit alde zware karweien zijn hum! Hah, 't is zoo'nen kearel gewor den. Mager is ie op den oogenblik als 'n talhout, want 't.leste greintje vet zwit ie weg. Maar brééd is ie geworden. Schouders, amico! Daar is 'nen tijd gewist, da'k 'nen kwajen stier bij de hoorns vatte en 'm den kop krakend om draaide. Den beest had te kiezen: den nek breken, of ter èèrde! 't Gong hard teugen hard. Nog voel ik, als 'k er om denk, zijnen heeten asem uit de gesperde neusgaten sissen langs m'n bloote borst. Zie 'k de woede in zijn bloed-beloopen oogen. Hoor ik 't slaan van zijnen stèèrt teugen de trillende flanken. Ja, ik voel dan nog de „electrieke" snukken in m'n ermen van 't schokken van zijn polsdikke nekspieren, 'k Voelde me wit. 't Was leven of dood! Eronder móést ie! En hij góng. Man! Nog zie 'k 'm daar liggen, hijgend iil de wei. Nog zie 'k de verslagenheid in de trieste, glazige oogballen, 'k Beleef 't zóó scherp, da'k zijn eene oog nog knippen zie, omdat 'n wesp op den rooien lidrand vloog. Stralen zweet siepelden over m'nen kop, langs m'n ooren, achter langs m'nen nek. M'n ermen, slap als natte touwen, hongen zwaar en moei langs m'nen romp. M'n beenen beefden. Maar.... den stier was geslagen. Ginnen gelukkiger oogenblik had ik van m'n leven gekend! Ik kost jubelen, maar m'nen asem was op. Ik kost springen, maar m'n beenen hadden gin kracht meer. Ik kost.... ik kost niks anders doen dan m'nen zakdoek vatten en m'n eigen op- Idrogen. Dan den beest halsteren mee 'nen blok en 'nen ketting. En als dat gebeurd was, dan kwam m'n yader naar me toe. Zijnen knuist kneep in m'nen schouwer; zijn doffe, trotsche oogen keken in m'n ziel. En schor sprak ie: „Ga naar moe der, jongen, en zeg 'r, dat ge twee borrels mot hebben. Rust 'n uur." Van geluk had ik kunnen sim men. 't Zweet wierd koud op m'nen rug. M'nen mond beefde, 'k Z weeg, draaide me om, liet vader staan. Gong naar moeder. „Wa-d-is-t-er gebeurd, Dré?" vroeg ze angstig. „Niks, moeder. Ik heb gevoch ten mee den stier en 't„.toen simde ik! „En.... 't. gewon nen, moeder." Zij vlóóg den akker op. Ik vatte m'n borrels en kreeg weer lucht. En in den stillen huis alleen, waarin de stèèrtklok haren lang- zamen tik deur den zonnekegel sloeg, daar zee 'k, mee 't leege glas in m'n stil-geworden hand teugen Onzenlievenheer„Als ik nooit meer win, dan was ditte genogt; veur heel m'n leven, o God! Veul bedankt." Daar wierd thuis nooit meer over gesproken. Dan op deuze manier: „Dré, hakte gij vandaag dat stukske bosch 'ns om, daar t'ende den boekweit; die veftig boomen staan al jaren in den weg." 's Avonds lagen de vijftig reuzen plat, pront getast. In diep geluk om de onbegrensde kracht van m'n jonge donderement, legde ik de avontuur eindigde in een overwin ning, waarop den Dré ook nu nog steeds trotsch is. Doch fier is hij tevens op zijn kleinzoon, Dré III, die thans uitgroeit tot een fikschen knaap „schonkig van gebusselde krachten". boomen, tot op 't end 'nen bloedrooien schemer veur m'n oogen danste. M'n broek hong als 'nen zak veur m'nen buik aan de galgen. Gin lood vet bleef me over. Alleen dat dagelijksche, diepe ge luksbesef van 'nen kearel te zijn, die stieren en boomen velde, die de weareld baas kost. Die den ploeg deur den tragen, zwaren èèrde stouwde mee hoogstens 'n bietje spijt- gevoel, dat den èèrde nie zwaarder, den ploeg. zoo locht was! 