y terwijl hij den onthutsten Wimpie hartelijk de hand seliudt. „Jou benne die meneer van de verduustering. Kom jou maar hinn'n. En dan zien Papkind en Overstappie opeens, dat oom Romke met Wimpie in de gang verdwijnt. Stevig slaat de deur achter het tweetal dicht. „Nou zal je 't hebben," grinnikt Papkind. „Die lange Fries scheurt Wimpie an snippers," voorspelt Overstappie somher. „Hei, Jilles, je oome is d'r met Wimpie fandoor." Ja, Jilles' zelfbedachte mop schijnt eenigszins anders af te loopen dan oorspronkelijk werd ver wacht. Zal Jilles aanbellen? „Effe wachte," raadt Overstappie. .„Wimpie komt d'r fanself wel weer uit, direkt hoor je binne wel 'n paor ruite rinkele. Wimpie in de knel! „Komme jou maar 's mee," zegt intusschen oom Romke. „Ziene jou maar 's of 't zoo goed is. Hier heb ik zwart papier 'plakt en daar staan de luiken. Wat vinde jou daar van?" „Moordaodig!" brult Wimpie in vertwijfeling, doch dat is latijn voor den ouden Fries. „Wat zeg jou?" informeert hij verbaasd. ,,'t Is dik foor mekaor!" prijst Wimpie nu luid. „Reusachtig!" „Ik heb't 'probeerd, maar d'r komt geen spiertje licht uut mien huus," verklaart oom Romke trots. „Jou begriepe wel, ik hen hard aan 't plakk'n 'gaan toen ik haast 'n bekeuring kreeg. Maar als jou, als inspecteur van de verduustering, nou zegge dat 't goed is. Drommels, wat zit Wimpie er leelijk in. De oude heer houdt hem voor 'n functionaris van de lucht bescherming, die z'n verduisteringsmaatregelen komt keuren „Nou?" vraagt de reus en hij pakt Wimpie bij den arm. „Benne jou tevreden?" „Geweldig!" schreeuwt de ongelukkige Wimpie. „As se 't allemaol soo foor mekaor hadde mu. De oude Fries knikt voldaan» en dan sleept hij Wimpie de mooie kamer binnen. Echt Friescli is het daar, er staat mooi oud blauw, er tikt een staande klok, er glimt koper en hoven den schoorsteenmantel hangt een bord met „It is mei sizzen net to dwaen" er op. En daar zit Wimpie nu. Hoe komt hij er weer uit? „Jou hebbe 't zeker druk?" informeert de oude Hynxtama. Wimpie kau slechts knikken. „Jou wone hier nog niet lang," vervolgt zijn gast heer thans de conversatie. „Ik heb jou nooit 'zien." En thans liegt Wimpie met den moed der wanhoop verder. Hij vertelt dat hij nog niet lang in Sneek woont, dat hij al aardig begint te wennen, dat hij 't een mooie stad vindt. Waar voor den drommel blijft toch Jilles, die dit malle plan bedacht? Wimpie zit op heete kolen, doch oom Romke komt zoo langzamerhand echt op z'n praatstoel. Over vroeger heeft hij 't, (tót was nog eens een tijd. Toen oom Romke nog klein was. 't. Angstzweet breekt Wimpie uit. Een zucht van verlichting ontsnapt hem als eindelijk de bel in de gang weer. begint te luiden. Maar toch brengt dit nieuwe bezoek wellicht nieuwe gevaren. Stel je voor, dat het de échte mijnheer van de luchtbescherming eens is! Doch neen, er kraait 'n stem: „Dag, oom Romke," en oom Romke zegt: „Wel, wel, mien jongen, wat ben jij 'groeid." Overstappie zegt „Aongenaom" en dan komt de heele stoet naar de mooie kamer. Heel galant laat de oude Fries z'n nieuw achternichtje voorgaan. „Dan gaon ik maor weer 's ferderop," schreeuwt Wimpie oom Romke tegemoet en alles zou goed zijn gegaan als Jilles nu maar z'n mond had gehouden. „Waar wil jou naar toe?" vraagt hij. „Dat is 'n meneer van de verduustering," licht oom Romke hem in. „Die heeft hier de boel 'kenrd." Even is er verbazing bij de gasten. „Hoe bestaot 't!" harst Overstappie los, maar Jilles is de man, die alles definitief bederft. „Van de verduustering!" brult hij. „Nee, nou ver - gisse jou je toch, oinke, 't is Wimpie." En haarfijn begint hij de situatie uit te leggen. Wimpie kijkt benauwd naar de deur. Was hij maar goed en wel buiten „Wel alle duvels!" vaart de oude