OORLOGSTIJD 18 WINDÏMOLENTIJD De stroomlijn zegeviert Hoe de wieken v den poldermolen van dichtbij beke ken uitzien. Een gewichtige stroomlijn conferentie bij de krui-inetal latie van den molen te Hoeven Als gevolg van de tijdsomstandigheden zijn er heel wat dingen, die in on bruik waren geraakt door de steeds verder grijpende industrialiseering, weer in zwang gekomen. Daaronder behoort ook onze oude Nederlandsche windmolen, de trouwe wachter, die zijn kruis slaat aan den rand van onze polders en vaarten, of boven op de toppen onzer heuvels de machtige armen, met zei len bespannen, door de hooge luchten zwaait. Een vertrouwd en ongaarne ge mist beeld in het weidsche Hollandsche landschap, dat zonder het molensilhouet aan den einder of op den voorgrond veel van zijn karakter zou verliezen. Ofschoon er gedurende de laatste jaren heel wat windmolens zijn gesloopt en vervangen door stoom- of dieselgemalen, toch is er, dank zij vooral de krach tige actie van de vereeniging „De Hollandsche Molen", van „Heemschut" en van verschillende provinciale vereenigingen tot behoud van monumenten, ook nog een groot aantal voor afbraak gespaard gebleven. En gelukkig, om meer dan één reden, zooals ons nog kort geleden werd bevestigd door jlir. mr. F. van Rijcke- vorsel, bestuurslid van „De Hollandsche Molen", dien wij hierover om enkele gegevens vroegen. Immers, waar thans zoo zuinig mogelijk moet worden omgesprongen met onze energiebronnen, is het gewenscht in alle daarvoor in aanmerking komende gevallen gebruik te maken van den wind als bedrijfskracht. Wanneer er wind is, en absoluut windlooze dagen kennen we in Nederland maar zelden, dan is de wind een kostelijke, kostelooze drijf kracht. Onze molens dienen voor een groot deel tot het droog- houden van polders, bouw- of weiland, ofwel voor industrieele Molenaarskinderen vertoeven graag bij de enorme wieken, als de molen stilstaat. De poldermolen van den Zwartenbergschen polder. Het polderbestuur liet den molen stroomlijnen, om de bemaling beter in han den te hebben.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2