iisï otseCrutitry (Eigen opnamen! De jeugd onder den ouden molen, waaronder en vooral Op de stelling van den molen te Willemstad, welke ook zijn stroomlijn waarbinnen het zoo prettig spelen is. krijgt, wordt de aan te brengen technische verbetering besproken. doeleinden. En wanneer men de wieken „gestroomlijnd" heeft, zooals in verschillende plaatsen van ons land reeds geschiedde, bewijzen onze molens dubbele diensten. Van de industriemolens zijn de voornaamste soorten de z.g. pelmolens, welke de gort pellen en welke men vooral in de provincie Groningen ontmoet, en verder de gewone windkorenmolens, welke ten plattelande zorgen voor het malen van veevoeder, van koren, en die ons in Willemstaxi heejt een ouden molen, waar men den hierboven afgebeelden gevelsteen kan bewonderen. Zeeland de heerlijke Zeeuw - sche baktarwe leveren. Zooals we zeiden hebben gedurende de laatste jaren zeer vele polderbesturen en molenaars bun molens gemoderniseerd en van stroomlijn-wieken voorzien volgens de systemen Dek ker, Bilau, Van Bussel en anderen, die elk bun ver diensten hebben. Dit deden zij louter uit economische redenen, omdat een moder ne molen, die goed onder houden en geoutilleerd is, zeer zuinig arbeidt, zeer veel energie opwekt, en zelfs met een vifij geringe wind sterkte al goed kan wer ken. Daarenboven behoeft men bij een windmolen zoo goed als niets af te schrij ven, daar windmolens bij normaal onderhoud honder den jaren mee kunnen gaan, in tegenstelling met een motor, die in oen vijftiental jaren soms al eerder erg versleten is. Er ligt dus voor onze Nederlandsche ingenieurs en technici ook op dit ge bied nog een ruim arbeids veld open, en het antwoord op de vraag, op welke wijze de wind als nationale krachtbron nog meer kan worden uitgebuit ten algemeenen nutte en ter bevordering van de economische kracht van ons land, behoeft, waar de zaken zóó staan, wel niet op zich te laten wachten. Een gevelsteen in den Bisschopsmolen verhaalt van zijn historische afkomst. De z.g. Bisschopsmolen te Etten, een stelling- molen, welke twee eeuwen geleden door den bisschop van Antwerpen werd gezet. Ook ge stroomlijnd, zooals men ziet aan het veel - breedere, maar toch ranke wiekprofiel. Het afwerken van een gestroomlijnden iviekbalk. De arbei ders moeten geen last van hoogtevrees heb ben. De wieken van den koren molen van Ooppens te Etten zijn, na 100 jaar, gemoder niseerd en snijden nu veel gemakkelijker den wind.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3