Hynxtama thans uit. „Dan heeft dat jong me de heele tied voor de gek 'houden. Waarom heb jou 'zeid dat jou voor de verduustering kwamen?" „Ikke? Dat hebt n zéllef gezégd," tracht Wimpie zich te verdedigen, maar nu wordt de oude Romke lieeleiitóal nijdig. „Wat duvel nog aan toe!" buldert hij. „Jou heb hier zitt'n vertell'n, dat jou in Sneek woonden en meer van die praatjes...." Beschaamd moet Wimpie dit toegeven. „Eigenlijk moest ik jou de deur uut- skopp'n," overweegt de Friesche reus grimmig. „Jou kan lieg'n of 't 'drukt staat." ,,'t Is kompleet 'n schandaol," mengt zich thans Overstappie onbeschaamd in 't dispuut. „Wimpie, Wimpie, wat mot ik daor fan jou hoore? Wil u geloove, dat se moeder óók al geen huis met 'm ken houwe. „Zulk liegen," zegt oom Romke nog eens misprijzend en hij doet een forschen haal aan z'n pijp. „In dienst kon ie ook al soo bonke," dikt Overstappie aan. „Hoe faok hebbe we niet gezegd: Wimpie, jonge, wat ben jij toch 'n leelijke jokkebrok! Maor wat waor is, is waor: gestole heb ie nóóit." Oom Romke kijkt eens rond of hij niets van z'n mooie spulletjes mist. Alles is nog op z'n plaats. „Nee, wat dót angaot, ken u 'm gerust fertrouwe," verzekert Overstappie. „Kom, Wimpie, beloof nou an meneer, dat je nooit meer soo leelijk sal jokkebrokke...." „Maar 't is eigenlijk allemaal de schuld van Jilles," komt thans Mientje den ongeluk- kigen Wimpie te hulp. Hm, oom Romke heeft z'n nieuw achternichtje intusschen al eens bekeken en, ronduit gezegd, vindt hij de keus van neef Jilles nog lang zoo gek niet. En brommend laat de oude Fries zich vertee deren. „Skenk jou dan maar 's 'n kopke thee," zegt hij tot Mientje en daarmee schijnt de kwestie- Wimpie afgedaan. Er komt thee, er komen sigaren en nu moet Jilles eens vertellen hoe 't gehuwde leven hem bevalt. Niet dat oom Romke daarvan kan meepraten, hij is altijd vrijgezel gebleven. Maar toch, als oom Romke in z'n jonge jaren 'n meisje had ontmoet als Mientje, nou, dan had liij het nog niet zoo geweten En zoo wordt 't nog gezellig in de mooie kamer. Jilles moet van de familie vertellen, Mientje vindt Sneek 'n prachtige stad, Overstappie wijdt enkele losse beschouwingen aan Friesland in 't algemeen en Papkind ten slotte blijkt oom Romke's ideeën omtrent het economisch stelsel volkomen te deelen. Slechts Wimpie zit stilletjes in z'n hoekje. Ja, Sneek is een mooie stad, maar nu moet de visite niet denken, dat oom Romke z'n heele leven hier gewoond heeft, eigenlijk komt hij uit Dokkum. „Kan jou dat verhaal niet 's vertell'n?" vraagt Jilles vol geestdrift. „Jou wete wel, dat verhaal van Dokkum." Ja, dat verhaal kent oom Romke als geboren Dokkumer maar al te best. Doch graag vertellen doet hij 't niet, want in die historie wordt z'n vader stad lichtelijk belachelijk gemaakt. Er zijn in Fries land veel van die verhalen. „Ik zou 't erg graag hooren," zegt Mientje en nu zwicht oom Romke. Ze moeten dan weten dat er in 't jaar 1623 eens 'n schipper in Dokkum kwam met 'n korf vol levende kreeften. Die beesten moesten naar Leeuwarden, maar terwijl die schipper met z'n mand door Dokkum liep, viel er een van die kreeften uit, juist voor het huis van vroedsman Grada. „En nou moete jou weten, in Dokkum had nog nooit iemand 'n kreeft 'zien," vertelt oom Romke. „Toen de meid dat beest zag ligg'n rende ze gauw naar binn'n. Wat skrik ik daar, zei ze, vroedsman, kom jou gauw 's kijk'n wat daar voor 'n raar ding oppe straat leit." Vroedsman Grada, zoo gaat de historie verder, kwam in z'n volle waardigheid naar buiten, maar 't raadsel oplossen kon hij niet. Wel sprak hij de ver onderstelling uit, dat 't een jong was van de roeken, die in de lindeboomen voor z'n huis nestelden. Die meening werd intusschen niet gedeeld door den