't Is mee deuze herinneringen, da'k mijnen com pagnon, da'k Dré III zoo goed begrijp, nou ie geko men is tot de jaren van beseffend geluk! Tot aan deu zen zomer leefde-n-ie min of meer vort, lijk 'n dartel veulen. Maar z'n geluksinstinct rijpte tot geluks- verstand! En den dag, dat ie Onzenlievenheer dankt veur z'n prachtige, krachtige corpus is nie wijd meer. Den dag, dat ie den Doop van Kaerel krijgt is dichtenbije. Trui ochèrm, die verstaat dat nie. Is wel 'ns bezurgd om dieën jongen reus. „Denk er om, Dré, hij is nog in den groei, hij ont ziet zijn eigen te weinig. Vandaag of niergen gaat ie z'n kracht te buiten en...." (dan staan 'r oogen wijd open in glazigen angst) „en. dan zou 'k me ginnen hemelschen raad weten." „Lot 'm maar gaan, wijf! Hij vecht veur 'n groot iets. Hij wocht. den Stier!" Trui ként dieën Stier-mee-'n-hoofdletter! Dan zwijgt ze. Want ze staat dan, mee al heur ervaring van grootmoeder, veur 't raadsel van de kloek, die 'n eendenkieken had uitgebroeid, den geelen snotpiek de sloot zag ingaan en. nie verzuipen! „Zou de zomer nou voorbij zijnf\ 'k Heb al veul stenn aan 'm. üchja 'k heb 't oe al 'ns meer gezeed: Dré I gaat den berg af, Dré III gaat 'm op. En als ik zoo 's avonds, onder den notenlèèr, mijnen compagnon, mijnen opvol ger, zie zitten, ritselend mee 'n krant, smorend aan 'n pepke (ja, hij zal sigaretjes rookenNiks, horre! Nog altij: net-als-opa!) en 'k zie dieën rechten rug, die breeje schouwers, die steuvige pooten in de zware lèèrzen, heel zijn frissclie figuur, waaraan gin spoorke van vermoeidheid, dan dan, allee, gin muizennesten! Ik ben veul gelukkig mee deuzen fieren opvolger, die 't roer van 't bedrijf per dag steuviger in de knuisten pakt en vandaag of xnergen z ij n e n „Stier" ontmoet! Maar wél weet ik nou, eigens flink in de zestig, wat deur mijn vader gegaan is, op den dag, dat ie mee schorre stem mij m'n eerste borrels liet schenken....! Zoo is 't leven. 't Koren is af. 't Geboomte gaat gelen. De herfstmaand is ge komen. Allee, ik schei er 'ns af. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÉ „Allee, Truike, Dré III is mijn afdeeling; en ik geloof nie veul fouten te hebben gemokt mee 'm." Dan is ze weer gerust veur 'n paar dagen. In 'r oogen glanst 'nen lach van vertrouwen en als Dré III aan tafel komt, zit Trui allerlei komedie en leugens te verzinnen, om den jongen reus over de grens van z'n twintig botrammen mee kermenajen, struif van eiers mee spek en zoo, henen te helpen. Stadsche menschen verstaan dat nietwintig botrammenMaar ik mot er ditte bij zeggen 't zijn botrammen, gesnejen van boerenmik en zulke „bammen" tellen dubbel! Nou verstaat den stadter 't heelemaal nie meer. Maar als ie den Dré 's mergens veur dag en dauw in de sehemerverte zag gaan achter pèèrd en ploeg, den zwaren èèrde snijend lijk koek; klont veur klont de akkers, meer dan 'nen kijk wijd, open- en omgooiend in 'n dansende hitte, den gansclien dag, tot bij zonsondergank; als ie zien kost hoe 't peerd glom van zweet, hoe den jongen boer zijnen kiel donker van 't zweetwater aan de beenige schoeften plakt; en als ie dan ten avond zien kost hoe daar bunders en bunders stoppelakker veranderd liggen in geploegde», zwarten, zuiveren grond, dan zou ie iets begrijpen van twintig botram men, die elk tellen veur twee. Maar ik dwaal af. 'k Wou gezeed hebben g'had: de vreugde, 't geluk, 't diepe zielsgeluk, ja 't verbéten geluk om de bewustwordende kracht-van-den-kaerel, 't groote bezit van den boer-grondbezitter, die lijk 'nen koning, zijnen grond belieerschen en belieeren mot, 't seer- jeuze geluk, den diepen ernst die gepèèrd gaat aan die.vreugde, 't staat op 't gladde veurhoofd van m'n baaske. 't Staat diep in z'n glanzende sterreoogen. 't Staat op zijnen bruin-verbranden kop. 't Ligt op z'n heele wezen, dat, soepel als 'n tijgerlijf, rustig boven z'n jaren, schonkig van gebusselde krachten, gereed staat veur. „den" Stier! Veur zijn examen. Veur 't examen van Kaerel, Boer! Van koning op den hof mee allen grond rondomme; mee de ge wassen, mee de runders, mee de menschen. Maar ook: mee sturm en ontij, mee alle natuurgeweld, mee de hondsdagenhitte, die bevochten mot worden als 'nen zwaren beer, die zijn machtige pooten op oew schouwers plant.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20