bovenmeester, die juist passeerde. Steeds meer volk kwam er omheen en ten slotte werd besloten, dat de vondst bij den burgemeester zou worden gebracht. „En die burgemeester," zegt oom Romke, „dat was 'n eerste klas spotvogel. Die had al lang 'zien, wat er aan de hand was, maar hij zeidaar moet de raad aan te pas komm'n, vanmiddag skrijf ik 'n extra-vergadering uut." Die raadsvergadering had 'n bewogen verloop. Als oudste moest eerst vroedsman Grada advies uit brengen. Maar zijn meening, dat 't hier 'n jongen roek betrof, vond allerwegen levendige bestrijding. Zou 'n jonge roek grooter zijn dan 'n oude? Vroedsman ,1k sal d'r an denke" belooft Wimpie berouwvol. Starkebolte, 'n steile Groninger, gaf als z'n oordeel te kennen, dat het een plaagbeest was, dat allerlei verschrikkelijke rampen voor de stad Dokkum voorspelde. Als het aan hem lag, dan werd het won derlijke gedierte terstond naar den brandstapel verwezen. En zoo zei ieder z'n meening, ten slotte moest ook nog de stadsbode er aan te pas komen. Die kwam met 'n geheel nieuwe lezing: aangezien het beest scharen had, hield de bode 't wonderlijke creatuur voor 'n kleermaker „Dat moet'n we dan maar probeer'n, zei toen de burgemeester," vervolgt oom Romke. „Er werd 'n lap laken 'haald en daar moest die kreeft toen maar 's op rondkrupe. En toen namen de heeren 'n skaar en gingen dat laken knipp'n. Maar toen ze 'n kleer maker d'r bij haald'n, was die heele lap verknipt. Da's duvelswerk, zei de kleermaker, jou moest'n dat heest maar verbrand'n, burgemeester, precies zooals vroedsman Starkebolte al had 'zeid. En zoo werd dan die arme kreeft ter dood veroor deeld met dien verstande, dat hij levend verdronken zou worden, want de heeren meenden, dat het ge dierte wel tegen vuur bestand zon zijn. De bode moest het beest met 'n tang beetpakken en in de stadsgracht gooien. „Sonde fan die kreeft," meent Overstappie, doch het verhaal is nog niet uit. Jaren later, toen die kreeft al lang vergeten was, werden de grachten van Dokkum eens schoon gemaakt en toen kwam de kreeft weer voor den dag. „Zoo'n groote garnaal heb ik nog nooit 'zien," zei 'n hopman van de schutterij. „Dat beest moet bewaard word'n." En aldus werd besloten. De kreeft kreeg 'n zilveren ketting om z'n kop en werd zoo aan 'n brugbalk vastgebonden! „En als jou nou ooit in Dokkum komme," besluit oom Romke, „begin dan nooit over die kreeft aan den ketting, want dan word'n ze daar nog steeds boos." Ziezoo, dat weet het gezelschap al weer en nu is het ook tijd om op te stappen. Oom Romke brengt z'n gasten naar de stoep en daar is het, dat hij voor 't eerst weer 't woord richt tot Wimpie. „Als jou weer 's komme, moet jou niet zoo vree selijk lieg'n," vermaant hij vaderlijk. „Ik sal d'r an denke," belooft Wimpie berouwvol. „Maor as 't op liege ankomt, kenne se d'r hierin Fries land óók wel wat fan! Die kreeft En weg is hij. Dat is het eind van den tocht door Friesland. Vanavond nog reist 't Hollandsche gezelschap af. „De koek is weer op, manne," zegt Overstappie spijtig. „Morrege staon ik weer op de trein. Ting, ting...." Maar dan moet hij weer grinniken. Per slot van zaken wachten in Amsterdam weer nieuwe avonturen CORRESPONDENTIE J. H. te Beverwijk. De directie van de Amsterdam- sche gemeentetram heeft me uw brief gegeven. Gewoon weg moorddadig, dat u me eens wilt komen opzoeken. Zooals u gemerkt zal hebben, ben ik op 't oogenblik neg bij toere-Jilles, maar zoodra ik terug ben in Mokum. zullen we 't nog eens over dat bezoek hebben. D. Z. te Haarlem-West. M'n ransel heb ik nog steeds niet uitgepakt, en daar zitten al die brieven in. die u bedoelt. Zoodra ik dat zaakje opruim, zal ik u de ge vraagde adressen sturen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15